Politiek probleem als verdiepen niet mag Geen kind wacht langer dan 9 weken Balkenbrij-recept houdt Hans onder de levenden Zeeland mobiliseert om reactor Pallas naar Borssele te halen Behappen De Raad van State doet van daag uitspraak over de vraag of de derde verdieping van de Westerschelde schade toebrengt aan de natuur. Er zijn twee scenario's. Nederland en België ma ken in 1839 een harde afspraak: Nederland draagt zorg voor een vrije scheepvaart op de Schelde (lees: naar de haven van Antwer pen). Dit onderdeel van het zogenoem de scheidingsverdrag is mede de basis voor de vervolgafspraken die beide landen maken in 2005. In door Jeffrey Kutterink die Scheldeverdragen spreken Vlaanderen en Nederland af de zee-arm voor het eind van 2009 te verdiepen tot 13,1 meter. Zo kun nen ook de grootste containersche pen onafhankelijk van het tij Ant werpen bereiken. Eind juli 2009 steekt de Raad van State vooralsnog een stokje voor het baggeren, 's Lands hoogste ad ministratieve rechtscollege is er niet van overtuigd dat het Euro pees beschermde natuurgebied (Natura 2000) geen schade lijdt door de derde verdieping. Elke schade dient te worden gecompen seerd. Het kabinet houdt vol dat door 'slim storten' geen schade op treedt. De Raad van State kan van daag twee conclusies trekken: de derde verdieping gaat wel óf gaat niet ten koste van de natuur. Is het oordeel dat de natuur geen schade wordt berokkend, dan kun nen de baggerschepen vrijwel on middellijk aan de slag. Anders ligt het als de Raad van Sta te vindt dat de natuur wel schade lijdt. De Raad vernietigt dan de baggervergunning. Dat leidt tot po litieke problemen, want zowel het kabinet als de Tweede Kamer vin den dat de Schelde zo snel moge lijk moet worden verdiept. Als het kabinet de koninklijke weg volgt, gaat het opnieuw met Vlaanderen onderhandelen om het verdrag open te breken. Immers, de rech ter heeft het laatste woord. Maar dat is een politiek onhaalbare zaak. Vlaanderen laat niet voor niets in de zomer van 2009 mer ken dat het geduld op is. De Vlaamse premier Kris Peeters dreigt met een schadeclaim. Een noodwet kan de ruzie tussen Nederland en Vlaanderen beëindi gen. Dat is eerder vertoond: bij de tweede verdieping. Door de specia le wet kon het baggeren toen di rect beginnen. Maar juristen uit ten daarop kritiek, omdat nood wetten daarvoor niet zijn bedoeld. Ook de Kamer twijfelt nu over de inzet van het paardenmiddel. Sail lant is dat de noodwet ook weer langs de Raad van State moet. Al is er een wezenlijk verschil. Van daag oordeelt het administratieve rechtscollege over bezwaren. Bij de behandeling van een noodwet is de Raad van State een adviesor gaan van de regering. En die kan het advies naast zich neerleggen. Vervolgens moet de wet nog langs de Tweede en Eerste Kamer. Aangezien er in politiek Den Haag geen discussie is over de derde ver dieping, kan die op deze wijze als nog worden geregeld. Wel zal de Europese Commissie Nederland waarschijnlijk in gebreke stellen. De Westerschelde is immers be schermd natuurgebied en natuur mag er niet worden vernield zon der compensatie. Maar dan is de Westerschelde inmiddels verdiept. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Jeugdzorginstelling Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) is erin geslaagd de wachtlijs ten terug te brengen tot maximaal negen weken. Op dit moment wachten nog veertien kinderen in Zeeland op hulp. Vorig jaar rond deze tijd waren dat er nog 170. Daarmee voldoet AZZ aan de eis die minister Rouvoet van Jeugd en Gezin had gesteld. Voor AZZ is dit een tussenstap, zegt directeur Hein Abbing. „Eind dit jaar moet de wachtlijst teruggebracht zijn tot vier weken. En er zijn situaties waarbij je niet kunt wachten: als de veiligheid van een kind in het geding is bijvoorbeeld." Vorige week uitte de Randstedelij ke Rekenkamer nog kritiek op de cijfers die jeugdzorginstellingen presenteren. De daling van het aan tal kinderen op de wachtlijst in de provincies Noord- en Zuidhol land, Utrecht en Flevoland was niet te danken aan snellere zorg, maar aan een administratieve ver schuiving. „Bij ons is dat anders", zegt Abbing. „Wij hebben dezelfde telling gehanteerd als vorig jaar. Onze wachtlijsten staan dan ook niet administratief op nul, maar écht op nul." De nadruk op negen weken is wat geforceerd, vindt ook Abbing. In crisissituaties is wachten niet mo gelijk, maar soms kan het wél en in andere gevallen loont het echt de moeite: als iemand op een plaats in een specifieke instelling wacht bijvoorbeeld. „Ik wil graag naar het ziekenhuismodel. Als je daar komt met een gebroken arm word je meteen geholpen, maar als het niet zo dringend is, moet je even wachten." Abbing denkt dat wachtlijsten nog verder in te krimpen zijn door meer aan preventie te doen. „Zo voorkom je dat mensen met een formele hulpvraag komen." MIDDELBURG - Overheden, bedrijfs leven, onderwijs en gezondheids zorg slaan de handen ineen om te proberen de nieuwe reactor Pallas voor nucleair onderzoek en de pro ductie van nucleaire geneesmidde len naar Borssele te halen. Pallas moet de huidige hoge-flux- reactor in Petten vervangen. De uitbater van die reactor, de Nucle air Research Group, wil het liefst in Petten blijven. Verenigd Zeeland vindt evenwel dat de voordelen van de locatie Borssele bij die voorkeur onvol doende op waarde worden ge schat. Vestiging in Zeeland bete kent bundeling van nucleaire acti viteiten (kerncentrale Borssele, plannen voor een tweede atoom- stroomfabriek en het opslagcen trum voor radioactief afval Covra). Die mogelijkheid van bundeling doet zich maar eens in de zestig jaar voor. Zo lang gaat een onder zoeksreactor immers mee. De sa menvoeging van nucleaire activitei ten levert schaalvoordelen op - te denken valt aan beveiliging en vei ligheid - en er kan een wisselwer king ontstaan met het bedrijfsle ven en onderwijsinstituten. De initiatiefnemers vragen minis ter Cramer van VROM ervoor te zorgen dat Borssele serieus naast Petten wordt afgewogen. land kunnen opschrijven. De jon ge vluchtelingen zijn hun thuis land, hun cultuur en hun familie kwijt, weet Jethro. „Ze staan hele maal alleen, zonder ouders. Het is een kwetsbare groep, die vaak on derbelicht blijft. Deze jongeren hebben allemaal een vluchtver haal, dat ze niet zomaar delen met een ander. Vaak hebben ze gelo gen of dingen verdraaid om het land binnen te komen. Daardoor hebben ze de neiging om ook over andere dingen minder te praten." En dat is geen goede zaak, weten de studenten na hun cursus over rouw- en verliesverwerking. Nata lie van Vredegem: „Als jé iets wilt verwerken, moet je er bij stil staan." Gemaakt door: Jeroen Bostelaar, Kim van der Wissel, Caroline van den Berge, Marianne van den Ber ge en Susanna Briceno. Bestemd voor: mensen die met ver lies en rouw te maken hebben (ge had), en hun vrienden en familie. Susanna Briceno, Kim van der Wissel, Marianne van den Berge en Jeroen Bostelaar. foto's Lex de Meester Het gezin van Marianne van den Berge uit Mid delburg was twee jaar geleden betrokken bij een ongeluk. Haar kinderen liepen daarbij brandwonden, op. „Ik vond een boekje met verhalen van men sen die hetzelfde meegemaakt had den als ik. Ik heb het verslonden." Dat was de aanleiding voor het boekje Behappen. Het beschrijft de ervaringen van Max, Evelien, Irene, Hans en Niek. Allemaal zijn ze iemand verloren. „Behappen draait om herkenning: je krijgt het gevoel dat de mensen in het boek je je begrijpen, ook al ken je ze niet", zegt Marianne. De titel van het boek slaat op de kookrecepten die bij elk verhaal staan. Marianne: „Die recepten ma ken het verhaal nog persoonlij ker." Susanna Briceno: „Het houdt de persoon in leven. De kinderen van Niek hebben hun opa Hans bij voorbeeld nog nooit gezien, maar de balkenbrij die hij zo lekker vond, geeft hem toch een plaats in het gezin." Het luisteren naar de verhalen had impact, vertellen de studenten. „Je merkt hoe ingrijpend het verlies is voor iemand. Zoiets duurt een le ven lang", zegt Susanna. Kim schreef het verhaal van haar schoonzus Evelien op. „Sindsdien is onze band veel hechter gewor den. We hebben echt iets gedeeld samen." Behappen geeft ook tips over omgaan met rouwende men sen. Marianne: „Luisteren is het allerbe langrijkst. Je hóeft zelf niks te zeg gen." Kim: „Ik merkte dat ik me zelf ook schuldig maakte aan de don'ts. Ik heb bijvoorbeeld al jaren een vriendin die iemand verloren is, maar ik heb daar nooit écht met haar over gepraat." En dat is wat de studenten willen bereiken met hun project: gesprek ken losmaken. Kim: „Toen ik het boekje aan mijn familie en vrien den liet zien, merkte ik al dat het gesprekken over verlies losmaakte. Dat is het mooiste effect dat je kan wensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25