'Koppige premier riskeert crisis' 'Dottervergunning onzeker1 llllll PZC verder Van der Klooster naar Paralympics Word ook abonnee! Miep Cies altijd aan Anne Frank verbonden 4 en 5 Welshe folkgroep Fernhill legt Keltische ziel bloot 24 en 25 Conclusies Ondanks intensief overleg over hoe hij zou reageren op het Irak-rapport gaat premier Balkenende toch op PvdA-tenen staan. Hij weet van de prins geen kwaad. Premier Jan Peter Balkenende heeft zich met die hou ding behoorlijk in de nesten ge werkt. In enkele minuten schoof hij de harde conclusies van de com- missie-Davids over 'Irak' terzijde.. Geen greintje reflectie, oordeelde de oppositie, laat staan spijt. „Ik sta voor wat ik destijds naar voren heb gebracht." Het is het bekende beeld van de koppige, vooral ook trotse Zeeuw. Ladingen kritiek kreeg hij de afge lopen zeven jaar over zich heen. •Hij zou geen regie voeren, verkeer de inschattingen maken, onhandig ingrijpen. Maar hij bleef stoïcijns. Ook toen 'Irak' boven zijn hoofd bleef hangen en hij niet wilde we ten van een onderzoek naar de be sluitvorming destijds. Pas vorig jaar zwichtte hij voor de druk en stelde hij zelf een commissie in. Die heeft de 'smoking gun' niet ge vonden: er is 'geen bewijs' voor ac tieve militaire steun aan de inval in Irak. Maar dat is dan ook het enige goede nieuws voor de pre mier. De commissie-Davids oor deelt dat Balkenende wel degelijk steken heeft laten vallen. Hij houdt vol 'naar eer en gewe ten' te hebben gehandeld, ook als het gaat om de wankele juridische basis waarop zijn kabinet destijds politieke steun gaf aan de Irak-inva- sie. Met die vasthoudendheid heeft hij de PvdA in de gordijnen gejaagd. Want juist die partij ziet in de conclusies van Davids haar gelijk. Het verzacht een beetje de pijn van de zo vurig gewenste par lementaire enquête die er onder druk van Balkenendes CDA.niet mocht komen. Dat Balkenende daar in het openbaar afstand van neemt, schiet zowel fractieleider Mariëtte Hamer als partijleider Wouter Bos in het verkeerde keel gat. De premier heeft in zijn eerste commentaar op het rapport te veel zijn mening laten doorklin ken, menen zij. Dat kan niet; het kabinet spreekt met één mond. De kanttekeningen die hij plaatst bij de stevige conclusies kunnen het beeld oproepen van een pre mier die zijn straatje schoonveegt. De ruzie met de PvdA zet de ver houdingen in het kabinet op scherp. Die waren toch al niet goed door de grote onenigheid over de kwestie-Uruzgan. De PvdA eist een nieuwe verklaring, maar de CDA'er weigert die. De premier permitteert zich ruim te die hij feitelijk niet heeft. Des- Minister-president Jan Peter Balkenende geeft in Den Haag een reactie op het rapport van de commissie-Davids. WMmummm mmmmm. door Nadia Berkelder en Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Ab Klink (CDA, Volksgezondheid) over weegt het Admiraal De Ruyterzie- kenhuis (ADRZ) in Goes geen ver gunning te geven voor een dotter centrum. Dat blijkt uit antwoor den van Klink op vragen van CDA-Kamerlid Ad Koppejan. Klink vindt dat er in Zeeland 'een evenwicht moet zijn tussen de toe gankelijkheid van de zorg en de concentratie die nodig is voor de kwaliteit van de zorg'. Ofwel: een dottercentrum moet niet alleen goed bereikbaar zijn, maar ook vol doende operaties verrichten om de kwaliteit van de zorg op peil te kunnen houden. En dat kan niet met twee dottercentra. Bij de beoordeling of het Goese ziekenhuis een vergunning krijgt voor een dottercentrum, moet er rekening mee worden gehouden dat aan Zorgsaam in Terneuzen al een vergunning is verleend, schrijft Klink. Hij vroeg advies aan de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ). Klink verwacht dat ad vies binnen enkele weken op zijn bureau. Daarna beslist hij of Goes een vergunning krijgt. „Ik zou het echt heel jammer vin den als we die vergunning niet krij gen", zei Pieter Vierhout van de raad van bestuur van het ADRZ gisteren in een reactie. „Veel van onze plannen zijn afhankelijk van dat dottercentrum." Als het ziekenhuis in Goes de ver gunning wel krijgt, wil het in maart al beginnen met dotteren, nog vóór Zorgsaam daarmee be gint. Vierhout is dan ook niet van plan om dotterpatiënten naar Ter- neuzen te verwijzen, zoals het pa tiëntenorganisatie Klaverblad graag wil. „Het Klaverblad heeft voor zijn beurt gesproken", zei Vierhout. „En waarom stuurt Zorgsaam die patiënten niet naar ons, als we die vergunning wél krijgen? Mensen vergeten dat ziekenhuizen tegen woordig bedrijven zijn." Zeeland: 2, 3, 17 t/m 23; Binnenland: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Economie: 10, 11; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 24, 25; Sport: 26 t/m 29; TV: 34, 35. tijds, in 2002, leidde de onervaren Balkenende zijn eerste kabinet. Hij toonde volgens de commissie in de Irak-kwestie 'weinig of geen' lei derschap. Nu laat hij zich wel gel den en hij wakkert daarmee een kabinetscrisis aan. AL^\ pagina 3: commentaar V._y zie verder pagina 4 tot en met 9 MIDDELBURG - Zitskiër Kees-Jan van der Klooster heeft van sport koepel NOCNSF te horen gekre gen dat hij geplaatst is voor de Paralympische Winterspelen van Vancouver. De 32-jarige Vlissinger voldeed aan de kwalificatienor men op het onderdeel reuzensla lom. - pagina 29: Van der Klooster W heeft nu rust foto Marcel Antonisse/ANP Nederland had de oorlog nooit mogen steunen reageer op www.pzc.nl Openbaar vervoer moet gratis zijn voor scholieren eens oneens 32% 68% f Zie bon op pagina 2 of bel 088- 013 99 10 711688 555530» Winterse neerslag 3° WOENSDAG 13 januari 2010 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 252e jaargang nr. 10 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 WALCHEREN Het kabinet heeft de Tweede Kamer onvolledig geïnformeerd. Premier Jan Peter Balkenende heeft aanvankelijk weinig of geen leiding gegeven aan het Irak-beleid. De regie lag bij de toenmalig minister van Buitenlandse Zaken, Jaap de Hoop Scheffer. Een adequaat volkenrechtelijke mandaat voor de invasie in Irak ontbrak. Er is 'geen bewijs' dat Nederland naast politieke opk actieve militaire steun verleende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 1