Recordaantal spinners gaan voor Sophia 20 I Alleen naar Slovenië vliegen een groot Maaike en Essie: Wepel en Spogel 'Nachtelijk parkverbod in Kapelle heeft effect' ZWEETFESTIJN 450 fietsers voor ziekenhuis Nieuwjaarsconcert Schouws jeugdorkest Oecumenische dienst in Zeeuws dialect Stichting zoekt hulp voor bij de fietslessen JONGEREN Jongeren kunnen een droom of ambitie hebben waar ze hele maal voor gaan. In een serie belicht de PZC hun belevenissen of toekomstplannen. Slovenië Mini-instuif in gebouw De Driehoek Bingo van Anbo is een week eerder Gratis parkeren op 'dag van de klant' www.pzc.nl dinsdag 12 januari 2010 door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Het wordt het eerste échte zweetfestijn in het Zeeuwse Jaar van de Fiets. Zater dag 23 januari wordt in Sportcen trum Westerschouwen in Burgh-Haamstede de spinningma- rathon Zeeland Sport voor Sophia gehouden. Aan dit evenement doet een recordaantal van 450 fiet sers mee. Gedeputeerde Harry van Waveren opent het eerste blok om 10.00 uur. Er wordt in drie blokken van steeds drie uur gefietst. Per blok gaan 150 sporters los. De Schou- wen-Duivelandse sportman (oud wielrenner) Wim Evertse opent blok 2 om 14 uur. Cabaretière Clau dia de Breij verzorgt de start van het laatste blok om 18 uur. Tussen het spinnen door zorgen achter eenvolgens Kees Dalton, dweil band de Notekluvers en de band Pulse voor muzikaal vertier. Voorafgaand aan elk nieuw blok wordt er opgewarmd met een lesje Zumba. Na ieder blok vertelt een arts vap het Sophia Kinderzieken huis iets over het goede doel waar voor gespind wordt. Ook wordt na BURGH-HAAMSTEDE Het dertien muzikanten tellende Schouws Jeugdorkest verzorgt za terdag 16 januari een Nieuwjaars concert in de Nederlands Hervorm de kerk aan de Ring in Burgh- Haamstede. Het nieuwjaarsconcert - een jaarlijks terugkerend evene ment - is een initiatief van de Stich ting Westerschouwen Kultureel. Aanvang 14.30 uur. ELLEWOUTSDIJK In 't Kerkje van Ellesdiek staat zon dag een oecumenische bijeen komst in Zeeuws dialect op het pro gramma. Ko Joosse verzorgt de overdenking. Engel Reinhoudt zingt enkele liederen. Alle liederen worden dan in dialect gezongen. Het thema van de middag is 'Kan m'n óögen nie gelöóve'. De toe gang is gratis. Aanvang: 14.30 uur. MIDDELBURG De Stichting Welzijn Middelburg zoekt een vrijwilliger die kan hel pen tijden de fietslessen op woens dagochtend. Het is de bedoeling dat de vrijwilliger de docente on dersteunt die met geduld en inle vingsvermogen vrouwen van bui tenlandse afkomst leert fietsen. Wie op woensdagochtend tijd en interesse heeft, kan bellen naar 0118-751435- door Marijke Vael elk blok de cheque met het ingeza melde geld overhandigd. De orga nisatie (Marcel Willemse, Daniëlle van Tongeren en Arnold de Vlie ger) hoopt in ieder geval de op brengst van vorig jaar binnen te halen: 55.000 euro. Het eerste jaar van de spinningmarathon werd 32.000 euro binnengebracht. Het aantal deelnemers groeit ge staag: van 260 naar 320 tot dit jaar 450 mensen. De spinners zijn af komstig uit heel Zeeland, mede dankzij deelname van onder meer sportscholen uit Goes, Vlissingen en Middelburg. Zij worden ook be geleid door instructeurs uit heel de provincie. Per blok klimmen er drie (via audities geselecteerde be geleiders) op het podium. Nieuw is de mogelijkheid om ten nisbanen te huren in het sportcen trum tijdens de spinningmara thon. De opbrengst daarvan is eveneens bestemd voor Sophia. Zeeland Sport voor Sophia is een afgeleide van Sporten voor Sophia. Net als het hoofdevenement staat ook het feest in Burgh-Haamstede in het teken van het WK voetbal. www.zeelandsportvoorsophia.nl De vliegvelden waren minder groot en druk dan ze verwachtte. En vooral minder eng. „Mijn vader had er wel vertrou wen in, maar mijn moeder vond het eng. Ze zei steeds dat ik heel goed op mijn koffer moest letten en vooral oppassen met enge men sen. Maar het was helemaal niet moeilijk." Toch beschouwt Maaike Stouten de reis die ze in de kerstvakantie maakte als het grootste avontuur dat ze ooit beleefde. De 14-jarige Zierikzeese vloog eind december naar Slovenië. Het was haar eerste vliegreis en ze maakte die alleen. Haar ouders, Jan Stouten en Adrie van Popering, stemden daar na lang aarzelen mee in omdat ze za gen hoe heftig de scheiding van haar hartsvriendin er in hakte bij hun dochter. Sinds ze samen in een brugklas van de Pontes Pieter Zeeman- school terechtkwamen zijn Maaike Stouten van Essie ten Hage onaf scheidelijk. „We vertellen elkaar al les en hebben altijd lol. Essie is een van de belangrijkste mensen in mijn leven." De hartsvriendin nen waren dan ook wanhopig toen half augustus duidelijk werd dat Essies ouders hun idee om naar Slovenië te emigreren echt gingen realiseren en nog wel op korte termijn. „Essie en ik waren radeloos. Haar ouders hadden het al vaker geopperd, maar wij stop ten dat idee altijd diep weg omdat we dachten dat het nooit zou door gaan. Essie was woedend. Ze wil de weglopen of zich verstoppen op zolder." De laatste weken van de grote vakantie waren goed ver- pest voor de vriendinnen. De natuur in Slovenië is ruim en leeg met hoge bergen. De huizen hebben er veelal gevels in pasteltinten. In de grotere Sloveense steden zijn vaak vestigingen van moderne win kelketens. Op het platteland van Slovenië is het voorzieningenniveau primitief in vergelijking met Nederland. Maaike Stouten heeft genoten van haar bezoek maar zou niet in Slove nië willen wonen. „Ik ben gesteld op de moderne voorzieningen die we hier hebben." Het afscheid eind augustus was volgens Maaike 'heel erg'. „Essie en ik kunnen niet zonder elkaar. Daarom beloofde ik dat ik naar haar toe zou komen. Maar mijn ouders zeiden gelijk: nee." On danks intensief sms-, telefonisch- en schriftelijk contact met haar vriendin bleef Maaike verdrietig en down. „Ik had geen zin meer in school omdat ik weer opnieuw aansluiting moest zoeken. De mei den daar gaan leuk met elkaar om maar de meeste hebben één specia le hartsvriendin." Het verlangen om Essie op te zoe ken bleef knagen. „Ik wilde het zo graag en ik wist dat ik het kon, zo'n vliegreis in mijn eentje. Ik had in de zomervakantie 400 euro verdiend met een vakantiebaan. Die wilde ik bijdragen aan het vliegticket. Gelukkig gingen mijn ouders overstag toen ze zagen hoe veel verdriet ik had. Ze vonden het toch wel zielig voor me." Zaterdag 19 december vloog Maai ke naar Slovenië waar haar vrien din met haar ouders in Ljubno ob Savinji woont, een klein dorp aan een rivier. „Het was geweldig om weer bij elkaar te zijn! In de meiva kantie ga ik weer. Dan kan ik mee rijden met een tante van Essie die er met de auto heen gaat." ZIERIKZEE CJV-Zierikzee verzorgt morgen - woensdag - een mini-instuif in ge bouw De Driehoek aan het Kerk hof Zuidzijde in Zierikzee. Het eve nement is bedoeld voor kinderen van 4 tot 6 jaar. De mini-instuif in De Driehoek begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Wie meer wil weten kan bellen met Wilma Bazen: 0111-412921 ZIERIKZEE De bingomiddag van de Anbo-afde- ling Zierikzee wordt vandaag - dinsdag - gehouden. En niet volgen de week dinsdag zoals eerder was gepland. Het spel wordt gespeeld in het hervormd kerkcentrum naast de Beuze in Zierikzee. Aan vang 14.00 uur, www.anbo.nl/zierikzee HULST Ondernemersvereniging Hulst Ves tingstad roept zaterdag 23 januari uit tot 'dag van de klant'. Deze jaar lijkse activiteit is verhuisd van Paaszaterdag. Na de dure feest maanden moet gratis parkeren in de binnenstad van Hulst een welko me verrassing zijn. Winkeliers ge ven die dag ook presentjes weg en de klantvriendelijkste ondernemer wordt gekozen. Wepel (links) en Spogel Maaike Stouten en Essie ten Hage hadden voor het eerst contact in het Zierikzeese zwembad waar ze slaande ruzie kregen om een wa- termat. „We waren ongeveer 9 jaar en kenden elkaar niet." Door die gebeurtenis herkenden ze elkaar drie jaar later in de brugklas. Maar toen was er een positieve klik die in korte tijd uitgroeide tot een hechte vriendschap. Die hield stand toen Essie na de brugklas de kaderopleiding ging volgen, terwijl Maaike naar de Havo ging. „We hebben altijd de grootste lol en vaak de slappe lach om de stomste dingen." Zo ontstonden tijdens een fietstocht naar de Brouwers- dam de bijnamen die ze elkaar ga ven: Spogel (Essie) en Wepel (Maaike). „Essie vond mij een 'we pel' omdat ik een dode egel die we zagen liggen op een wuppie vond lijken. Op de terugweg lagen we opnieuw slap van de lach omdat zij schuimsponsen op de weg aan zag voor vogels, waardoor ik haar een spogel noemde." Behalve veel praten en lachen deden Essie en Maaike samen aan windsurfen en volgden ze lessen in stijldansen. I www.watisnouje.nl door Luc Oggel KAPELLE - Het nachtelijke parkver bod dat sinds een maand van kracht is in de gemeente Kapelle, lijkt effect te hebben. Volgens de politie zijn er tot nu toe geen be keuringen uitgedeeld. Ook burge meester Kramer heeft het idee dat de borden hun 'preventieve uit werking' niet missen. Sinds medio december geldt er tussen een uur na zonsondergang en 's ochtends zeven uur een toegangsverbod voor vier openbare gebieden in de gemeente: de parken Ambachtshe- renwegeling en Eliwerve in Kapel le, de speeltuin in plan Zuidhoek en het hertenkamp in Wemeldin- ge. Reden is de voortdurende over last, waarvan met name 's avonds en 's nachts sprake is. Het zou gaan om vandalisme en geluidso verlast van scooters. Daarnaast werden er vuurtjes ge stookt en werden mensen geïnti mideerd. Nu er borden staan, kan de politie handhavend optreden. Dat is nog niet gebeurd. Agenten hebben volgens een woordvoer ster van de gemeente de afgelopen tijd wel regelmatig gecontroleerd op willekeurige tijdstippen. Omwo nenden van de parken zeggen in derdaad verschillende keren poli tie te hebben gezien. MEEST GELEZEN: 1Zwarte zwanen zijn terecht 2. Aanhoudingen in Renesse 3. Volle bak bij Bad Hair Day WEBLOGS Oranje Boven beschouwt Koninginne dag, Zeeuwse Kelder bespreekt ama teurvoetbal. Zie: pzc.nl/blog TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58