81 familie vindt uitdaging fijn Beatrix heeft tweemaal ongelijk maandag 11 januari 2010 Een paar jaar heb ik een website gesponsord die bedoeld was om mensen met psychische proble men met elkaar in contact te brengen en, als een soort lotgeno ten, te helpen. Bijvoorbeeld door via de site te corresponderen, el kaar van advies te dienen of zelfs als buddy beschikbaar te zijn als paniek of depressie toesloeg. Het was steevast tot diep in de nacht een drukte van belang op de site. Op het hoogtepunt kwa men er in sommige maanden vele duizenden bezoekers. Tweemaal hebben vaste bezoekers van de si te een landelijke bijeenkomst ge organiseerd, waar ze elkaar per soonlijk ontmoetten, verdere con tacten legden en soms zelfs rela ties aanknoopten. Ik heb met meerdere stellen die uit deze groep zijn ontstaan, contact ge had en van sommige hoor ik nog wel eens iets. Van hen begrijp ik dat de site van grote betekenis is geweest voor hun levensgeluk. Dat weet ik ook van een aantal re gelmatige bezoekers. De site was als het ware hun gemeenschap, waar ze bij nacht en ontij terecht konden. Ze konden er anoniem blijven als ze dat wilden, terwijl ze toch heel persoonlijk met ande ren konden zijn. Waar ze vaak be gonnen als iemand die voor zich zelf steun en erkenning zocht. Maar na enige tijd waren ze in staat om zelf steun en erkenning te geven. Ik heb dikwijls met bewondering gevolgd hoe iemand die in wan hoop de site opkwam en min of meer radeloos een kwellend pro bleem voorlegde, vrijwel onmid dellijk bemoediging, steun, advies en zelfs begeleiding aangereikt kreeg. 'Als je morgen rond deze tijd weer op de site bent, praten we verder, oke?' Een tijd lang dacht ik dat degenen die met hun problemen op de site kwamen, dat deden omdat ze eenzaam of sociaal geïsoleerd waren. Omdat ze niet naar hulpverleners van vlees en bloed durfden, of omdat ze simpelweg geen moedige men sen waren en zich verscholen ach ter anonimiteit. Maar dat bleek bij velen'absoluut niet te kloppen. Hoewel ze op de site inderdaad vaak anoniem wilden blijven, ble ken ze wel degelijk ook in hun da gelijks leven actief naar oplossin gen voor hun problemen te zoe ken. Ze raadpleegden daarbij ande re mensen, vaak ook hulpverle ners. De site was een extra kanaal dat ze aanboorden en niet per se een uiting van 'sociale armoede'. Via de site, aan de hand van advie zen van mede-internetgebruikers, kwamen ze niet zelden weer te recht bij andere 'echte' mensen, inclusief hulpverleners. De opvatting dat wie veel op inter net zit en daar met anderen com municeert, dat doorgaans doet om een leegte elders in zijn of haar leven te compenseren, blijkt sowieso niet te kloppen. Internet gebruikers, toont onderzoek aan, hebben doorgaans niet minder contact met vrienden en familie dan niet-gebruikers. Ze zijn ook niet eenzamer, depressiever of so ciaal geïsoleerder. Ze verschillen wel van niet-gebruikers doordat ze minder televisie kijken. Wat lo gisch is, want het is 's avonds het een of het ander. Koningin Beatrix had daarom in minstens twee opzichten zwaar ongelijk toen ze in haar kersttoe spraak van 2009 beweerde dat door 'virtuele' ontmoetingen, zo als ze dat noemde, ontmoetingen via internet dus, de afstand tus sen mensen alleen maar vergroot wordt en gemeenschapszin af neemt. En dat mensen zich via in ternet terugtrekken achter een muur van anonimiteit en vandaar vooral onbeschaafd communice ren. Dat laatste gebeurt natuurlijk ook. Maar dat neemt niet weg dat inter net een uiterst belangrijke sociaal verbindende functie kan hebben en die vaak ook heeft. Dat kan van televisie niet gezegd worden. Maar juist dat zei koningin Bea trix niet. Logisch, want haar toe spraak werd via de televisie uitge zonden. Kinderbrein Het kinderbrein is gebaat bij uitdaging. Door alledaagse situaties te gebrui ken om kinderenhersenen extra te prikkelen, groeit het brein. Een inves tering waar kinderen hun leven lang plezier van hebben. door Moniek Hüsken illustratie Helen van Vliet Mensen met macht vinden dat ze meer mogen Macht maakt niet alleen corrupt, zoals het spreekwoord zegt, maar ook hypocriet. Bij mensen in een machtige positie bestaat een grote re kloof tussen het gedrag dat zij van anderen verwachten en het gedrag dat zij zelf vertonen dan bij mensen zonder macht. Dit con cludeert J. Lammers (Universiteit Tilburg) in het vakblad Psycholo gical Science. www.wiley.com Voldoende slaap vermindert kans op depressie bij tieners Tieners die dagelijks pas na mid dernacht gaan slapen, lopen 25 procent meer kans een depressie te ontwikkelen dan tieners die om ongeveer 22 uur onder de wol liggen. Onder tieners die dagelijks minder dan 5 uur slapen, komen depressies zelfs 70 procent vaker voor. Aldus J. Gangwitsch in het vakblad Sleep op grond van gege vens van ruim 15.000 tieners. www.journalsleep.org Belichting is van belang voor de smaak van witte wijn Een witte wijn zo lekker mogelijk laten smaken? Zorg dan voor rood of blauw omgevingslicht. Dan smaakt witte wijn een stuk beter dan bij een witte of groene belich ting, constateert D. Oberfeld in het Journal of Sensory Studies op grond van onderzoek waarbij proefpersonen een witte wijn on der verschillende soorten licht moesten beoordelen. www3.interscience.wNey.com Muziek op maat helpt tegen hinderlijke oorsuizingen Mensen die last hebben van oor- suizen (tinnitus, het voortdurend horen van een piepend of fluiten geluid) kunnen baat hebben bij speciale muziektherapie. Hierbij luisteren zij regelmatig naar hun favoriete muziek waaruit precies die toonhoogtes zijn verwijderd die overeenkomen met de toon hoogte van het fluitende geluid dat zij voortdurend horen. www.pnas.org Opnieuw een relatie beginnen met je ex, kan dat? Verliefd, verloofd, getrouwd, ge scheiden... En dan weer samen op nieuw beginnen. Soms moet je el kaar loslaten om te ontdekken dat een relatie toch heel bijzonder is. Deze krant is op zoek naar stellen bij wie huwelijk of samenwonen spaak liepen, maar die toch weer bij elkaar zijn. Reacties graag naar gezondheid@wegener.nl, met ver melding van uw naam, adresgege vens en woonplaats. Cohen de Lara buiten kijf. „Als een kind ter wereld komt, zijn de hersenen nog niet klaar. Dat wisten we al, maar dankzij de komst van de MRI-scan kunnen we zien wat er in de hersenen gebeurt. De herse nen ontwikkelen zich tot ongeveer het 20ste levensjaar onder invloed van de om geving. Dit wordt ook wel een proces van pruning (snoeien) en expansion (uitbrei den) genoemd. Bij pruning worden bepaal de gebieden uitgedoofd, bij expansion juist uitgebreid. Dat laatste gebeurt vooral als je kinderen uitdaagt met leuke problemen. Als ze echt hun best moeten doen, ontwik kelen de hersenen zich. Als je de hersenen tijdens zo'n proces screent, zie je bepaalde gebieden oplichten." Om de hersenontwikkeling optimaal te sti muleren, is het belangrijk de verschillende omgevingen waarin een kind zich bevindt enigszins op elkaar af te stemmen. Voor een klein kind zijn dat vooral thuis en school of opvang. In het boek beschrijft Co- hen de Lara de aanpak bij de kinderopvang en op school. Begeleiders en leraren zijn ge traind om kinderen nieuwsgierig te maken en uit te dagen. Maar thuis kunnen ouders dat ook. Al is het volgens Cohen De Lara beslist niet de bedoeling dat ouders 'school tje gaan spelen'. Ze moeten eerder een soort bewustzijn ontwikkelen voor alle daagse situaties die zich prima lenen voor uitdaging. „Het moet vooral leuk zijn. Mijn boek is bedoeld om ouders te inspireren ac tiviteiten in en om het huis op ongedwon gen wijze uit te buiten voor de ontwikke ling van het kind." Ouders hoeven geen situaties te creëren, ze doen zich vanzelf voor. „Voorlezen bijvoor beeld kun je van passief ook actief maken, door aan kinderen te vragen hoe zij den- Is het om kleine kinderen gaat, is er in de media veel aandacht voor pathologische verschijnse len. Bladen staan vol met verha len over adhd, autisme en bedplassen. Soms lijkt het alsof het krijgen en opvoe den van kinderen helemaal niet leuk is. „Terwijl er in verreweg de meeste gevallen juist helemaal geen problemen zijn", zegt ontwikkelingspsycholoog Hans Cohen de Lara. „Ik kom vaak met kinderen in aanra king op kinderdagverblijven en in speelza len. Het valt me altijd weer op wat voor ta lenten de kinderen allemaal laten zien. Ik word er altijd vrolijk van." Cohen de Lara heeft zelf drie volwassen kinderen en runt een bureau voor advies en begeleiding. Na een lange carrière in de ontwikkelingspsychologie, begon hij hier mee op zijn 61e. „Ik had nog geen zin te stoppen met werken." Zijn spectrum is breed. Hij traint leerkrach ten en begeleiders van jonge kinderen, geeft: advies in binnen- en buitenland, doet onderzoek en ontwikkelt leerprogramma's. Op verzoek van Sardes, een adviesorganisa tie op het gebied van onderwijs en welzijn, schreef hij het boek Keien van Kin deren! In het boek staan alledaagse situaties beschreven, die ouders van jonge kinderen kunnen gebrui ken om hun kinderen uit te dagen op verschillende gebieden: den ken, taalontwikkeling, artistiek, persoonlijkheid en sportief Wie het leest, ontdekt dat het niet moeilijk hoeft te zijn je kind een beetje extra stimulans te ge ven. Mits je alert bent op leuke situaties die zich voordoen. Dat het ook nuttig is, staat volgens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8