61 «land Jemen wil geen grondtroepen VS Sneeuw legt Europa lam Op bezoek bij Ex-dokter: Obama hervorming van Eurocommissarissen moeten op examen Minister: niet dronken, maar sprak Nederlands INDONESIË Sloppentoerisme krijgt ook kritiek 'De verschrikkelijke tweedeling in de zorg blijft bestaan' Beving voor de kust maandag 11 januari 2010 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Op de topverdiepingen van het gebouw van de Europese Commissie was afgelopen weken de spanning te snijden. De 26 le den van de nieuw aantredende commissie moeten deze week 'exa men' doen in het Europarlement, en de examenkoorts was voelbaar. De kandidaten zaten urenlang met hun hoofd in de dossiers of lieten zich in rollenspelen met hun aan staande topambtenaren ondervra gen over de kleinste details van hun nieuwe taak. Elk lid van een nieuwe commissie wordt door het Europese Parle ment individueel op het rooster ge legd. De commissarissen - behalve voorzitter José Manuel Barroso, die dat al achter de rug heeft - wor den ieder drie uur Tang doorge zaagd door parlementaire experts op hun nieuwe vakgebied. Wie zijn zaakjes niet kent, wordt hard aangepakt. Dat is lastig, want iede re commissaris wordt verantwoor delijk voor een beleidsterrein dat hij of zij nooit eerder beheerde. Barroso wil niet dat commissaris sen twee termijnen achtereen het zelfde doen en hun dossierkennis is dus beperkt. Maar zij moeten spitsroeden lopen bij parlementa riërs met vaak jarenlange ervaring op dat terrein. Het parlement kan geen individuele commissarissen afwijzen. Het is alles of niets: als bepaalde personen niet bevallen, kunnen zij alleen de commissie als geheel naar huis sturen. Die drei ging geeft het parlement toch in vloed op de persoonskeuze. In 2004 vond het de Italiaanse kan didaat-commissaris voor Justitie, Rocco Buttiglione, vanwege zijn homofobe opvattingen onaan vaardbaar. Barroso en de Italiaanse regering lieten hem niet vallen, maar onder de dreiging dat het par lement de commissie zou afwij zen, trok hij zijn kandidatuur in. De hoorzittingen beginnen van daag met de Pool Janusz Lewan- dowski (Begroting) en de Britse Catherine Ashton, die als buiten landchef tevens eerste vicevoorzit- ter wordt. Kroes is donderdag aan de beurt. Het parlement stemt op 26 januari over de commissie. TAMPA - De Verenigde Staten zijn niet van plan grondtroepen te stu ren naar Jemen voor het bestrij den van terreurnetwerk Al Qaeda. Dat heeft de Amerikaanse gene raal David Petraeus gisteren ge zegd in een interview met CNN. Petraeus, bevelhebber van de Ame rikaanse troepen in het Midden- Oosten en Centraal-Azië, bracht onlangs een bezoek aan Jemen. „De Jemenitische minister van Bui tenlandse Zaken maakte duidelijk dat Jemen geen Amerikaanse grondtroepen wil", zei Petraeus. Washington helpt Jemen wel fi nancieel bij de strijd tegen het ter rorisme. Petraeus zei eerder dat de steun aan Jemen wordt verhoogd van 70 miljoen dollar (50 miljoen euro) naar 150 miljoen dollar (105 miljoen euro). De roep om meer actie in Jemen is sterker geworden, sinds een in het Arabische land getrainde Nigeri- aan een mislukte aanslag uitvoer de op een Amerikaanse passagiers vliegtuig dat van Amsterdam naar Detroit vloog. De man zou opge leid zijn door Al Qaeda. Volgens die Umar Farouk Abdulmutallab zijn zon twintig mensen getraind om vergelijkbare aanslagen te ple gen, meldde het Amerikaanse tv-station CBS op gezag van leden van Britse inlichtingendiensten. President Saleh van Jemen is be reid met strijders van Al Qaeda te praten als zij afzien van geweld, zo zei hij zaterdag in een interview met Abu Dhabi TV. De VS zijn kri tisch over onderhandelingen. Het uitbreiden van de strijd tegen Al Qaeda door de regering van Je men leidt tot escalatie van binnen landse conflicten. Tientallen op standelingen kwamen om bij aan vallen door het Jemenitische leger. EUREKA - Het is een ravage in Eureka Natural Foods in kustplaats Eureka, Californië. Het is het gevolg van de aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter die zich zaterdag voordeed voor de Amerikaanse kust. Het epicentrum lag zestien kilometer onder de zeebodem, ruim 35 ki lometer van Eureka. Er vielen geen gewonden. foto Shaun Walker/AP e Al 26 doden in Groot-Brittan- nië door winterse weersom standigheden. Duitse automobilisten zitten uren vast in sneeuw op ge stremde snelweg. Veel overlast voor vliegver keer. LONDEN - Europa zucht onder het winterse weer. Het aantal doden loopt op en het verkeer blijft hin der ondervinden van de kou. In Groot-Brittannië zijn inmiddels 26 mensen omgekomen door de weersomstandigheden. Zo vroor een 90-jarige vrouw dood in haar tuin. In Groot-Brit- tannië is het in dertig jaar niet zo koud geweest. Op de snelweg A20 in het noord oosten van Duitsland strandden zaterdag honderden auto's in de sneeuw. Ten oosten van Rostock, bij de plaats Süderholz, versper den meerdere geslipte vrachtwa gens de doorgang. Pas gisteroch tend konden hulpverleners de ge strande reizigers bereiken. Het vliegverkeer raakte op verschil lende plaatsen ontregeld. De lucht haven van Frankfurt schrapte meer dan driehonderd vluchten, het Londense Heathrow tiental len. Op het grootste vliegveld van Frankrijk, Charles de Gaulle bij Pa rijs, waren de omstandigheden gis teren iets verbeterd. Zaterdag moest de luchthaven nog een der de van de vluchten annuleren. In België kwamen dit weekend twee mensen om door de gladde wegen. In veel Vlaamse gemeen ten is het strooizout praktisch op. In het zuiden van Polen zaten on geveer 80.000 huishoudens zon der stroom, nadat boomstammen waren bezweken onder het ge wicht van de sneeuw en op hoog spanningskabels waren gevallen Ook in Frankrijk zaten duizenden mensen zonder stroom. BRUSSEL - De Belgische premier Yves Leterme heeft zijn minister Michel Daerden gisteren gewaar schuwd dat zijn vreemde optreden niet voor herhaling vatbaar is. Ont slag is niet aan de orde. De minis ter had vorige week in de Senaat ge sproken in een kennelijk dronken staat. Giechelend en lijzig sprak hij over zijn plannen om de pensioe nen betaalbaar te houden: „Ik pre senteer eerst een groenboek en daarna een witboek. Hi hi." Daerden ontkent dat hij dronken was. De Waal zegt dat de indruk wellicht ontstond omdat hij Neder lands sprak. Daerden werd eerder dronken gefilmd tijdens de Olympi sche Spelen in 200S. Joanne Higgins is op bezoek bij Eny, die in een sloppenwijk woont. „Het is voor Toeristen kunnen in Jakarta op de thee gaan bij iemand die onder de armoedegrens leeft. De opbrengst wordt in de buurt gestoken, aldus ini tiatiefnemer Ronny Poluan. door Esther de Jong JAKARTA - De straatjes van Luar Ba- tang zijn nauw, kinderen rennen op blote voeten rond, moeders staan met hun baby's in de 'slen- dang' te kletsen. De meeste men sen in deze sloppenwijk leven van 1,5 euro per dag of minder. Stro mend water en riolering ontbre ken, de meeste vaders zijn dag loner of werkloos. Joanne en Ken Higgins zitten wat onwennig achter het huis van de 38-jarige Sri, die zoals veel Indone siërs geen achternaam heeft. De meegebrachte flesjes 'tehbotol', ge bottelde thee, worden gretig leeg gedronken. De Australiërs lopen mee met een toer door de sloppen wijken van Jakarta. De stoeltjes zijn gammel, de stank van de ri vier bijna ondraaglijk. Sri's maan- door onze correspondent Frank Hendrickx CHICAGO - David Scheiner zit in een klein rommelig kamertje in zijn huisartsenpraktijk vlakbij de woning van Barack Obama in Chi cago. Hier ontving de 71-jarige Scheiner de huidige president ruim twintig jaar lang, soms een keer per jaar, soms drie, vier keer per jaar 'voor kleine dingen'. Ruim twee jaar geleden zagen ze elkaar voor het laatst. De afgelopen maanden stonden de arts en zijn voormalige patiënt lijnrecht tegenover elkaar. Schei ner verscheen opeens in tijdschrif ten, kranten en televisie om de hervormingsplannen van Obama te bekritiseren. „Ik ben al zo lang zo woedend over het onrecht dat zo veel Amerikanen wordt aange daan door ons zorgstelsel. Opeens kreeg ik de kans om namens de mensen te spreken die geen zorg krijgen in dit land, voor mensen die worden opgelicht door verzeke raars en farmaceutische bedrij ven." Scheiner is teleurgesteld in de wet die Obama waarschijnlijk binnen enkele weken ondertekent. De contouren komen overeen met het Nederlands stelsel: particuliere verzekeraars regelen de zorgverle ning, maar wel onder de voorwaar den die de overheid stelt Obama's voormalige huisarts ontploft bijna als hij de vergelijking hoort. „In Nederland is het toezicht van de overheid heel streng. In ons nieu we stelsel is dat niet zo. Verzeke raars mogen niet langer mensen weigeren en ze kunnen niet meer zomaar mensen met chronische aandoeningen op straat zetten. Maar ze kunnen nog volop rom melen met de premies en de polis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6