sport 129 Sneijder redt Inter met vrije trappen „We veroordelen deze daad van terrorisme, maar de competitie gaat door. We zijn samen, dat de beste ploeg mag winnen!" Openingsduel Zege nummer 54 voor Peterhansel maandag 11 januari 2010 De Angolese president José Eduardo dos Santos bloedige aanslag door Hans Leber DEN HAAC - Het is hét sportevene ment van het Afrikaans continent, The Africa Cup of Nations, kort weg: de Afrika Cup. De liefde voor het voetbal is in Afrika immens. Op het werelddeel waar armoede, honger, dorst en ziekte onvermin derd voorkomen, werkt voetbal als een drug die helpt de ellende te vergeten. Maar het grote plezier is vrijdag aan het toernooi in Angola ontnomen toen bij een aanslag op de nationale selectie van Togo drie doden vielen. De ploeg heeft zich inmiddels teruggetrokken. Is het opmerkelijk dat de namen van de assistent-bondscoach van Togo, de perschef en de buschauf feur amper klinken? Zouden slachtoffers, van welk Europees land dan ook, na een aanslag tij dens een EK voetbal ook zonder naam blijven in alle berichten? Ze ker niet, alleen is het de vraag waardoor dat komt. Is doodgescho ten worden in Afrika niet zo bij zonder? President Issa Hayatou van de Afrikaanse voetbalfederatie CAF kreeg gisterochtend de toezeg ging van de Angolese autoriteiten dat de veiligheid van de selecties in de 'exclave' Cabinda met extra legereenheden zal worden verbe terd. Maar de Angolese autoriteit heeft het in het opstandige gebied niet voor 'het zeggen. De aanslag vrijdag zou zijn gepleegd door het Front for the Liberation of the En clave of Cabinda (FLEC), dat in Ca binda een schaduwregering heeft. Maar van deze beweging klonken daarover sinds vrijdag tegenstrijdi ge berichten. Juist de Afrika Cup was voor Ango la, dat decennia lang werd geteis terd door een bloedige burgeroor log, hét moment om de wereld te laten zien dat het land onderweg is richting politieke en maatschap pelijke stabiliteit. Die boodschap ging echter twee dagen voor de af trap van openingswedstrijd Ango la-Mali al verloren. De angst voor een domino-effect door de aanslag heerst. Veel van de zestien teams die aan het toernooi meedoen, hebben extra garanties voor de vei ligheid geëist. Pijnlijk genoeg is geweld, terreur door rebellen of separatistische groepen, schering en inslag op het continent dat nog zo veel wil inha len ten opzichte van 'het Westen'. Angola zelf, waar een burgeroor log het land volledig destabiliseer de en bankroet maakte, is er een voorbeeld van. Maar ook het buur land, Congo-Kinshasa, kent een stevige traditie van geweld. Een an der buurland, het voormalige Zaï re van Mobutu, nu de Democrati sche Republiek Congo (of Con go-Kinshasa) geheten, wordt nog steeds geteisterd door rebellenoor- logen. Het openingsduel om de Afrika Cup kende een krankzinnig score verloop. Na 75 minuten voetballen stond Angola met 4-0 voor tegen Mali. Ruim een kwartier later stond er 4-4 op het scorebord. Groep A. Angola - Mali 4-4 (2-0). 36. Flavio 1-0, 42. Flavio 2-0, 67. Cilberto 3-0 (strafschop), 74. Ma- nucho 4-0 (strafschop), 79. Keita 4-1, 88. Kanouté 4-2, 90+3. Keita 4-3, 90+4. Yatabare 4-4. Scheidsrechter: Abdel Fatah (Egy). Aantal toeschouwers: 50.000. COPIAPO - Stéphane Peterhansel heeft gisteren de acht ste etappe van de Dakar Rally in Zuid-Amerika op zijn naam geschreven. De Franse autocoureur noteerde in zijn BMW de beste tijd in de 472 kilometer lange woes- tijnproef van Antofagasta naar Copiapo in Chili. De negenvoudig winnaar van Dakar bleef de Spaanse klassementsleider Carlos Sainz (Volkswagen) slechts 45 In die omgeving is een geweldloze Afrika Cup dus een utopie geble ken. Emmanual Adebayor hield zich vrijdag met zijn teamgenoten schuil toen bij een grensovergang de kogels hen om de oren vlogen. Drie doden en acht gewonden vie len er. Doelman Kodjovi Obilale van de Franse amateurclub GSI Pontivy had een wereldtoernooi willen keepen, maar ligt in zeer ernstige toestand in een Zuid-Afri kaans ziekenhuis. Er wordt in To go beweerd dat hij klinisch dood is, berichten uit het ziekenhuis lui den dat zijn conditie 'stabiel' is. Aanvoerder Adebayor toonde zich geschokt door de aanslag, maar wilde aanvankelijk uit respect voor de overledenen wél voetballen. Gisterochtend gaf hij echter met zijn teamgenoten gehoor aan een oproep van de Togolese regering om huiswaarts te keren. Waar hij van collega-voetballers uit Ghana en Ivoorkust (poulege noten die ook in Cabinda hun wedstrijden spelen) hoorde dat zij ook naar huis zouden gaan als To go dat zou doen, blijven die lan den nu toch voor de Afrika Cup in Angola. The games must go on? Pessimisten zien in de aanslag een waarschuwing voor het WK dat deze zomer in Zhid-Afrika wordt gespeeld. Nog vóór het toernooi had Adebayor het gevaar in Ango la gerelativeerd. „Ik kom uit Afri ka, kijk er anders tegenaan, ben wel wat gewend." Inmiddels weet de spits van Manchester City hoe het voelt om in doodsnood te ver keren. Assistent-coach Amelete Abalo en pr-medewerker Stan O'cloo kunnen het niet navertel len. De buschauffeur ook niet. Zijn naam verscheen helemaal nog nergens, omdat hij geen lid was van de Togolese delegatie. Wesley Sneijder schiet Internazionale op gelijke hoogte uit een vrije trap. foto Matteo Bazzi/EPA seconden voor. Ook de nummer drie zat kort achter de winnaar. Peterhansel heeft al meer dan twee uur achter stand op Sainz in de stand en is daardoor kansloos voor de eindzege, maar de recordhouder blijft eerzuchtig. Hij boekte in Copiapo al zijn 54e dagsucces in de Dakar Ral ly; 21 daarvan in een auto, 33 op de motor. foto Natacha Pisarenko/AP MILAAN - Wesley Sneijder heeft zijn Italiaanse club Internazionale behoed voor een verrassende ne derlaag tegen het nietige Siena. De Nederlandse international schoot zaterdagavond tweemaal fraai raak uit een vrije trap. De laatste, van zeker 25 meter, betekende vlak voor tijd de 3-3. Invaller Walter Sa muel hielp de koploper in de laat ste minuut zelfs aan drie punten: 4-3- Na 88 minuten stond Siena in Mil aan nog met 3-2 voor. De bezoe kers hadden zelfs vaker kunnen scoren. Sneijder was zeer actief maar in de slotfase ook geïrriteerd. Dat kwam hem op een gele kaart te staan. AS Roma boekte een benauwde ze ge op Chievo: 1-0. Daniele de Ros si maakte de treffer al in de eerste minuut. Coach Claudia Ranieri liet zijn aanwinst Luco Toni, ge leend van Bayern München, debu teren in de spits. De topper tussen Juventus en AC Milan eindigde in een 0-3-over- winning voor de Milanezen. In de Engelse Premier League kwam Chelsea zaterdag niet in ac tie, omdat het speelveld van Huil City wegens het extreme winter weer onbespeelbaar was. Toch mag de koploper zich voorlopig de grote winnaar van de 21e speelron de noemen. Nummer twee Manchester United speelde gelijk (1-1). Nummer drie ENGELAND Premier league: Hull City - Chelsea afg, Arsenal - Everton 2-2, Burnley FC - Stoke City afg, Fulham - Portsmouth afg, Sunderland - Bolton Wande rers afg, Wigan Athletic - Aston Villa afg, Bir mingham City -Manchester United 1-1, West Ham United - Wolverhampton Wanderers afg, Liverpool - Tottenham Hotspur afg. Chelsea 20-45 Sunderland 20-23 Man. United 21-44 Everton 20-23 Arsenal 20-42 Blackburn 20-21 Tottenham 20-37 Burnley FC 20-20 Man. City 19-35 Wigan Athletic 19-19 Aston Villa 20-35 Wolverhampt. 20-19 Liverpool 20-33 Bolton 18-18 Birmingham 21-33 West Ham 20-18 Fulham 20-27 Hull City 20-18 Stoke City 20-24 Portsmouth 20-14 ITALIE Serie a: AS Roma - Chievo 1-0, Inter Milan - Siena 4-3, Bologna - Cagliari 0-1, Fiorentina - Bari 2-1, FC Genoa - Catania 2-0, Livorno - Parma 2-1, Na- poli - Sampdoria 1-0, Palermo -Atalanta 1-0, Udinese - Lazio Roma 1-1, Juventus - AC Milan 0-3. Arsenal kon voor eigen publiek geen afstand nemen van Everton (2-2). Chelsea heeft nu een punt meer dan Manchester United, dat ook nog een wedstrijd meer heeft ge speeld. Arsenal heeft drie verlies- punten meer dan de koploper uit Londen. Bij Manchester United ontbrak nog steeds de geblesseer de Edwin van der Sar. De doel man werd vervangen door Tomasz Kuszczak, die in de 39e minuut werd gepasseerd door Jerome Ca meron. Manchester United kwam in de 63e minuut op gelijke hoogte door een eigen doelpunt van Scot Dann. Darren Fletcher haalde het einde van de wedstrijd niet. De middenvelder van Manchester Uni ted kreeg twee gele kaarten. Arsenal kwam in de twaalfde mi nuut van de thuiswedstrijd tegen Everton op achterstand door een doelpunt van Leon Osman (0-1). Neves Denilson maakte in de 28e minuut gelijk (1-1). Steven Pienaar schoot Everton in de 81e minuut met een fraai stiftballetje op voor sprong, waarna invaller Tomas Ro- sicky in blessuretijd nog gelijk maakte. John Heitinga, net als Pie naar een oud-speler van Ajax, speelde de hele wedstrijd voor de club uit Liverpool. Arsenal voetbal de opnieuw zonder de geblesseer de sterspelers Francesco Fabregas en Robin van Persie. Inter Milan AC Milan Juventus Napoli AS Roma Fiorentina Palermo Parma Cagliari Bari 19-45 18-37 19-33 19-33 19-32 18-30 19-30 19-28 18-27 18-27 FC Genoa Sampdoria Chievo Livorno Lazio Roma Udinese Bologna Catania Atalanta Siena 18-27 19-26 19-24 .19-21 19-20 18-19 18-16 19-15 18-13 19-12 SPANJE Prirnera division: Real Valladolid - Atletico Madrid 0-4, Sevilla - Racing Santander 1-2, Villarreal - UD Atmeria 1-1, Sporting de Gijon - Getafe 1-0, Xerez CD - Valencia 1-3, Espanyol - Real Zaragoza 2-1, Deportivo - Osasuna 1-0, Malaga - Athletic de Bilbao 1-1, Real Madrid - Real Mallorca 2-0, Te- nerife - FC Barcelona 0-5. Barcelona 17-43 Atletico M. 17-20 Real Madrid 16-41 R. Santander 17-19 Valencia 17-35 Espanyol 17^-19 Dep. la Coruna 17-31 Osasuna 17-17 Sevilla 17-30 UD Almeria 17-17 Real Mallorca 17-30- Real Valladolid 17-16 Getafe 17-27 Tenerife 16-15 Athl. Bilbao 17-27 Malaga 17-14 Sporting Gijon 17 - 24 Real Zaragoza 17-13 Villarreal 17-23 Xerez CD 17-7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63