Regioraad Anbo maakt zo'ch 14 I Koning Winter is meedogenloos voor reigers, roof- en weidevogels Drie mannen aangehouden in Renesse Aardwarmte voor nieuwe huizen Goes-West Muzikanten herdenken Van den Eynde NIEUWJAARSBIJEENKOMSTEN Het was het weekend van de nieuwjaarsfeestjes op Schoü- wen-Duiveland. Met véél muziek en ander vertier maar ook met kritische terug- en vooruitblikken. MEEST GELEZEN Koren Neptunus en Popwave tien jaar jong REIZEN Koop een Staatslot en krijg €50 korting op een Oad-vakantie. maandag 11 januari 2010 door Esme Soesman RENESSE - In Renesse zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie personen aangehouden en be keurd. Een 17-jarige jongen uit de ge meente Schouwen-Duiveland wei gerde rond half drie een politiebe- vel op te volgen, nadat hij betrok ken was geweest bij een opstootje. Tot drie keer toe werd hem bevo len dat hij weg moest gaan, maar dat weigerde hij. Een uurtje later werd een 22-jarige inwoner van Zoetermeer aangehouden voor vechten op straat. Hij werd betrapt terwijl hij een ander persoon schopte. Rond dezelfde tijd werd ook een 27-jarige man uit Dreumel aange houden. De man opende, terwijl agenten in de auto zaten, de koffer bak van de dienstauto en nam daarin een kijkje. GOES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) gaat voor alle nieuwbouw huizen die worden gebouwd in het herstructureringsgebied Goes-West warmtepompen aanleg gen. De RWS wil in Goes-West duurzaam bouwen en de energie kosten voor de toekomstige huur ders laag houden. Met het gesloten warmtepompsysteem wordt warm water diep uit de aarde om hoog gepompt om de huizen te verwarmen. In de zomer, als het warm is, kunnen de huizen er ook mee worden gekoeld. De gemeen te Goes stelt de grond voor het bo ren van bronnen beschikbaar. 1) Zoektocht naar zwarte zwanen 2) Tureluurse schaatsers 3) 79.000 bonnen voor snelheid TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Kijk op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Volstrekt terecht dat een ge meentebestuur zorgvuldig omgaat met de beschikbare middelen en een streep haalt door subsidies die geen maatschappelijk belang dienen, stelt voorzitter Klaas Mandemaker van de Regio raad Anbo Schouwen-Duiveland. „Maar doe dat dan wel op een so ciaal aanvaardbare manier." Mandemaker greep de nieuwjaars bijeenkomst van de Anbo Regio Schouwen-Duiveland in de Schut- se in Burgh-Haamstede aan om zijn zorg te uiten over het nieuwe gemeentelijk subsidiebeleid dat per 1 januari 20it ingaat. Instellin gen die geen duidelijk maatschap pelijk doel dienen, raken hun sub sidie kwijt. Dat raakt de Anbo en („Het kan nog erger") de ouderensozen, schetste Mandemaker het toe komstplaatje. Goed dat de gemeen te met een rapport eenzaamheids- bestrijding op de proppen komt: „Maar als er iets geschikt is om de eenzaamheid te bestrijden, is dat wel de ouderensoos." De Regioraadvoorzitter vindt het 'ronduit een schande' hoe er met de belangen van ouderen wordt omgesprongen, daarbij verwijzend naar onder meer het schrappen van de subsidie aan Tafel- tje-Dek-Je. Maar ook naar het be sluit van de Rabobank om de pin- Zowel shantykoor Neptunus als popkoor Popwave bestaat in 2010 tien jaar. De heren van Neptunus vermaak ten het publiek in De Schutse in Burgh-Haamstede, tijdens het feest je van de Anbo Regioraad. De dames en heren van Popwave stonden in het dorpshuis van Dreischor op de planken, geduren de één nummer samen met de plaatselijke muziekvereniging Cres cendo. De muzikanten van Crescen do verzorgden zelf ook nog een op treden. De nieuwjaarsbijeenkomst in Dreischor is een gezamenlijk initia tief van alle plaatselijke clubs: van sport- en muziekclub tot kerk, dorpsraad, museum en blusgroep. Shantykoor Neptunus wil, ter gele genheid van het 10-jarig bestaan, op 29 mei een groot optreden voor het goede doel (de hospice) houden. Eveneens in De Schutse. £5 www.shantykoor-neptunus.nl en www.popwave.nl automaten in Dreischor en Zonne- maire weg te halen. Ooit geplaatst bij de sluiting van bankfilialen als redelijk alternatief, waaraan oude ren destijds best moesten wennen. „Protesten mochten niet baten." Peter Rentier van de dorpsraad Dreischor haalde het verdwijnen van de 'flappentap' in zijn speech tijdens de nieuwjaarsreceptie in Dreischor eveneens aan. „Toch wel een gemis dat er geen geldautomaat meer op het dorp is." Beide sprekers wezen in hun voor uitblik op de verkiezingen. Mande maker riep zijn toehoorders op dit jaar 'zorgvuldig' gebruik te maken van hun stemrecht en ook goed te kijken of politieke beloften wel na gekomen worden. Rentier haalde de (parallel aan de gemeenteraadsverkiezingen gehou den) dorpsraadverkiezingen aan. Hij riep mensen op zich voor be stuurstaken beschikbaar te stellen. Een uitverkocht huis en - nóg ieuker - een superblij'feest. De zaterdag voor de zesde keer gehouden nieuwjaarsparty van Bad Hair Day in het Zierikzee- se Brogum was succesvol. Met dank aan het thema disco boogie experien ce kon zowel band als publiek volledig uit hun dak gaan: wijde broekspij pen, Afrokapsels en glitterkleding in de door Hofman Productions tot een jaren '80 discotheek omgetoverde Brogumboerderij. Met discolichten, spie gelbollen en natuurlijk een bellenblaasmachine. En er kwamen wat disco hits voorbij. Inclusief acht medleys speelden de muzikanten rond de zeven tig nummers weg. Een dj zorgde tussentijds voor nog meer discoklanken. foto Dirk-Jan Gjeltema Het Schouwse cabaretduo Endrik en Jannekee wist van de twee hoofdingre diënten van de Schouwen-Duivelandse nieuwjaarsfeesten een originele mix te maken: een kritische beschouwing verpakt in een humoristisch, in Schouws dialect uitgesproken rijm. Tekstschrijver (en Endrikvertolker) Henk Blom probeert via Endrik de mening van de gemiddelde eilandbewo ner („Wat je hoort op feestjes") te ventileren. Jannekee (Leni Blom) is de relativerende van het stel. Samen voerden zij de bezoekers van het nieuw jaarsfeest van de Anbo-regioraad zaterdag onder meer langs de bezuini gingsdrift van de gemeente, het verdwenen bankje van Dreischor en andere pinautomaten en het Zierikzeese carillon. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Morgen, dinsdag, herden ken vier muziekgezelschappen de plotseling op 42-jarige leeftijd over leden dirigent Patrick Van den Eynde uit Zierikzee. Het herden kingsconcert is om 13 uur in De Mythe in Goes. Van den Eynde leidde fanfare Sint Jan uit Sint Jan steen en sinds enkele maanden ook MVA, de muziekvereniging Ar- nemuiden. Verder was hij dirigent van het Saens Showorkest (voor heen Verkade Harmonie) in Zaan dam en fanfare Muziek Veredelt uit het West-Brabantse Langeweg. Van den Eynde overleed woens dag in het universitair ziekenhuis van Antwerpen waar hij wegens hartproblemen was opgenomen. door Theo Giele MIDDELBURG - Voorzichtig duwt Coby Louwerse de kop van de zwaan naar de bak met voedsel. De grote vogel is totaal verzwakt gevonden op Schouwen-Duive land en met de dierenambulance naar Middelburg gebracht. „Hij moet weer gaan eten, anders redt hij het niet." Het zijn zware tijden voor de vo gels. Met name voor de watervo gels, want die zien hun leefgebied met de dag kleiner worden. Rei gers zijn met stip de grootste kou kleumers in de winter. Ineengedo ken langs de waterkant zie je ze staan balen Van de kou. Bij de Mik- ke aan Park Toorenvliedt werd de eerste reiger al half december bin nengebracht. In een grote buiten- kooi kan hij op krachten komen. Een andere categorie die het moei lijk begint te krijgen zijn roofvo gels. „Muizen en andere prooidie ren schuilen voor de kou", legt Coby uit. De Mikke heeft een ha vik en een kerkuiltje binnengekre gen. Ook weidevogels hebben een pro bleem. In de bevroren grond is het lastig pikken naar sappige wor men. De laatste weken heeft De Mikke wulpen en kieviten zien ko men. Zolang er geen sneeuw ligt kunnen kleine vogeltjes op de bo dem hun kostje nog bij elkaar scharrelen. Meesjes en andere klei ne vogeltjes moeten elke dag eten. In een koude winter verliezen ze tien procent van hun gewicht en dat moeten ze elke ochtend weer aanvullen. Anders kunnen ze hun interne kacheltje niet brandende houden. Voor het vogelasiel zelf zijn het ook geen makkelijke tij den. De stookkosten lopen hoog op. In het bassin van het meeu- wenverblijf moet met een stok het ijs gebroken worden en ijs is niet* het enige dat bevriest. De uitwerp selen in de buitenhokken vriezen vast. Lastig om schoon te houden. Vraag naar de voor waarden bij uw ANVR- reisadviseur of kijk op www.oad.nl/staatsloterij. www.oad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52