Dorpshuizenkoepel breidt uit zwaantjes zijn thuis SCHOUWEN-DUIVELAND 14 en 15 I IS 16 en 17 SAMENWERKING Stichting DGSD wil kosten omlaag en gebruik omhoog almanak Achternaam Regioraad Anbo maakt zich zorgen over nieuwe jaar Maandag 11 januari 2010 Moss bewijst ook op podium zijn klasse Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Esme Soesman oosterland - De dorpshuizen van Oosterland, Serooskerke en Burgh-Haamstede zijn per i janua ri opgegaan in de stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen Schou- wen-Duiveland (DGSD). Van de achttien dorpshuizen zijn er nu nog zes in handen van een particu liere stichting. De verwachting is dat dit jaar nog zeker twee gemeenschapscentra de overstap naar de eilandelijke club wagen. „Het eindplaatje is dat alle dorpshuizen toetreden, maar dat duurt nog wel tot 2012", ver wacht voorzitter van de stichting DGSD Dick Kooman. „We doen het stapsgewijs. Het is beter om al les goed te regelen dan dit over haast te doen." Het Schou- wen-Duivelandse gemeentebe stuur juicht de overstap toe. Afge sproken is dat de koepelstichting als beheerder van de dorpshuizen de volledige bedrijfsvoering over neemt. De onderlinge verschillen zijn hier en daar groot. Zo heeft De Schutse in Burgh-Haamstede een eigen vermogen van 2696 eu ro, terwijl de Oosterhof in Ooster land met 48 euro binnenkomt. De stichting neemt alle voor- en nadelen over, legt Marlys Schild van de gemeente Schouwen-Dui- veland de werkwijze uit. Eind 2010 wordt de balans opgemaakt. Volgens afspraak compenseert de gemeente in het exploitatietekort. „We hopen gaandeweg op een po sitieve ontwikkeling waardoor het exploitatietekort vermindert." Die winst valt te halen uit de sa menwerking binnen DGSD, stelt zowel Schild als Kooman. Maar één keer naar de accountant hoe ven stappen, een grootverbruikers- deal kunnen sluiten met de ener gieleverancier, het binnenschilder- werk bundelen enzovoorts. „En el kaar versterken. Doorverwijzen naar de buren", aldus Kooman. De stichting DGSD bestaat nu onge veer een jaar. Tot nu toe is vooral energie gestoken in het op poten zetten van de nieuwe organisatie en het op één lijn krijgen van de 9 dorpshuizen die al in gemeentelijk beheer waren. Kooman zegt zeer optimistisch te zijn. „Er is goed overleg met de beheerders. Het zijn goede beheerders, die moet je koesteren." Naast het verminderen van de kos ten, moet de activiteitenfrequentie omhoog. Die verantwoordelijk heid ligt ook bij mensen zelf, stelt Kooman. „Zij moeten gebruik ma ken van de dorpshuizen. De liefde moet van twee kanten komen." door Esme Soesman serooskerke - Het koppeltje zwar te zwanen uit Serooskerke is weer thuis. Zaterdag eind van de mid dag heeft Wim de Ruiter uit Zie- rikzee de dieren één voor één uit Plan Tureluur geplukt. Op de schaats. Eigenaar Dick van Zandwijk is blij dat de dieren terug zijn. „We heb ben ze nu acht jaar. Je raakt toch aan ze gehecht." De zwarte zwa nen ontsnapten een week of twee geleden uit de tuin van de familie Van Zandwijk. Door de combina tie hevige regenval en aansluitend vorst stak het ijs op de vijver bo ven de gaasafrastering uit. Het ge vederde duo nam daarop de be nen. Door de zwarte zwanenfoto zater dag in de PZC kwam de familie het koppeltje weer op het spoor. „Ik dacht: hé, daar heb je Jut en Jul." Dankzij de foto van Dirk-Jan Gjeltema kon er gerichter naar het tweetal gezocht worden. Dochter Kimberley trof de dieren uiteinde lijk middenin Plan Tureluur aan. „Je kon ze alleen via het ijs berei ken. Een schaatser uit Zierikzee heeft ze toen één voor één naar ons toegebracht." Het gaat goed met ze. „Ze zijn wel iets verzwakt, maar ze zitten nu lekker in een warm hok waar ze kunnen aansterken met graan en brood." De zwarte zwanen komen oorspronkelijk uit Australië en broeden (hier) 's winters. „Eind ja nuari, begin februari beginnen ze een nest te maken." Het koppeltje heeft al een aantal jongen voortge bracht. De zwarte zwanen wonen sinds acht jaar in Serooskerke. „Het is een heel mak stel. Ze eten gewoon uit je hand." Hoe actiever hoe liever. Zaterdag kon worden gedanst in Ouwerkerk waar beheerder Eric de Crom maandelijks een dansavond organiseert. Het dorpshuis in Ouwerkerk maakt nu nog geen deel uit van de stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen Schouwen-Duiveland. foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl Tijdens de godsdienstles op een mid delbare school in Middelburg ging het onderwerp over mensen en hun familienaam. De leerlingen wisten een groot aantal achternamen op te noemen van bekende en minder be kende personen. Nadat er weer een paar namen voor bij kwamen vroeg de docente opeens of iemand de achternaam van Mozes wist. De scholieren haalden vragend hun schouders op, totdat een van de leer lingen zelfverzekerd zijn vinger op stak. „Volgens mij is het Van de Berg", zei de jongen. Alle kinderen waren verbaasd over dat antwoord en niet in het minst de docente. Ze vroeg hem dan ook hoe hij op die naam kwam. „Nou", zei de leerling, „in de Bijbel staat: 'kijk daar komt Mozes van de Berg!'"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51