PZCI 3 Aardwarmte voor Goes-West Ijsbaan Krabbendijke is het meest toegankelijk BEVELANDEN-THOLEN 14 en 15 16 en 17 DUURZAAM Gemeente stelt grond om niet beschikbaar Weinig animo veiling woning op internet Overvaller tankstation Terneuzen snel gepakt Kunstenaar Gerard van Grieken overleden almanak Achternaam Eerste slachtoffers vorstperiode komen binnen bij vogelasiel Maandag 11 januari 2010 Moss bewijst ook op podium zijn klasse Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Mieke van der Jagt GOES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) gaat voor alle nieuwbouw huizen die worden gebouwd in het herstructureringsgebied Goes- West warmtepompen aanleggen. Dat begint met de eerste fase van het plan: de 43 woningen die wor den gebouwd aan de J.P. Coen- straat, waar twee scholen zijn afge broken. Zevenbladhof gaat de straat heten waar 16 eengezinswo ningen en 27 appartementen in twee appartementencomplexen worden gebouwd De RWS wil in Goes-West duurzaam bouwen en de energiekosten voor de toekom stige huurders laag houden. Met het gesloten warmtepompsys teem wordt warm water diep uit de aarde omhoog gepompt om de huizen te verwarmen. In de zo mer, als het warm is, kunnen de huizen er ook mee worden ge koeld. Voor zo'n gesloten systeem moe ten hele diepe bronnen worden ge boord, en daar stuitte de RWS op een probleem. Op de plaats van de afgebroken scholen zijn de heipa len blijven zitten, zodat onder de nieuwbouw niet kan worden ge boord. De bronnen moeten dus in de openbare ruimte worden aange legd en die wordt eigendom van de gemeente Goes. Hoewel de aanwezigheid van de bronnen de gemeente beperkt in de inrichting van de openbare ruimte, wil Goes toch de grond gratis en eeuwigdurend beschik baar stellen. Weliswaar vergen de bronnen in de diepte geen onder houd, maar op de pompen en de leidingen kan bijvoorbeeld geen as falt worden gelegd en er kunnen geen diepwortelende bomen wor den geplant. De gemeente gaat daarom bij uit zondering akkoord. Het is nadruk kelijk niet zo dat in de volgende fa sen van het herstructureringsplan ook gebruik kan worden gemaakt van de openbare ruimte. De wo ningbouwvereniging moet de rest van de systemen op eigen terrein aanleggen. KAPELLE De belangstelling voor de eerste huizenveiling op internet op de Be- velanden valt vooralsnog tegen. Voor de kijkdag kwam in Wemel- dinge één belangstellende opdagen en voor het andere huis, in Kapel- Ie, kwam niemand. Colin Hoon- dert van Kuub Makelaars gaat zich met zijn collega en de verkopers ernstig beraden of de veiling vrij dag wel door moet gaan. „Het kan zijn dat het weer mensen heeft thuisgehouden, maar het is ook mogelijk dat markt nog niet aan een internetveiling toe is." TERNEUZEN AXEL AXEL - In zijn nieuwe woonplaats Axel is zaterdag kunstenaar en Bres- siaander Gerard van Grieken op 74-jarige leeftijd overleden. Van Grieken nam in zijn oliever ven en aquarellen vuurtorens, sche pen, havens en Scheldezichten tot onderwerp maar in de hele wereld hangen van hem ook portretten. Hij was een van de initiatiefne mers van de Kunstkring Breskens en regisseerde het legendarische to neelstuk Café Centraal waarvan ook een film werd gemaakt. Tip? redactie@pzc.nl Een kwartier na een gewapende overval op een tankstation in Ter- neuzen werd de dader, een 42-jari- ge man zonder vaste woon- of ver blijfplaats, vrijdag al gepakt. De man kwam een paar minuten voor sluitingstijd (21.00 uur) het tanksta tion Picobello binnen en bedreigde kassier Joris Waayer met een pis tool. De kassier overhandigde de in houd van de kas - enkele honder den euro's - en belde direct m. De dader werd gepakt bij winkelcen trum Zuidpolder. Jos Sinke(l) en Jaap Verweij bekijken de messen van een paar rommelmarktschaatsen en zien dat het goed is. door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - Wat is de taak van een ijsclub? Juist: het veilig toegan kelijk maken van natuurijs als het vriest. In Krabbendijke hebben ze een bijzonder zware taakopvat ting. Daar wordt niet alleen de skeelerbaan aan de Nieulan- destraat onder water gezet en on derhouden, daar wordt ervoor ge zorgd dat iedereen voor een prik kie goede, scherpe, passende schaatsen heeft. Dertien jaar geleden, toen de ijsclub werd opgericht om de nieu we baan te beheren, werd meteen een ruilbeurs voor schaatsen opge zet, maar die bleek het grote aan tal schaatsers niet direct te kunnen voorzien. Jos Sinke begon daarom al meteen het hele jaar door schaat sen op te kopen. Hartje zomer is hij degene die rommelmarkten af loopt en daar soms met een hele bos schaatsen vertrekt. Ze kosten dan een habbekrats. Tien jaar geleden schafte de vereni ging een schaatsenslijpmachine aan, die Sinke het hele jaar door ge bruikt om zijn rommelmarkt schaatsen in optimale conditie te brengen. Zodra het gaat vriezen, gaat Jaap Verweij in het blokhutje bij de schaatsbaan als winkelbe heerder aan de slag. Je kunt er je schaatsen te koop zetten en een paar andere kopen. Van de op brengst gaat veertig procent naar de club. Hoewel er al tientallen paren over de geïmproviseerde toonbank zijn foto Willem Mieras gegaan, staat het rek nog vol met schaatsen in alle maten tussen 4 en 15 euro. Sinke tikte zelfs een aantal paren nieuwe kinderschaat- sen op de kop, die voor twaalf eu ro worden verkocht. Op die manier is er voor niemand een drempel om aan het meest de mocratische dorpsevenement van Krabbendijke deel te nemen. Waar anders nog wel eens enige segrega tie wordt gevoeld in het dorp, inte greert Krabbendijke op de ijsbaan volkomen. Tijdens de godsdienstles op een mid delbare school in Middelburg ging het onderwerp over mensen en hun familienaam. De leerlingen wisten een groot aantal achternamen op te noemen van bekende en minder be kende personen. Nadat er weer een paar namen voor bij kwamen vroeg de docente opeens of iemand de achternaam van Mozes wist. De scholieren haalden vragend hun schouders op, totdat een van de leer lingen zelfverzekerd zijn vinger op stak. „Volgens mij is het Van de Berg", zei de jongen. Alle kinderen waren verbaasd over dat antwoord en niet in het minst de docente. Ze vroeg hem dan ook hoe hij op die naam kwam. „Nou", zei de leerling, „in de Bijbel staat: 'kijk daar komt Mozes van de Berg!'"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47