Wondertape voor elke klacht L 39 Medical taping concept Kleuren en eigenschappen maandag 11 januari 2010 Hemelsblauw, dieprood, knalroze: steeds vaker dragen sporters kleurig 'plakband' op hun lijf in de strijd tegen blessures. Volgens sommigen is de kleur zelfs medebepalend voor de mate van herstel. Volstrekte onzin, vinden anderen. Maar medical taping is wél een wondermiddel. door Jeroen Bijma en Bauke Boersma Het basisidee van medical taping is dat bewe ging en spieractiviteit essentieel zijn voor be houd en herstel van gezondheid. Spieren zijn nodig voor beweging én bepalend voor de bloed- en lymfecirculatie en de lichaamstem peratuur. Als spieren slecht functioneren, kan dat veel aandoeningen veroorzaken. De elastische tape ondersteunt de spieren zonder de beweging te beperken en activeert het lichaamseigen herstelproces. De tape werkt liftend op de opperhuid. Bloed circulatie en lymfeafvoer verbeteren erdoor. Met diverse tapetechnieken worden verschil lende effecten bereikt, zoals: verbetering van de spierfunctie en het opheffen van belemme ringen in bloedcirculatie, pijndemping en on dersteuning van de gewrichtsfunctie. Het toepassingsgebied van medical taping is breed, waaronder reductie van ontstekingen en vochtophopingen, houdingscorrectie, be handeling vab overbelasting en neuro-reflec- toire beïnvloeding, zoals bij hoofdpijn. EP ekker veel toernooien op komst, speelt plotseling een tennisarm op... Al maanden driftig aan het trainen voor die hardloopwedstrijd, schiet het verdikkeme in de hamstring... Fysieke problemen komen altijd ongelegen en doen veel sporters - professionals en amateurs - vrezen voor lange inactiviteit. Maar 'wonder tape' kan de ellende razendsnel verhelpen. Zie de baanatleten, wielrenners en zwem mers van tegenwoordig: ze tooien zich met allerhande kleurige tapeconstructies. Tennis ster Serena Williams kwam tijdens de voor bije editie van de US Open met een soort plakbandstrik op de baan, collega Justine Henin gebruikte een zwarte tape voor haar kuiten. Ook de voetballers van Real Madrid, Borussia Dortmund en de Nijmeegse eredi- visionist NEC zijn regelmatig te herkennen aan stroken tape op welk lichaamsdeel dan ook. „Ze vallen in elk geval op in het veld", zegt fysiotherapeut Alle Sterk (35) lachend. Net als zijn Arnhemse vakgenote Shalini Jonis is de Fries overtuigd gebruiker van de wondertape, officieel ook kinesiotape, cure- tape, fysiotape, meditape en medical tape genoemd. Hij gebruikt de rekbare medische tape bij veel kwetsuren. „Spierscheuringen, nekklachten en bloeduitstortingen. Maar ook tegen hooikoorts." Ook Jonis zet medical taping in bij een breed scala aan klachten. „Bij tennis- en golfersellebogen, enkelverzwikkingen, kwetsuren aan achillespees, lage rug, nek en schouders. Maar ook bij klachten als aange- zichtspijn, menstruatiepijnlittekens, kaak- problemen en stressincontinentie." Zelfs bij houdingsproblemen biedt de tape uitkomst, stelt Jonis: „Met de juiste tapetech niek geef je prikkels aan huid- en gèwrichts- sensoren, die de prikkels weer doorgeven aan de hersenen en hen 'vertellen' wat de goede houding moet zijn. Als je dit een tijd je consequent toepast, neemt de betreffen de persoon een goede houding aan, zónder er al te veel moeite voor te hoeven doen." De plakbandgolf kent zijn oorsprong in het Verre Oosten. In de jaren zeventig waren sporters in Korea en Japan ontevreden over de gangbare, stugge sporttape en dachten dat een elastische tape goed zou zijn voor het herstel van een blessure of die zelfs kan voorkomen. Die (gekleurde) tape kwam er, zorgt voor ruimte voor zenuwen en bloedva ten en helpt de doorbloeding te bevorderen. De tape kan 40 procent gerekt wordeh en heeft daardoor een liftende werking. De on derliggende spieren en lymfevaten krijgen zo meer ruimte. „De tape ondersteunt het genezingsproces zonder de beweeglijkheid De benen van Serena Williams, foto CPD/AP te beperken", legt Jonis uit. „Door het liften' de effect neemt de druk op de pijnrecepto- ren af) waardoor de pijn minder wordt of zelfs verdwijnt." Dat de tape verschillende varianten en kleu ren kent, is niet toevallig. Sterk: „In het Ver re Oosten vinden ze kleuren belangrijk en iedere kleur heeft zijn eigen werking. Zo ge bruik je rood als een spier op kracht moet komen. Blauw is rustgevend en pas je toe als een spier minder belast moet worden." Zoals wel meer van haar collega's noemt Shalini Jonis de kleurentheorie 'volstrekte onzin'. „Ik begrijp dat ze in het Verre Oos ten een bepaalde waarde hechten aan be paalde kleuren. Leuk en aardig, maar zinvol voor de therapie is het zeker niet." Rood, blauw of desnoods pimpel paars met groene stippen: het aan brengen van de tape vergt hoe dan ook handigheid. „Het is niet alleen even een plakkertje plakken", waarschuwt Sterk. „Je moet veel oefenen voor het goede gevoel." „Om medical taping zinvol toe te kunnen passen, is veel kennis van de anatomie van het lichaam, met name van de spieren, es sentieel", voegt Jonis toe. „Er zijn namelijk veel verschillende tapetechnieken. Ook de toegepaste hoeveelheid rek is van groot be lang. Bij de ene behandeling zal dat meer moeten zijn dan bij een andere." Volgens Shalini Jonis en Alle Sterk, die ook de schaatsers van TVM geregeld onder han den neemt, is behandeling met medical ta ping echt niet louter voorbehouden aan top sporters. Jonis: „Iedereen, ook niet-sporters, kan veel baat hebben bij deze methode." Q Alle Sterk: www.impulsfysiotherapie.nl Shalini Jonis: www.fysio-actief.eu Interesse in medical taping? Laat u voorlichten door een fysiotherapeut in uw buurt. reageren? gezondheid® wegener.nl Meestgebruikte kleuren, met de werking volgens 'gelovers' Huidskleur: kan gedragen worden zonder op te val len. Symboliseert openheid en onafhankelijkheid. Werkt stabiliserend. Blauw: geruststellend. Koelend effect. Symboli seert water, koude, rust en ontspanning. Rood/roze: stimulerend. Om in de onderste weef selstructuren warmte en activering op te roe pen. Symboliseert warmte, licht en inspiratie. Zwart: symboliseert depressie, minder ener gie, ongerustheid. Heeft geen functie bij de ondersteuning van het genezingsproces. Eigenschappen van de tape: I Anti-allergisch, ventilerend en huid vriendelijk, geen latex. Elasticiteit komt met huid over een (130-140 procent). Lucht- en waterbestendig. Kan tot 7 dagen op de huid blijven zonder te irriteren. Fysiotherapeuten Wil ma Waters en Truus Sijmonsma zweren ook bij medical taping. foto Charel van Tendeloo/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43