een kick ^ort 12 7 Belgisch wondertennis in finale Brisbane Wüst en haar lichaam zijn sinds kort weer vriendinnetjes Ontspanning goud waard voor Gerritsen Teller Nys op zeven Davidenko is Nadal voor vijfde keer de baas maandag 11 januari 2010 WÊ$wÊSÊMMÊmWÊMÊml3SMMS!S Sven Nys is gisteren in Oostmalle voor de ze vende keer Belgisch kampioen veldrijden gewor den. Hij finishte met een kleine voorsprong op Klaas Vantornout. Wereldkampioen Niels Al- bert kwam niet verder dan de negende plaats. door Ad Pertijs HEERLEN - Na een knotsgekke finale drukte Lars Boom als eerste zijn be sneeuwde voorwiel over de streep. De grijns op zijn gezicht verraadde de kick van een stunt. „Dat was het toch ook", glunderde de man die in Heerlen voor de beide topfavorie ten Gerben de Knegt en Thijs Al zijn zoveelste nationale veldrittitel wist binnen te halen. Vanaf 1998 (jeugdcategorie 5) heeft hij ieder jaar al een rood-wit-blauwe kam pioenstrui weten te veroveren. „Die serie wilde ik zo houden en dat is gelukt." Achter Boom kwamen twee zure gezichten over de streep. Nummer twee De Knegt verspeelde de titel door een val bij de laatste materiaal- post en nummer drie Al gleed (in leidende positie) in een van de laat ste bochten onderuit, waardoor Boom met een gelukje de weg naar de zege open zag liggen. Thijs Al kon niets anders dan bea men dat de afloop 'zuur' was. De Knegt zei zelfs dat hij er van baalde dat hij op een mindere dag was ge klopt door zijn ploeggenoot Boom en niet door zijn vriend Al. Thijs Als ploegleider Richard Groe- nendaal voelde al direct aan dat nu het beeld blijft hangen van een kampioenschap dat 'eventjes' ge wonnen is door Lars Boom. „Zo van: hij rijdt maar twee crossen in deze winter en wordt gelijk Neder lands kampioen. Vergeet echter niet dat Lars de klasse heeft van een kampioen. En dat vooral Ger ben hier vandaag de terechte verlie zer is geworden." Samen met Al zou hij verzuimd hebben vol door te trekken op een moment dat zelfs Boom dacht dat de slag geslagen was. „Gerben reed weer te afwachtend. Dat moet hij niet doen", aldus Groenendaal. De man die zo succesvol was in de kerstperiode wierp tegen dat hij in en rond het Hellegat geen goede be nen had. „Het kan te maken heb ben met de val op mijn knie in Sint Niklaas. Sindsdien gaat het niet meer zo lekker." Boom stond er van te kijken dat Al en De Knegt hem lieten terugko men nadat ze hem uit het wiel had den gereden. „Bij de finishzone riep mijn vriendin Francis echter dat die twee twijfelden. Toen heb ik vol doorgetrokken en reed het gat in een ruk dicht." Al zag er de schande niet van in. „Dit is wel Lars Boom. We hadden niet van doen met een pannenkoek." En zo gingen ze gedrieën de finale in. Al dook na het luiden van de bel voor de laatste ronde als eerste het veld weer in. Boom vond het lo gisch dat de drie kemphanen daar na risico's gingen nemen. „Omdat geen van ons wist waarop een eindsprint zou uitdraaien." De Kne gt ging de fout in, Al ook. Boom glipte er steeds tussendoor of om heen. „Misschien was mijn tech niek ook wel zo goed dat ik het red de", gaf hij zichzelf voorzichtig een compliment. Een week geleden werd Boom bij zijn eerste cross op vier minuten ge reden. Hoe hij dat gat in een week tijd heeft weten te dichten? „Mijn startpositie was vandaag beter, waardoor ik direct kon aansluiten bij de voorsten. Het parkoers was ook veel beter voor mij. In Sint Michielsgestel lagen veel terug draaiende bochten en het was er ij zig glad." Daarnaast kan hij zich als geen an der vastbijten in een koers. „Cros sen doet nog steeds iets met mij. Deze wilde ik winnen, want dit gaat ergens om." De alleskunner onderstreepte zijn woorden met zijn bekende branielachje. „Wie houdt er nou niet van een stuntje." door Jurgen Schrooten BRISBANE - Als Alfred Hitchcock nog geleefd zou hebben, was-ie za terdag héél jaloers geweest. De 'sus pens' droop er vanaf in de finale tussen Kim Clijsters en Justine Henin. Alles was aanwezig: won dertennis, een bijna ondraaglijke spanning, knotsgekke wendingen. Met uiteindelijk Clijsters als triom fator. Na 2 uur en 24 minuten had ze Henin dan toch klein gekregen: 6-3 4-6, 7-6 (8-6). „Ik ben nu even in de zevende hemel. We hebben de lat voor onszelf nu wel héél erg hoog gelegd." Zelfs een uur na de wedstrijd be sefte Clijsters nog niet goed wat er allemaal gebeurd was. „Wat een match, wat een hoog niveau én wat een krankzinnig verloop! Het was fun, het was genieten. We heb ben zelfs gelachen op de baan. Je door Johan Stobbe HAMAR - Een tweede Europese ti tel zou niet misstaan op haar palmares, zei Ireen Wüst in aan loop naar het EK allround. „Maar", vervolgde ze, „het is geen prioriteit nummer één." De Europese titelstrijd was ook voor haar vooral een tussenstap richting de Olympische Spelen. Met de tweede plaats in het klasse ment en winst op de 1500 meter tankte de 23-jarige Brabantse zelf vertrouwen. „Martina Sablikova had een superweekeinde. Voor mij was dit het maximaal haalbare." Ze was blij met haar optreden. Wüst durft haar lichaam weer te vertrouwen. Stapjes maken, daar draait het om. Ze maakte er in het ijskoude Ha- mar weer een. Zonder te pieken overigens, want ook bij haar moet de topvorm nog komen. „Het is een toernooi in opbouw naar de Spelen. Dat betekent niet dat je slecht moet zijn. Je kunt best goe de tijden rijden, maar uiteindelijk moet je in Vancouver beter zijn." Wüst kreeg de bevestiging die ze zocht. „Twee mooie dagen, vier constante afstanden." Ze won de 1500 meter. Alleen de pure snel heid moet nog komen. „Die komt bij mij altijd als laatste, dus ik denk dat ik mooi kan pieken in Vancouver." Het lijkt er zo langzamerhand op dat de oude Wüst weer terug is. De Wüst die in 2006 olympisch kampioen op de drie kilometer werd en die een jaar later drie we reldtitels veroverde. Zelf wilde de Brabantse niets weten van de oude of nieuwe Wüst. Ze is ge woon Ireen Wüst en heeft ook de afgelopen twee seizoenen altijd in ternationaal op het podium gere den. „Vertel mij maar wie na Sven Kramer de afgelopen jaren zo heeft gepresteerd als ik." Maar, zo moest Wüst toch ook er kennen, haar lichaam is wel eens minder fit geweest. Ze doelde op het de zomer van 2007 en het be gin van het daarop volgende sei zoen. Hard trainen en een verwaar loosde griep trokken een zware wissel op haar lijf Vorig seizoen voelde ze de naweeën nog. „Als je een seizoen niet helemaal lief met je lichaam omgaat, heeft het lang nodig om te herstellen en in ba lans te komen. Het duurde lang voordat mijn lichaam weer deed wat ik wilde. Nu zijn we weer vriendinnetjes." Ireen Wüst GRONINGEN - Annette Gerritsen wordt al drie jaar getipt als Neder lands kampioen op de sprint. Twee keer stond ze onder spanning en greep ze naast het goud. Gisteren maakte ze de verwachtingen waar, in een toernooi zonder druk en zonder sfeer. „Gelukkig staat er niets op het spel", zei Gerritsen halverwege het toernooi monter, terwijl de adem- wolkjes uit haar mond de ijskoude lucht van de Groninger schaatshal Kardinge in kringelden. Haar omge ving wekte ook geen moment de indruk dat er iets'anders aan de hand was. Het publiek bleef weg, gewaarschuwd door een weer- alarm en afgeschrokken door de temperatuur in de ijshal, die rond het vriespunt bleef hangen. Door de openingen in het stalen dak sij pelde natte sneeuw, die donkere plekken op het ijs achterliet. „Het is leuk om weer eens ontspannen te kunnen schaatsen", aldus Gerrit sen. „Op het olympisch kwalifica tietoernooi stond zo veel druk." De voorgaande NK's ging er steeds iets mis met de gedoodverfde op volgster van Marianne Timmer. Ze viel en werd gediskwalificeerd. Vrij dag ging ze tijdens de training ook hard onderuit in Groningen. „Er werd meteen geroepen: 'Ja hoor, het NK komt er zeker aan'. Ik heb er een lekkere stijve nek aan overgehouden, maar daar ben ik in middels wel aan gewend." Ploeggenoot Mark Tuitert boog de schaatsen van Gerritsen recht, om dat materiaalexpert Ronald van den Ing in Hamar bij het EK all round zat. Coach Jac Orie lachte de valpartij weg voordat die de span ning kon opvoeren. Orie zette met zijn sprintersploeg de goede lijn van het olympisch kwalificatietoernooi moeiteloos door. De vrouwen uit het Con- trol-team (Annette Gerritsen, Mar- got Boer en Laurine van Riessen) werden één, twee en drie. De man nen (Stefan Groothuis, Mark Tui tert, Jan Smeekens en Kjeld Nuis) bezetten vier van de eerste vijf plaatsen. Groothuis was voor de derde keer de nummer één. Ook hij voelde zich vrij als een vogel op het ijs. Hij vierde uitgebreid oud en nieuw ('Ik lag om drie uur in bed, dat is heel wat voor mij'), ging op familie bezoek en draaide pas op het laat ste moment de knop om voor het NK. „Ik had er echt zin in, het is een leuke wedstrijd, iedereen is er en desondanks kon ik er ontspan nen naar toe werken." in voelde de waardering aan beide kanten. Ik hoop dat er nog meer Belgische finales volgen." Hoe verklaar je die acht verloren ga mes op rij? „Goh, tot dan domineerde ik de rally's, ik stuurde Justine van links naar rechts. Maar dan miste ik plots een paar korte ballen. Zij voelde meteen dat mijn niveau wat zakte en begon meer risico's te nemen. Plots onderging ik het hele gebeuren." Heeft Justine je verrast? „Ja en nee. Voor het toernooi was ik wel nieuwsgierig. Hoe snel zou ze op niveau geraken? Nou, die vraag werd snel beantwoord. In haar eerste partijen zag ik al dat ze meteen een hoog niveau haalde. Ik was dus niet verrast dat ze in de finale die lijn doortrok." -ar*»' 'S\ p fy Kim Clijsters was in de zevende hemel na haar spectaculaire overwinning op Justine Henin. foto EPA Op het einde van je eerste carrière had Justine de bovenhand. Hoe be langrijk is het om in je tweede car rière dat eerste onderlinge duel met een te winnen? „Op langere termijn kan dat mis schien een rol spelen. Weet je: ik heb in de finale veel het gevoel ge had dat ik de match in handen had. Dat is iets wat ik voorheen zelden had tegen Justine. Dat is een mooie vooruitgang." DOHA - Tennisser Nikolai Daviden ko heeft zijn eerste prijs van het seizoen alweer binnen. De Rus schreef zaterdag het Qatar Open op zijn naam. Hij was net iets ster ker dan Rafael Nadal 0-6 7-6 (8) 6-4. Davidenko versloeg in de hal ve eindstrijd al de als eerste ge plaatste Roger Federer. Davidenko won aan het einde van het vorige seizoen ook al de World Tour Finals in Londen. Da videnko heeft nu vijf van de zes wedstrijden op hardcourt van Na dal gewonnen. Beide tennissers hebben inmiddels toegezegd dat ze aan het ABN Amro Word Ten nis Tournament in Rotterdam (18-24 februari) deelnemen. Andy Rodick heeft gisteren het toernooi van Brisbane gewonnen. De Amerikaan bleef Radek Stepa- nek in twee sets de baas. De Tsjech verloor tweemaal een tie break: 7-6 (2) 7-6 (7).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31