2 zeeland Jodiumtablet voor PZC Boom 2 De krant 5 weken voor 15 euro! maandag Vrouw rijdt met auto tegen school FELLE KOU Gevoelstemperatuur in Zeeland op zaterdag min tien graden Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft i u nadere informatie maandag 11 januari 2010 door Wim Hofman Niet alle bomen worden eeuwenoud. De meel- bes in onze voortuin moet zo'n zestig jaar geleden aangeplant zijn door Bram Galjaard, die in Vlisingeir wel meer liet aanplanten. Hij zorg de voor het park bij het zieken huis en voor het Nollebos. Later was hij verantwoordelijk voor de uitbreiding van de bekende be graafplaats Zorgvliet in Amstel veen. Hij liet daar in de zestiger ja ren bomen planten die na zo'n veertig jaar vervangen moesten worden. Ik denk dat hij dat in Vlis- singen geleerd had. Hij wilde daar, op de zoute modder van vlak na de oorlog natuurlijk snel groeiende bomen. Onze meelbes was voor zijn doen niet alleen ta melijk oud geworden, maar stond ook dicht bij ons huis en hij had veel takken die over het dak hin gen. We kregen een kapvergunning van de gemeente. Zoiets is ver plicht als je een boom van enig formaat wil omleggen. Kapver gunning is een beetje een ouder wets woord, want er kwamen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Central/s redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 mannen met kettingzagen. Er kwam geen bijl aan te pas. Ze be gonnen bij de takken, die ze met touwen voorzichtig naar beneden takelden. Daarna zaagden ze de stam in schijven van zo'n dertig centimeter dik. Daar was een re den voor. Ook de dikke takken werden in mooie, handzame cilin ders gezaagd. Ik zag dat er weinig knoesten in zaten. Eigenlijk zag de boom er nog wel gezond uit en ergens diep had ik wel een beetje medelijden met de boom. Hij had zoveel jaren lang zijn best gedaan, duizenden oranjerode bes jes gefabriceerd en wie weet hoe veel bladeren dat hij door de straat had laten fladderen. De na tuur is verkwistend. Het hout hebben we nu opgesta peld. Een aantal van die blokken zijn al gekliefd. Dat was niet moeilijk. In de voor tuin ziet het er nu wel leeg uit. We denken aan het aanplanten van een nieuwe boom. De vraag is wel of het een snelgroeiende moet worden of eentje die lang zaam groeit en die eigenlijk eeu wenoud moet worden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl MIDDELBURG - Een 24-jarige auto mobiliste is in de nacht van vrij dag op zaterdag rond half twee met opzet tegen de muur gereden van een school aan de Johan van Reigersbergstraat in Middelburg. Volgens de politie was de Middel burgse in verwarde toestand. De vrouw was door het hekwerk en de fietsenstalling van de school gereden en vervolgens tegen de muur van het gymlokaal tot stil stand gekomen. Daarna belde ze zelf de politie. De vrouw werd met nek- en rug klachten per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis voor verder onderzoek. Bij de vrouw is een bloedproef afgenomen. door Marcel Modde HEINKENSZAND - Het is werk voor iets waarvan je hoopt het nooit no dig te hebben. Maar het moet wel goed gebeuren, zegt burgemeester Jaap Gelok van Borsele. Met een kerncentrale en de opslag voor radioactief afval (Covra) in zijn achtertuin, is Gelok gebombar deerd tot voorzitter van de nieuw ingestelde adviescommissie nucle aire veiligheid. Eén van de eerste wapenfeiten krijgt begin april z'n beslag. Dan worden in Zeeland 400.000 jodiumtabletten uit voor zorg verspreid onder de bevolking. Dat gebeurt in acht Zeeuwse en twee aangrenzende Brabantse ge meenten in een straal van tien ki lometer rond Borssele en twintig kilometer rond de grotere centrale in het Vlaamse Doel. Het tabletje zorgt er voor dat de schildklier bij een ongeluk geen ra dioactieve stoffen opneemt, die tot kanker kunnen leiden. De pille tjes kunnen straks worden opge haald in de gemeentehuizen. Daar mee zal ruimhartig worden omge sprongen, zegt communicatieme dewerker Irene Franken. Wie bui ten de gevarenzone woont maar. toch geen enkel risico wil lopen, kan ook een tabletje afhalen. Het middel is houdbaar tot 2012, dan volgt een nieuwe distributieronde. „In België doen ze het al jaren zo en dat trekken we nu gelijk", ver telt Gelok. Het gros van de tablet- Met hoge kragen door Marcel Modde Sneeuw viel er in Zeeland nauwelijks, zeker niet de hoeveelheden waar instan ties het afgelopen weekein de rekening mee hadden gehou den. Maar guur was het wel! Vooral zaterdag voelde het op straat door de combinatie van lich te vorst en een stevige noordooste lijke wind flink kouder aan dan de werkelijke waarden op de thermo meters buiten aangaven. En aange zien ongeveer zeventig procent van de warmte het lichaam verlaat via het hoofd, waren mutsen, sjaals, hoog opgestoken kragen en oorwarmers waar nu eens geen muziek uitkwam, beslist niet over dreven om te dragen. Op de foto's een impressie van het straatbeeld van Zeeuws-Vlaanderen tot en met Schouwen-Duiveland. De gevoelstemperatuur in Zeeland kwam zaterdag uit op zo'n min tien graden Celsius gemiddeld. Wie zich in die omstandigheden niet goed aankleedt, kan binnen enkele uren te maken krijgen met onderkoelingsverschij nselen, aldus het KNMI. Vijf graadjes lager kan zelfs al koudeletsel tot gevolg heb ben en zakt de gevoelstempera tuur onder de min twintig, dan is er na een half uur ook bij goed af dichtende winterkleding kans op bevriezingsverschijnselen. Volgens het meteorologisch instituut bestaan er ver schillende berekeningsme thoden voor de gevoelstempera tuur. Eén van de oudste is die van Siple en Passel, ontwikkeld uit ex perimenten in 1939 tijdens een poolexpeditie. Van latere datum (1971) is de methode van Stead- man, die uitging van de hoeveel heid kleding die nodig was om mensen te beschermen tegen de kou. Het KNMI maakt gebruik van een recent in Canada ontwikkelde for mule. Deze wetenschappelijk on derbouwde methode (Joint Action Group on Weather Indices) is geba seerd op het warmtetransport van het lichaam naar de huid en staat volgens het KNMI dichter bij de menselijke ervaring van warmte verlies dan andere methodes. De ruim honderd sneeuwschui vers en strooiwagens die de Zeeuw se wegbeheerders het afgelopen weekeinde paraat hadden staan, hoefden amper in actie te komen. Alleen oostelijk van de lijn Ril- land-Bruinisse zorgde de wind over de polders voor de vorming van kleine sneeuwduinen op de N59. Rijkswaterstaat Zeeland is op dat traject tot één uur 's nachts be zig geweest om de obstakels op te ruimen, vertelt coördinator Benny Habing. Op Tholen moest de pro vincie enkele kruispunten sneeuw vrij maken, maar verder is het vol gens hem enorm meegevallen. In Zeeland wordt vandaag een re gionaal zoutloket ingericht. De be doeling is dat alle wegbeheerders, inclusief de gemeenten, daarin sa menwerken voor de verdeling van de beschikbare voorraad strooi- zout. Provincie en Rijkswaterstaat kregen dit weekeinde een extra aanvoer van 1000 ton. „Bij de hui dige weersverwachtingen kunnen we weer een dag of vier vooruit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2