U buitenland 19 noch Al Qaeda neemt Jemen over' D Onderzoek aanvaring schip Sea Shepherd Contact radicale geestelijke mm m REIZEN TERRORISME oad.nl/disney 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau vrijdag 8 januari 2010 llfll ];MX 9m m P - - ,-' briek zeker drie mensen dood. De politie begon een klopjacht naar de dader, die twee wapens bij zich had. Velen van de veertig tot vijftig per soneelsleden, die op het moment WELLINGTON - Nieuw-Zeeland en Australië onderzoeken de aanva-- ring in het gebied van de Zuidpool tussen een boot van actievoerders van de organisatie Sea Shepherd en een Japanse walvisvaarder. De Nieuw-Zeelandse minister van Buitenlandse Zaken, Murray Mc- Curry, stelde gisteren in de krant New Zealand Herald dat hij Japan gaat benaderen over de kwestie. De waarnemend premier van Au stralië, Julia Gillard, zei tegen de Australische nieuwszender ABC dat ze geschokt was door een vi deo met beelden van de aanvaring. Zij riep op tot kalmte. De Australi sche regering geeft geen gehoor van de schietpartij in het complex waren, vluchtten naar het dak, naar ketelruimtes en in kasten. Onduide lijk is nog wat er met de schutter is gebeurd. foto Jeff Roberson/AP Al Q_aeda heeft geen grote aanhang onder de bevolking van Jemen, zegt de hoofdre dacteur van Yemen Times. De populariteit van Bin La den is allang voorbij. door onze correspondent Harald Doornbos Nadia al Sakkaf (32), hoofdredacteur van de Yemen Times, heeft het razend druk, meldt ze telefonisch vanuit de Jemenitische hoofdstad Sana'a. Sinds de misluk te aanslag op eerste kerstdag is haar land dagelijks in het nieuws. De Nigeriaan Umar Farouk Abdul- mutallab probeerde toen het vlieg tuig van Amsterdam naar Detroit te laten verongelukken en zei te handelen in opdracht van Al Qae da in Jemen. Het nieuws gaat de ene keer over Al Qaeda-strijders die zijn gearres teerd, de andere keer over de trai ning die Abdulmutallab heeft ge had en de contacten die hij onder hield met Jemenieten. Tegelijker tijd wordt er druk gespeculeerd over acties van de VS, die op het punt zouden staan Jemen binnen te vallen, en een machtsovername door Al Qaeda. Osama bin Ladens familie komt uit Jemen. Al Sakkaf wuift beide scenario's weg. „Het is onmogelijk dat Al Qaeda hier de macht gaat overne men", zegt ze resoluut. „Osama bin Laden was hier in de jaren '90 heel populair. Maar de afgelopen jaren begon Al Q_aeda met het ver moorden van westerse toeristen. Dat betekende het begin van het einde voor Al Q_aeda. De mensen hier begrepen dat Bin Laden een moordenaar was, dat hij schade toebracht aan de economie en dat hij Jemen een slecht imago gaf." Volgens Al Sakkaf heeft Al Qaeda geen aanhang onder het grote pu bliek. „Ze kunnen dus niet mid dels een soort revolutie de macht hier overnemen." Ook gelooft ze niet dat de VS van plan is Jemen binnen te vallen. „Ik denk en hoop dat de Amerikanen - zeker president Obarna - hebben geleerd van de invasies in Irak en Afghanis tan." Volgens Al Sakkaf zal de VS wel op de achtergrond belangrijk zijn. „De toch al zwakke Jemenieti- sche regering wordt een marionet tenregering, die de Amerikaanse strijd tegen Al Qaeda uitvoert. Je men wordt geen Afghanistan, maar meer een Pakistan, waar rege ring en leger ook voor het karretje van de VS worden gespannen." Nadia Al Sakkaf is de enige vrouw in Jemen - en de hele Arabische wereld - die aan het hoofd staat van een weekblad. De 32-jarige nam die taak over van haar vader, de oprichter van de Yemen Times, toen hij was gestorven. Jemen is volgens haar geen 'gewoon' land. „Natuurlijk is de situatie behoor lijk serieus, Jemen kent veel proble- Nadia al Sakkaf foto GPD men", zegt ze. „Naast de promi nente aanwezigheid van Al Qaeda, wil het zuiden zich afscheiden. En er is een stammenoorlog aan de gang in het noorden, aan de grens met Saoedi-Arabië. De economie is ingestort vanwege de lage olie prijs. Bovendien is er veel corrup tie, wordt het land overspoeld door vluchtelingen uit Somalië en is de centrale overheid heel zwak." Die problemen zijn niet nieuw, be nadrukt de hoofdredacteur, maar het is voor het eerst dat ze op het zelfde moment spelen. „Dat maakt de huidige situatie zo gevaarlijk." SANA'A - De Nigeriaan die eerste kerstdag een Amerikaans vliegtuig probeerde te laten verongelukken heeft in Jemen mogelijk contact ge had met de radicale Amerikaans-Je- menitische geestelijke Anwar al- Awlaki. Dat heeft de lemenitische vicepremier Rashad al-Alimi giste ren gezegd. ATAwlaqi is berucht om zijn jihadistische oproepen. Hij kwam eerder in het nieuws door e-mailverkeer met de Amerikaanse majoor Nidal Malik, die op een le gerbasis in Texas dertien mensen doodschoot. Volgens Nigeria is de aanslagpleger, die zou zijn gerekru teerd in Groot-Brittannië, goed ge controleerd voor hij uit Lagos ver trok. Het OM in Haarlem meldde eerder dat hij het explosief waar schijnlijk al bij zich droeg toen hij aankwam op Schiphol. aan de oproep van de oppositie om een patrouilleboot te sturen naar de wateren waar Japanse wal visvaarders zich bevinden. Bij een protestactie woensdag van Sea Shepherd, een fanatieke groe pering die de walvisvaart poogt te verhinderen, kwam het tot een botsing tussen een Japans schip en de Ady Gil, het kunststoffen vaar tuig van de actievoerders. De zes bemanningsleden, onder wie een Nederlander, werden gered. De Partij voor de Dieren wil dat Nederland zich aansluit bij het on derzoek van Nieuw-Zeeland en Au stralië. De WD wil dat het kabi net Japan harder aanpakt. Vraag naar de voorwaarden. Boeken t/m 15 februari en reizen t/m 1 april 2010. 3 fk 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9