sport 127 om te stoppen EK is luxe training op weg naar Vancouver Alain Giresse wil tijdens Afrika Cup aansluiting vinden bij oude kompanen Nooij is enige Nederlandse coach Na weekeinde klassiekers voor marathonrijders Triviant-vraag vrijdag 8 januari 2010 Bondscoach Maarten Arens: „Wie is de eerste Nederlandse wereldkampioen bij de lichtge wichten? Dat wordt geheid een Tri viant-vraag. Dat zei ik al meteen tegen Ru ben in Rio de Janeiro." door Arnold Aarts HAARLEM - Judoka Ruben Houkes was al bijna 26 toen hij voor het eerst iets won op een groot toer nooi. Veel langer hadden interna tionale prijzen niet op zich moe ten laten wachten voor de Ke- namju-judoka uit Schagen. Want de lichtgewicht (-60 kilo) stond op het punt topsport vaarwel te zeggen. Uiteindelijk besloot hij pas gisteren - bijna vijf jaar later - zijn carrière te beëindigen. Een afscheid in 2005 zou een af scheid vol verbittering zijn gewor den. Vol frustratie dat het hem on danks alle opofferingen nooit was gelukt internationaal door te bre ken, in tegenstelling tot clubgeno ten als Guillaume Elmont en Den nis van der Geest. Maar net op het juiste moment werd Maarten Arens zijn coach, die vanaf toen als een rode draad door Houkes' loopbaan zou lo pen. Neem alleen het Europees kampioenschap in Rotterdam in mei 2005. Houkes zat na verlies in de eerste ronde al bijna in zijn au to toen Arens hem van de parkeer plaats van Ahoy' plukte. Hij praat te hem terug de hal in en zag uren later een bronzen medaille om de smalle nek van zijn pupil hangen. Via de herkansingen was hij opge klommen tot de strijd om de der de plaats. Arens was ook de man die Hou kes niet veel later in contact bracht met een sportpsycholoog. Die leerde Houkes onder meer het topsportleven positiever in te zien en beter met wedstrijdspan ning om te gaan. De gesprekken hadden een louterende werking op de voormalige doemdenker. In 2006, in het Finse Tampere, werd Houkes opnieuw derde op de Eu ropese titelstrijd. Het absolute door Johan Stobbe HAMAR - In Hamar ligt weer eens. een record te wachten op Sven Kra mer. In het Vikingskipet kan hij dit weekeinde voor de vierde keer op rij Europees kampioen allround worden. Nooit eerder volbracht een man dat kunststukje. Rintje h Ritsma en Hjalmar Andersen kwa- vmen tot drie titels op rij. „Het is ze ker haalbaar. Het zou leuk zijn", zegt de Fries in aanloop naar het toernooi dat morgen begint. Duidelijk is echter dat het EK dit seizoen geen prioriteit heeft. Van zelfsprekend wil Kramer winnen. Dat wil hij altijd als hij ergens aan meedoet. Maar mocht Havard v Bokko, Enrico Fabris of Ivan Sko- brev er onverhoeds met de titel vandoor gaan, maakt hij zich nog niet druk. Als Kramer de 5 en 10 ki lometer maar met overmacht door Wilber Hack hoogtepunt volgde op 16 septem ber 2007 in Rio de Janeiro. Op de laatste dag van het WK verraste hij iedereen - inclusief Maarten Arens - door de mondiale titel te pakken. Het leven werd voor Houkes een jaar later nog mooier, toen hij de eerste Nederlandse medaille (brons) won op de Olympische Spelen van Peking. In 200.9 had hij glorieus afscheid willen ne men tijdens het WK in eigen land. Maar Rotterdam werd een deceptie voor hem, met een snelle uitschakeling. Houkes wilde toen nog niet beslissen over zijn car rière. „Dan had ik vanuit emoties te primair gereageerd", zo vertelde hij gisteren. Vorige maand tijdens een trai ningskamp in Japan was de tijd wel rijp om een keuze te maken. Houkes (30). was naar het verre oosten gereisd om te zien of iets hem van zijn idee om te stoppen af kon brengen. Het gebeurde niet. Arens wist voldoende toen hij zijn pupil daar voor de eerste training met een grote glimlach de dojo binnen zag wandelen. Het was goed zo. Wat blijft zijn de zoete herinne ringen. En een aanpassing van het bekendste bordspel van Ne derland, zo is de overtuiging van Maarten Arens. „Wie is de eerste Nederlandse wereldkampioen bij de lichtgewichten? Dat wordt geheid een Triviant-vraag. Dat zei ik al meteen tegen Ruben in Rio de Janeiro." Houkes gaat zich nu volledig con centreren op zijn werkzaamheden als directeur van een sportmarke tingbureau. „Dat gaat nu al fantas tisch, maar ik zie maatschappelijk nog veel meer uitdagingen", stelde hij. „Het is ongelooflijk wat we met dat bureau in vijf jaar hebben neergezet." DEN HAAG - Gabon, een van de zes tien deelnemers aan het toernooi om de Afrika Cup, mag dan niet het meest interessante voetballand zijn, het heeft wel een opwinden de bondscoach. Alain Giresse is sinds 2006 verantwoordelijk voor de Zwarte Panters. Dat leidde al tot de eerste kwalificatie voor de Afrikaanse eindronde sinds tien jaar. Maar de kleine Giresse wil meer. Met een klinkende prestatie in An gola wil hij opnieuw aansluiting vinden bij zijn vroegere kompa nen van het legendarische magi sche Franse vierkant, het Carré Magnifique. Op een middenveld met Michel Platini, Jean Tigana en Luis Fernandez bezorgde hij Frank rijk met vernuftig voetbal in de ja ren tachtig in eigen land de Euro pese titel. Als voetballer kreeg de middenvelder evenveel waarde ring, want drie keer werd hij uitge roepen tot Frans voetballer van het jaar. Maar daarna raakte hij de aansluiting kwijt. Michel Platini bleef als bonds coach van Frankrijk negentien duels ongeslagen. Een teleurstellen de WK-eindronde maakte een ein de aan het dienstverband. Maar als voorzitter van de Uefa drukt Plati ni een zware stempel op het mon diale voetbal. Ook Jean Tigana kan bogen op een geslaagde trainerscarrière. Als manager loodste hij in 2000 Ful- ham naar de Engelse Premier Lea gue. Hij bezorgde Besiktas voor het eerst sinds acht jaar weer de Turkse beker. De derde grote voetballer van het Carré Magnifique had weer andere verdiensten. Luis Fernandez, in 1993 en 1994 uitgeroepen tot de beste trainer van League I, haalde Ronaldinho naar Europa. Hij werd de eerste Franse manager die beslag legde op de Europa Cup II en promoveerde met Cannes. Na een conflict met de Nederlandse coach Ton Kaanen in Israël zette hij zijn trainersloopbaan op een laag pitje. De verrichtingen van Alain Gires se als coach steken schril tegen die prestaties af Hij werkte een paar jaar onopvallend bij Toulouse en zat vier maanden op de bank bij Paris SG. In Marokko sleet hij zijn dagen bij FAR Rabat, een club zon der allure. En hij mislukte als bondscoach van Georgië. De 57-jarige Giresse was maar wat blij dat hij een paar jaar geleden bij Gabon als bondscoach aan de slag kon. Een land dat nou niet be paald over de meest getalenteerde voetballers van Afrika beschikt. Daniel Cousin is de vedette. Maar de ster komt niet verder dan wat invalbeurten bij Huil City. Het grootste talent Pierre-Emerick Au- bameyang is door AC Milan uitge leend aan het Franse Lille. Acht spelers uit de selectie verdienen hun brood in de Gabonese compe titie. De rest komt uit voor clubs van het kaliber Eupen, Istres en Si- vasspor. Giresse had aanvankelijk ook zijn twijfels of het wat zou worden met Gabon. Anderhalfjaar gele den wilde hij opstappen, bleef toch zitten en leidde het land naar een bijzondere prestatie. In Rabat vormde een 2-1-zege op Marokko de opmaat voor een serie wedstrij den die bijna tot kwalificatie voor de WK-eindronde leidde. Door een 1-0-nederlaag bij Togo moest Gabon op de laatste speeldag Ka meroen voor laten gaan. Het ontbreken van grote vedetten ziet Giresse niet als een nadeel. De kleine man smeedde een hecht col lectief en paste jonge talenten in. „Er zit nog steeds vooruitgang in het Afrikaanse voetbal", zegt Gires se, die het een prettige uitdaging vindt om aan dat proces mee te werken. „Er is nog veel meer moge lijk bij de Afrikaanse landen. Maar dan moet het voetbal voor de jeugd beter georganiseerd wor den." Volgens Giresse heeft Gabon vol doende potentie en zitten er in zijn selectie een paar spelers die de wereld kunnen verrassen. Het eer ste doel is om de beste prestatie ooit bij de Afrika Cup - de kwartfi naleplaats in 1996 - te evenaren. In de groepsfase treftt Gabon Kame roen, Zambia en Tunesië. Met der gelijke tegenstanders is het nog maar de vraag of Giresse zich snel weer bij de Carré Magnifique kan voegen. DEN HAAG - Nederland is met één bondscoach vertegenwoordigd bij de eindronde van de Afrika Cup in Angola, die zondag begint. Mart Nooij zit op de bank bij Mozambique. De 53-jarige Beverwijker was vijf jaar geleden nog gymnastiekleraar in Volen- dam. Nooij is al vanaf 2007 bij de 'Mam bas' betrokken. In september loopt zijn verbintenis met de voet balbond van Mozambique af. Nooij wil zijn contract alleen ver lengen als hij zeggenschap krijgt bij de opleiding van de trainers in het land en het voetbal van een structuur mag voorzien. Anders verhuist hij waarschijnlijk naar Kirgizië, waar een Nederlandse bierfabrikant eigenaar is van een club. Die heeft hem al eens bena derd om een opleiding naar Ne derlandse maatstaven neer te zet ten. Verder maken zes voetballers uit wint. Dan verlaat hij Hamar als nog fluitend. „Iedereen is in zijn achterhoofd al vijf weken verder." Over precies 35 dagen beginnen in Vancouver de Winterspelen. Ireen Wüst, Nederlands voornaam ste troef bij de vrouwen, knikt in stemmend. „Ik denk dat niemand hier al piekt." Toch wil de Brabant se geen verstoppertje spelen. Nog even een keer het lichaam hele maal leeg trekken, is volgens haar goed in voorbereiding op de Spelen. „Daarna heb je nog een maand om te herstellen. Je lichaam nog even laten afzien, is wel goed." Of Kramer ook tot het uiterste gaat, is de vraag. Als de concurren tie hem voldoende uitdaagt, dan wel. Maar als het voor de 10 kilo meter al een gelopen koers is zeker niet. Dan spaart hij zijn krachten voor dé races van het jaar. De concurrenten Sven Kramer (links) en Havard Bokko hebben een onder onsje aan de vooravond van het EK allround. foto Vincent Jannink/ANP Hij heeft wel zin in het EK. Kra mer heeft al een tijdje geen compe titie gehad op zijn afstanden. Calga ry was begin vorige maand het to neel van zijn laatste échte 5 kilome ter. Hij heeft vooral getraind. Veel duurwerk. Daar moet hij de ko mende weken de vruchten van plukken. Nederlandse afvaardiging. Vrouwen: Ireen Wüst, Diane Valkenburg, Paulien van Deutekom en Jorien Voorhuis. Man nen: Sven Kramer, Wouter Olde Heu vel, Renz Rotteveel en Jan Blokhuijsen. de Nederlandse competitie hun opwachting bij de Afrika Cup. Eric Addo (Roda JC), Ransford Osei (FC Twente) en Matthew Amoah (NAC Breda) zijn op genomen in de selectie van Ghana. Eyong Enoh (Ajax) komt uit voor de WK-tegenstander van Oranje, Kameroen. FC Utrecht- spits Jacob Mulenga treedt aan met Zambia en Ivoorkust heeft Cheik Tioté van FC Twente opge roepen. HOOGLAND - Het ijs is na dit week einde dik genoeg voor het verrij den van schaatsklassiekers op na tuurijs. De schaatsbond KNSB meldde gisteren dat maandag de Ronde van Loosdrecht doorgaat en een dag later de marathon schaatsers naar Elburg gaan voor de Veluwemeertocht. De vrouwen schaatsen in beide tochten 60 kilometer, terwijl de mannen 100 kilometer voor de kie zen krijgen. De dikte van het ijs op de plassen bij beide plaatsen is volgens KNSB-marathoncoördina- tor Teun Breedijk tien centimeter. Door de vorst van de komende da gen groeit de laag naar twaalf centi meter. Veilig genoeg, aldus de coör dinator. Volgens Breedijk behoort volgen de week ook een NK marathon op natuurijs tot de mogelijkheden. Vo rig jaar werd dit NK voor het eerst sinds 1997 gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69