binnenland5 problemen Zorgen over wegreparatie Nederlandse vinding beschermt patiënt CDA en PvdA voelen niets voor verkorting WW 'Kan een ambulance ergens niet komen, dan kan de meldkamer altijd nog de traumaheli inschakelen' 'Normaal zijn wij niet op tijd bij zes van honderd gevallen, nu bij twaalf van de honderd' Aanrijtijden Veteranen D-Day bij herdenking Grote inval bij aspergeteelster Dagblad De Pers gaat weer landelijk Geen vergunning voor kanonschot Man geen verdachte in valkuilenzaak Recordbedrag op oud papier toegelegd vrijdag 8 januari 2010 Directeur Bouke Froentjes, Ambulancezorg Groningen Directeur Tjerk Hiddes, Ambulance Zorg Friesland te kunnen vertrekken, maar als de auto vol zit, gaat die rijden." Om bluswater niet te laten veran deren in een ijsbaan worden soms extra mensen ingezet om het wa ter direct naar putten te bezemen. Vanwege het tekort aan strooizout wordt in de komende tijd wellicht meer gebruik gemaakt van poeder of schuim, denkt Van Zanten. De gemiddelde normtijd van acht mi nuten om bij de plek des onheils zijn, wordt volgens hem niet over schreden. De bestuurders van de brandweer auto's hebben allemaal een uitge breide slipcursus gehad. Zo ook al le chauffeurs van ambulances. „De eigen veiligheid staat voorop", zegt Tjerk Hiddes van de Ambulance dienst. „Beter ergens te laat komen dan zelf verongelukken." In Hoofddorp baant een ambulance zich een weg door de sneeuw. foto Stephanie Versteeg/GPD Ambulances worden geacht binnen vijftien minuten ter plaatse te zijn. Voor de brandweer geldt een aan- rijtijd van acht minuten. Minister Klink (Volksgezondheid) wil dat ook ambulances er binnen acht mi nuten zijn. Uit onderzoek blijkt dat de werke lijke aanrijtijd oploopt. De brand weer doet er nu zo'n veertien mi nuten over. In de vier grote steden is de brandweer sneller bij een brand dan op het platteland. GROENLINKS VINDT dat winke liers in deze dagen hun deuren niet open moeten laten staan. Dat kost energie en geld en het personeel staat ook nog eens op de tocht. Het kabinet moet met de winke liers gaan praten, meldde de partij gisteren. i SCHOLIEREN DIE zich in de han den wrijven bij de gedachte dat ze misschien niet naar school hoeven wegens gladheid of hevige sneeuw val, zijn afhankelijk van hun school bestuur. Dat beslist per kind of het te veel gevraagd is dat de leerling naar school komt in deze winter. Dat heeft het ministerie van Onder wijs gisteren laten weten. DE GEMEENTE Utrecht heeft we gens de gladheid weer problemen met het ophalen van huisvuil. Voor de jaarwisseling werden vuilniszak ken in woonwijken ook niet meege nomen. De vuilniswagens hebben problemen de smallere binnenstra ten door te komen. Bewoners mo gen wel hun huisvuil zelf naar hoofdwegen brengen waar het af val veilig kan worden opgehaald. HET KNMI zegt dat het woensdag niet eerder kon waarschuwen voor winterweer. „Zodra we wisten dat er zulke intense sneeuwval aan zat te komen, hebben we een weers- waarschuwing afgegeven. Dat was om 14.45 uur. Eerder wisten we het niet, dus konden we ook niet waarschuwen." Dat stelde een woordvoerder van het meteorolo gisch instituut gisteren in reactie op kritiek op zijn dienst dat de waarschuwing laat kwam. AAN DE bomen die langs de weg staan zal nog maanden te zien zijn dat er deze winter veel zout is ge strooid, zegt Frank Moens van de Bomenstichting. Sommige dennen zijn volgens hem al aangetast door 'zoutnevel' die ontstaat als auto's over het zoute, natte wegdek rij den. Ook bomen die 's winters geen bladeren hebben, worden ge troffen door de zoutnevel. Als het zout op de knoppen komt, leidt dat tot vochtonttrekking, waardoor de bladeren kunnen verdorren nog voor ze uit de knop komen. ZUTPHEN Zutphen onthaalt op 6 mei enkele honderden Engelse oorlogsvetera nen die op D-Day, 6 juni 1944, in Normandië landden. Ze gaan de herdenkingsfeesten - Nederland is dan 65 jaar bevrijd - extra luister bijzetten. Een parade met militaire voertuigen, optredens van leger- bands, een herdenkingsdienst in de St. Walburgiskerk en een groot feest staan op het programma. SOMEREN Op zoek naar bewijs van uitbuiting van werknemers en mensenhandel heeft de politie gisteren een inval gedaan in het bedrijf van een asper geteelster uit Someren. Ook in Ven- ray, Moergestel en Gilze vonden in vallen plaats. Administratie en on geveer 35.000 euro contant geld is in beslag genomen. De vrouw is als verdachte aangemerkt maar niet aangehouden. AMSTERDAM Dagblad De Pers wordt weer een landelijke krant. De komende tijd gaat de oplage omhoog naar 250.000 exemplaren per dag, aldus uitgeverij Wegener. Het gratis dag blad werd sinds halverwege vorig jaar alleen nog verspreid in de Randstad. Nu komt de krant ook weer in de provinciehoofdsteden, universiteitssteden en plaatsen met veel forenzenverkeer te liggen. DEN HAAG OLDENZAAL De organisatie van de nieuwjaars duik in een recreatiepias bij Olden- zaal had geen vergunning 0111 met een kanon het startschot te lossen. Het schiettuig weigerde in eerste instantie en ging vervolgens plotse ling toch af. Wethouder Flits Ro- rink van Oldenzaal, die de deelne mers wilde 'wegschieten', raakte gewond. Hij houdt waarschijnlijk een klapvoet over aan het incident. ROERMOND v De rechtbank heeft besloten dat vanwege een gebrek aan bewijs een 38-jarige man uit Helden niet langer verdachte in de zogeheten valkuilenzaak is. Hij gold lange tijd als hoofdverdachte. Een 25-jarige man uit Maasbracht kreeg eerder al 2,5 jaar cel. De rechtbank achtte be wezen dat hij scherpe pinnen had geleverd waarmee in de Heidense bossen valkuilen zijn gemaakt. AMSTERDAM Oud papier leverde het afgelopen jaar zo weinig op dat de Stichting Papier Recycling Nederland (PRN) zich genoodzaakt ziet minimaal 1 miljoen euro uit te keren aan de ge meenten die het papier inzamelen. Dat liet PRN gisteren weten. Het is niet eerder gebeurd dat PRN een dergelijk hoog bedrag moest uitke ren. Het oud papier gaat voorname lijk naar China. Regeringspartijen CDA en PvdA voelen niets voor een verkorting van de duur van een WW-uitke- ring. Volgens Tweede Kamerleden Eddy van Hijum (CDA) en Roos Vermeij (PvdA) is het 'te simpel' en 'te gemakkelijk' om te denken dat ouderen langer aan het werk blijven als ze minder rechten voor een werkloosheidsuitkering kun nen opbouwen. Dat hebben ze gisteren gezegd in reactie op het nieuwjaarsartikel van de hoogste ambtenaar Chris Buijink van het ministerie van Eco nomische Zaken in het economen- vakblad ESB. Buijink noemt het ver hogen van de AOW-leeftijd van 65 naar 67 jaar een stap in de goede richting. Maar is het volgens hem niet genoeg om mensen langer aan het werk te houden. Het recht op WW moet bekort worden omdat het nu te aantrekkelijk zou zijn om ouder personeel via de uitkering vervroegd uit te laten treden. Volgens CDA en PvdA is vooral een cultuuromslag bij werkgevers nodig om ouderen meer aan het werk te krijgen. Beschadigd wegdek op de A1 tus sen Diemen en Muiden. foto ANP DEN HAAG - Rijkswaterstaat is drin gend op zoek naar een manier om kapotgevroren zoab-asfalt op snel wegen te kunnen repareren terwijl het nog vriest. Nu is dat niet moge lijk. Diverse aannemers zijn op zoek naar dé methode om gaten en scheuren in het asfalt in één keer goed te repareren, aldus een woordvoerder. Rijkswaterstaat heeft ze daartoe uitgedaagd. De 'wedstrijd' moet ertoe leiden dat asfalteren onder het vriespunt dezelfde kwaliteit oplevert als asfal teren onder normale omstandighe den. Maximaal twee aannemers mogen hun idee testen op een proefvak op de A58 onder Breda. Zeer open asfalt beton (zoab) is stiller dan gewoon asfalt en voert regenwater sneller af. Het nadeel is dat het afgevoerde water in het as falt sijpelt en tijdens een koudepe- riode bevriest. Hierdoor zet het zo ab uit en raakt het beschadigd. Als vorst en dooi elkaar afwisselen, gaat het asfalt nog sneller kapot. De afgelopen weken moesten al tal van noodreparaties worden ver richt en de winter is nog niet voor bij. De vorst en sneeuwval houden volgens de weersvoorspellingen aan. Nu wordt zeer open asfalt beton tijdens vorst provisorisch met koud asfalt gerepareerd. Later, als het niet meer vriest, moeten de as- falteerders weer terug om het weg dek goed te repareren met heet as falt. „Ze moeten dus twee keer aan de gang en dat zorgt voor verkeers- hinder", aldus de woordvoerder. DEN HAAG - Veel ernstige zieken huisinfecties die optreden na een operatie zijn door een eenvoudige test met een wattenstaafje in de neus te voorkomen. Nederlandse onderzoekers gaan er van uit dat grootschalige toepassing van de methode in Nederland jaarlijks honderden levens kan redden. We reldwijd zelfs tienduizenden. Volgens Jan Kluytmans, geestelijk vader van het onderzoek, kan de methode eind februari in alle Ne derlandse ziekenhuizen worden uitgevoerd. Hij sluit echter niet uit dat de methode in de VS sneller wordt ingevoerd. „Na de verschil lende publicaties zullen ziekenhui zen daar claims van patiënten met een infectie proberen te voorko men." Kluytmans is hoogleraar mi crobiologie aan de VU in Amster dam en microbioloog in het Amp- hiaziekenhuis in Breda. De test kost een paar tientjes. Met een wattenstaafje wordt een mon ster uit de neusholte genomen. In anderhalf uur kan worden aange toond of de patiënt drager van de Staphylococcus aureus bacterie is. Als dat het geval is, wordt de neus holte ontsmet met antibioticazalf De patiënt kan 'schoon' de opera tiekamer in en de kans op een ern stige infectie neemt met 60 pro cent af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5