20 I Zwin College werkt aan kleinere vwo-klas Kinderen geven Bibliotheek houdt streekvertelavonden Horecaman Bèr van Damme (68) overleden GROTE KLAS Doorstroming vanuit havo brengt aantal op 37 leerlingen VIJFTIG JAAR IN HET ONDERWIJS In i960 haalde Piet de Koning zijn 'hoofdakte van bekwaamheid'! Nu staat hij nog steeds voor de klas. Carpoolplaats voorlopig groot genoeg Wandeltochten over diverse afstanden Jeugddisco in zaal Ons Vermaak Gespreksavond van kankervereniging Jamsessie jazz en funk in Porgy en Bess Nog enkele plaatsen op rommelmarkt Wilgen knotten op De Stelle Veerhoeklaan vrijdag 8 januari 2010 door René Hoonhorst OOSTBURG - De directie van het Zwin College in Oostburg hoopt de 37 leerlingen van vwo-3 snel in twee groepen onder te kunnen brengen. „We zijn in gesprek met de docenten om 32 lesuren extra onder te brengen. Maar ook roos- tertechnisch is dat niet zo makke lijk", meldt Kees Hoek, voorzitter van de centrale directie. De vwo-3 klas telde bij aanvang van het jaar al meer dan dertig leerlingen. Maar na de kerstvakan tie is de klas nog wat gegroeid, om dat enkele leerlingen van havo-3 zo goed waren dat ze verder kun nen op vwo-niveau. Met 37 leerlin gen is vwo-3 'waarschijnlijk de grootste klas van Zeeland', meldt een verontwaardigde moeder van een leerling uit Breskens op haar blog op internet. Dat vwo-3 de meeste leerlingen telt van alle Zeeuwse middelbare scholen acht Hoek waarschijnlijk. Ook de schoolleiding vindt dat aantal te groot en zoekt daarom naar oplos singen om de klas voor een groot aantal lessen te splitsen. De moe der heeft overigens gelijk als ze constateert dat vmbo-klassen min der leerlingen tellen dan die van havo en vwo. Leerlingen van het vmbo hebben over het algemeen wat meer begeleiding nodig. Bo vendien hebben ze vaker prak tijkles en is het moeilijker om met tientallen tegelijk aan een werk bank te staan. 1-Ioek legt uit dat het Zwin College bij het begin van een schooljaar niet meer dan 32 leerlingen inroos tert in een havo- of vwo-klas. Voor de theoretische leerweg van TERNEUZEN - De carpoolplaats bij het busstation bij Terneuzen is groot ge noeg voor een gemiddelde werkdag. Het college van B en W van Terneuzen heeft dit onlangs geantwoord op vragen van raadslid Pim Broekhuysen. Die voorzag dat de carpoolplaats op korte termijn te klein zou zijn en vroeg snel uitbreiding. Terneuzen zal de provincie wel vragen de situatie goed in de gaten te houden en te bekijken of extra maatregelen nodig zijn, met na me bij een piekbelasting met evenementen in Terneuzen. foto Peter Nicolai TERNEUZEN De wandelsportvereniging Zelden- rust houdt zaterdag 16 januari de Winter-Neuzenwandel toch ten. Deelnemers voor deze 12e editie kunnen tussen 8.30 uur en 15.00 uur starten-vanaf scholengemeen schap de Rede aan de Evertsenljan. De afstand van de wandeltochten bedraagt 7, 14 en 21 kilometer. Le den van wandelclubs betalen 1,10 euro inschrijfgeld. Andere stappers leggen 1,50 euro uit. VOGELWAARDE Het feestcomité in Vogelwaarde houdt ook dit jaar weer een aantal activiteiten voor de jeugd in het dorp. Het comité start haar activiteiten vrijdag 15 januari met een jeugddis co in zaal Ons Vermaak. Deze bijeenkomst is bestemd voor kinderen van 8 tot 15 jaar. Leden van het feestcomité houden een oogje in het zeil. het vmbo geldt een maximum van 28 leerlingen en voor de gemeng de leerweg is dat 26. „Maar we kij ken ook naar het individuele be lang van de leerling. Mochten die zich zo goed ontwikkelen dat ze een hogere opleiding kunnen vol gen, dan krijgen ze die kans." De directievoorzitter verheelt niet dat de school worstelt met het haar toegekende budget, maar het Zwin College stelt het belang van de leerling voorop. Hoek: „We doen er dan ook alles aan om vwo-3 te splitsen. Als schrale troost mag gelden dat vwo-leerlin- gen na hun richtingkeuze meestal met veel minder leerlingen in een klas zitten. Leerlingen die naar een universiteit of hogeschool gaan, zullen later bovendien hoorcolle ges volgen met honderden studen ten tegelijk." door Martijn de Koning HENGSTDIJK - Horecaman in hart en nieren Bèr van Damme uit Hengstdijk is afgelopen dinsdag op 68-jarige leeftijd overleden. Van Damme genoot bekendheid in de streek als ondernemer in de hore ca. Hij begon zijn carrière in de ho reca in 1963 in Het Witte Huis in Kloosterzande. Enkele jaren later nam hij café De Volharding in die zelfde plaats over en doopte die om tot de Monkeybar. Dat pand bouwde hij aan het eind van de ja ren zeventig om tot Disco Love, een dansgelegenheid die van hein de en verre publiek trok. In 1996 trok Van Damme zich uit die zaak terug en baatte tot zijn pensioen 't Jagershuis in Hengstdijk uit. GOES De Vereniging Ouders van Kinde ren met Kanker (VOKK) houdt woensdag 20 januari van 20 uur tot 22 uur een bijeenkomst in het ge bouw van de GGD in Goes. Thera peut Anita Olthof laat de bezoekers kennismaken met schilderen als verwerkingsvorm. Meer informa tie en aanmelden bij Freddy de Bur ger, de regiocoördinator van VOKK Zuid-West via 0114 310435, of freddeburger@hotmail.com. TERNEUZEN Muzikanten die graag jazz- en fiink- muziek met elkaar spelen, zijn van avond welkom in café-podium Por gy en Bess aan de Noordstraat 52 in Terneuzen. In Porgy en Bess kun nen ze meedoen aan een gezamen lijke jamsessie, de jamsessie die el ke tweede vrijdag plaatsvindt met een groep vaste musici. Versterkers zijn aanwezig. De jamsessie begint om 22.00 uur. Gratis entree. HULST Voor de overdekte rommelmarkt die 20 februari wordt gehouden in gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst zijn nog maar en kele plaatsen beschikbaar. De rom melmarkt duurt van 9.00 uur tot 16.00 uur. De entree is gratis. Een standplaats reserveren kan via info@dendullaert.nl, of telefonisch op dinsdag en donderdag van 9 tot t2 en van 13 tot 17 uur en vrijdag tussen 9 en 12 uur op 0114 314351. OOSTBURG Op De Stelle aan de Veerhoeklaan 7 bij Oostburg kunnen vrijwilligers morgen aan de slag met het knot ten van wilgen. De werkzaamhe den zijn van 9.00 tot 16.30 uur. Voor koffie, thee en soep tussen de middag wordt gezorgd. De werk groep landschapsbeheer van na- tuurvereniging 't Duumpje raadt aan zelf drinken en brood mee te nemen. Gereedschap is er genoeg. De kracht van Piet zit 'm in zijn verhalen", zegt directeur Chris Dinge- manse van christelijke basisschool De Oude Vaart in Ter neuzen over leerkracht Piet de Ko ning. „Hij heeft zó veel te vertel len." Dat blijkt niets te veel ge zegd. De 72-jarige onderwijzer, die deze week de kleuters van De Oude Vaart twee dagen onder zijn hoede heeft, blijkt een bevlogen verteller. Oók over zijn inmiddels vijftigjarige carrière in het onder wijs. De Koning ging tien jaar geleden, na veertig jaar als onderwijzer en schooldirecteur, in de vut. Dat was echter geen reden om het onder wijs vaarwel te zeggen. De Terneu- zenaar werkte een jaar op het schooltje van asielzoekerscentrum Hedenesse bij Cadzand en gaf zelfs een paar maanden Neder lands aan havo-3 op het Zelden- rust College. Daarnaast is hij al die tijd invalkracht op basisscholen in de gemeente Terneuzen gebleven. De reden? „Kinderen geven mij energie. Ik geniet zo van hun open heid en enthousiasme. Ik ben na een schooldag ook nauwelijks ver moeid." De onderwijzer raakte begin jaren zestig in Rotterdam 'besmet', ver telt hij. „Ik kwam daar terecht voor klas vier op een volksschool, midden in de binnenstad. Ze zei den meteen tegen me: óf je bent hier na drie maanden weg, óf het komt helemaal goed." Het werd het laatste, vooral doordat De Ko ning een manier vond met de dik wijls impulsieve ouders om te gaan. „Die reageerden vaak met een als iets hen niet zinde. Dat heb ik ondervangen door vanaf het begin op huisbezoek te gaan. Dan wist je tenminste wat er speel de. En geloof me, dat was heel wat hoor." In de vijftien jaar die volgden, stond De Koning voor de klas in Nijmegen en Geldrop. In 1976 volg de een verhuizing naar Terneuzen. „Mijn vrouw komt hier vandaan, vandaar." De Koning kwam via de Alexanderschool bij basisschool De Hille terecht, waar hij jaren lang directeur was. Dat beviel hem overigens minder goed dan voor de klas staan. „Het contact met leerlingen is als directeur een stuk BRESKENS - De bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen houdt samen met Vertelkring Kiosk voor de tien de keer een aantal vertelavonden in de streek. Hierbij geven diverse vertellers weer acte de présence om het pu bliek te boeien met hun aparte en vaak komische verhalen. Op al de ze avonden staat als muzikale om lijsting de accordeon centraal. De eerste vertelavond is woensdag 13 januari in de Hooge Platen in Breskens. Daarna volgen De Vla schaard in Koewacht (vrijdag 15 ja nuari), de bibliotheek in Sas van Gent (donderdag 21 januari) en De Lovenhoek in Hoek (dinsdag 2 fe bruari). Om het tienjarig jubileum te vieren krijgen abonnees van de bibliotheek korting op de toegangs prijs. Dat toegangsbewijs is tevens een lot. De vertelavonden beginnen steeds om 19.30 uur. Toegangskaarten kos ten 5 euro (inclusief koffie of thee). Leden van de bibliotheek be talen drie euro voor een kaart. De kaarten zijn verkrijgbaar in de bibliotheken van Breskens, Hoek, Koewacht en Sas van Gent. Het programma van de vertelavonden staat ook op de website van de bi bliotheek. O www.bibliotheekzeeuwsvlaanderen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44