zeeland 119 Graauw tot Nieuwvliet 'AWBZ-wijziging mag mensen niet duperen' Monument voor Joodse slachtoffers Afstoten kermis door gemeente gaat in 2011 in Expositie van kralensieraden groepen is gegarandeerd 'Het ijs op de grote kreken in de streek is voorlopig nOg niet dik genoeg Peter Maas van Staatsbosbeheer Schaatslocaties Zeeuws-Vlaanderen U 'De Piraat' vrijdag 8 januari 2010 door Harold de Puysseleijr De schaatskoorts loopt aardig op bij de ijsclubs in Zeeuws-Vlaanderen. Her en der in de streek worden de voorbereidingen voor schaatsplezier getroffen, of je kunt er nu al baantjes te trekken. Boswachter Peter Maas van Staats bosbeheer waarschuwt nadrukke lijk dat het ijs op de grote kreken in de streek, zoals de Otheense Kreek in Terneuzen, nog bij lange na niet veilig is. „Dat zit er voorlo pig ook niet in. Daar heb je toch een langere periode periode van flinke vorst voor nodig en zo heel hard heeft het de laatste dagen niet gevroren." In de nieuwe natuurgebieden van Braakman-Noord is het wel prach tig schaatsen. De waterpartijen langs de Braakmanweg liggen dichtgevroren. Daar is het ijs wel betrouwbaar 'omdat het om on diep, zoet water gaat. Staatsbosbe heer raadt iedereen aan om de weerberichten goed in de gaten te houden. Aanhoudende vorst is noodzakelijk om het ijs begaan baar te houden. „De temperatuur begint bij ons goed op te lopen. Da's altijd zo bij de eerste vorst, maar nu komt de schaatspret toch wel heel dicht bij", zegt Alfred Kerckhaert van ijsclub De Steenen Beer uit de buurtschap Zandberg bij Graauw. De ijsmeester van de enige schaats vereniging in de gemeente Hulst verwacht dat er op de Vlaamse Kreek pas op zijn vroegst zaterdag kan worden geschaatst. „De laatste meting hebben we afgelopen dins dagavond gedaan en toen was het krap drie centimeter, terwijl we ruim zeven centimeter nodig heb ben om verantwoord te kunnen wel minstens acht centimeter dik zijn", zegt Peter van Hee van de ijsclub. Die dankt zijn naam aan de kreek nabij Oostburg. Inwoners van die plaats kunnen morgen (zaterdag) wel terecht op de kunstijsbaan op de plek waar schaatsen." Bij schaats- en skeeler club Het Grote Gat in Oostburg zijn de verwachtingen hoger ge spannen. „Toevallig zijn we net op het ijs geweest. Tot onze verras sing was het anderhalve centime ter aangegroeid tot zes centimeter. Bij aanhoudende vorst kunnen we het ijs misschien morgen (vrijdag, red.) vrijgeven, maar dan moet het het oude verpleeg- en verzorgings huis De Burght stond. De uitgegra ven locatie is gisteren door de brandweer onder water gezet. Campingexploitant Basting uit Nieuwvliet legde de afgelopen da gen op eigen initiatief een schaats baan aan in natuurgebied De Blik ken tussen Nieuwvliet en Groede. „Het materiaal om stellingen te Groede Nieuwvliet Oostburg Sluis Biervliet IJzendijke (6) "Hoek Terneuzen Axel Zandberg Hulst Westdorpe 1 De Blikken - tussen Nieuwvliet en Groede 6 Braakman - Hoek 2 Damse Vaart-Sluis 3 Grote Gat - Oostburg 4 Ravelijn - IJzendijke .5 Brandput-Biervliet 7 Voorste Kreek - Hoek j 8 Molenkreek-Westdorpe 9 De Vest-Hulst 10 Vlaamse Kreek-Zandberg Donja Odijk De gebroeders Pauwels testen de ijskwaliteit op de Vlaamse Kreek. Schaatsen in de nieuwe natuur van Braakman-Noord. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen wil oudere inwoners boven de 75 jaar en psychiatrische patiënten niet de dupe laten worden van ver anderingen in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Ze overlegt daarom intensief met instellingen als Zorgsaam en Emer- gis om te zorgen dat geen mensen tussen wal en -schip vallen, aldus wethouder Co van Schaik. GroenLinks-raadslid Peter Clijsen werd deze week gealarmeerd door een krantenbericht dat mensen met een 'lichte zorgvraag' niet lan ger in aanmerking komen voor een bijdrage voor begeleiding. Clij sen wilde weten of ook Terneuzen- se inwoners door wijziging van de AWBZ-regels geen recht op bege leiding meer hebben. Wethouder Van Schaik laat in een reactie weten dat zorginstellingen voor sommige mensen aan de bel hebben getrokken, zodat ze na een nieuwe indicatie toch een begelei- dingsbijdrage krijgen. Ook een 'huishoudelijke hulp plus' kan mensen helpen en vrijwilligers van Aan Z zorgen er vaak voor dat ouderen toch (extra) activiteitenbe geleiding krijgen, betoogt de wet houder. „We brengen nu in beeld of alle daarvoor in aanmerking ko mende mensen op adequate wijze worden geholpen." OOSTBURG - De gemeente Sluis or ganiseert vanaf 2011 zelf geen ker missen meer. Ze laat dat over aan bijvoorbeeld dorpsraden of evene mentenbureaus. Kermissen vallen voortaan onder het gemeentelijk evenementenbe- leid. Volgens Sluis hoort het hou den van een kermis niet tot de ge meentelijke kerntaken. Al eerder werd duidelijk dat de ge meente van plan was deze beslis sing te nemen. 'Vaste' kermisex ploitanten op de Zeeuws-Vlaamse kermissen reageerden toen afwij zend. Ze vrezen onder meer dat evenementenbureaus eigen attrac ties meenemen en er voor hen geen plaats meer is. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle bouwen voor de verlichting en gro te bouwlampen hadden we toch al liggen", aldus Maaike Basting. Sinds woensdag wordt er in De Blikken overigens al geschaatst. Ook de Stichting IJsclub IJzendijke is met verlichting in de weer zodat er ook 's avonds op het ijs rond het Ravelijn kan worden ge schaatst. „De brandweer heeft er dinsdag een laagje water overheen gelegd want het ijs was door de sneeuw nogal hobbelig. Maar nu ligt het er als een spiegel bij", laat Max Cauwels van de ijsclub weten. Tevreden is ook Mario de Ritter van ijscomité Wel Gebogen, Niet Gebroken uit Hoek. „We hebben vandaag gemeten en komen uit op een dikte van 9,5 centimeter. Dat betekent dat er vanaf morgenmid dag (vrijdag, red.) tot net voor het sluisje kan worden geschaatst op de Voorste Kreek aan de Molen dijk." Volgens Eddy de Wever van ijsclub De Brandput uit Biervliet duurt het zeker tot morgen (zater dag) vooraleer er op de put kan worden geschaatst. Schaatsliefheb bers kunnen ondertussen wel te recht op het ondergelopen wei land in het Poortbos. Ook de le den van ijsclub De Rietbos in Westdorpe bereiden zich voor op schaatsplezier dit weekeind^. Vol gens Egbert van Waes van deze club is er 'goede moed' dat het ijs dan dik genoeg is om te schaatsen. Schaatsen op de vest in Hulst kan alleen op eigen risico. Daar is geen ijsclub die meet of het ijs dik ge noeg is. TERNEUZEN - Door een aantal 'strui kelstenen' op één of meer plaatsen in de gemeente te leggen kan Ter neuzen op gepaste wijze de Joodse gezinnen herdenken, die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn weg gevoerd en nimmer terugkeerden. CDA-fractievoorzitter Henk Sierse- ma wil met die suggestie uitvoe ring geven aan een afgelopen zo mer aangenomen motie. De WD kreeg de steun van alle raadsleden toen ze burgemeester en wethou ders opdroeg aandacht te schen ken aan een gedenkteken voor door de Duitsers weggevoerde en nimmer teruggekeerde Joden. In Borne, Sneek, Glanerbrug, Am sterdam en Weesp werden al eer der struikelstenen met de namen van Joodse slachtoffers geplaatst. Het idee voor de struikelstenen (Stolpersteine) komt van de in 1947 geboren Duitse kunstenaar Gunter Demnig. Die metselde in zijn geboortestad Berlijn trottoirte gels voor huizen van mensen die door de nazi's werden verdreven, gedeporteerd, vermoord of tot zelf moord gedreven. Ook Terneuzen zou op die manier de gruwelen uit het verleden kunnen herdenken, oordeelt Siersema. foto Peter Maas VOGELWAARDE - In de vitrinekast in de bibliotheek van Vogelwaarde is een minitentoonstelling te zien van een collectie kralensieraden. Eén van de toegepaste technieken is het kettelen: het kralen op draad zetten met metaaldraad en rijgen. De sieraden zijn gemaakt door Dia na en Laura Mangnus uit Vogel waarde. De expositie is te zien tij dens de openingsuren van de bibli otheek, tot eind januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43