Haal die ouderwetse 2 I pze Bibliotheek ontsluit muziekarchief Goede voornemens f - Gasverbruik gemiddeld Zeeuws gezin in m3 vrijdag GAS Het vriest nu al weken. De Gasunie heeft voor het eerst sinds 2003 zijn piekvoorraad moeten aanspreken. De krant 5 weken voor 15 euro! 44t?§ vrijdag 8 januari 2010 door Ondine van der Vleuten Goede voornemens schijn je niet op 1 janua ri te moeten maken. Maar een week later kan het weer best, zeggen men sen die het hebben onderzocht. Vooral als je ze luid en duidelijk verkondigt, zodat je voor schut staat als het niet lukt. Vooruit dan. Mijn goede voornemens voor 2010: Planten niet meer eenzaam in een hoekje laten sterven. Vaker 'hm, hm', zeggen. Vaker niks zeggen, trouwens. Niet meer uit mijn slof schieten. Liefdevoller ruzie ma ken. Een zeekoe adopteren (of iets anders duurzaams doen). Nieuwe kleren niet meer laten krimpen of verkleuren. De was droger niet gebruiken als drogen ook buiten of op het droogrekje kan. Niet meer om de afstandsbe diening vragen, maar er zelf heen lopen. Alle kerstverlichting ver vangen door led-kerstverlichting. Eten dat heel erg over de datum is eerder weggooien. Vaker de ra men zemen. Rustig bewegen. Het bureau leeg houden. Selderij stengel en worteltjes eten in plaats van stroopwafels. Niet meer impulsief een krulset kopen van een mevrouw op de televisie (want ik heb al krullen). Vaker strijken. Nooit meer rood staan. Zonder zeuren, liefst zelfs neuriënd, slingerende spulletjes van niet nader te noemen huisge noten opruimen. Eindelijk de trap- spijlen afkrabben en de deuren schilderen. Het vakantiegeld ge bruiken om op vakantie te gaan. Eenzame tante vaker opzoeken, opbellen of schrijven. Met zachte stem praten. Naar het werk fiet sen. En terug. Meer fruit en min der vlees eten (maar wel goed vlees). Vrienden geen spullen meer opdringen omdat ik het zon de vind om ze weg te gooien. Va ker koffie halen voor de collega's. Mijn mening voor me houden. Tot tien tellen. Eindelijk eens uit zoeken hoe het nou zit met mijn pensioen, en zo. Proberen te spa ren. Minder lawaai maken. Be dachtzaam en wijs zijn. Om de dag naar de sportschool gaan. Nü beginnen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten "voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ondine van der Vleuten Het is koud. Nederland stookt de kachel op. De Gasunie heeft in decem ber ruim een miljard kubieke meter gas méér verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Is er wel genoeg gas? Geen enkel probleem. Nederland kan nog twintig tot vijfentwintig jaar met volle kracht vooruit, met het gas dat hier in de bodem zit. Waarom zijn er op de Maasvlak te dan opeens drie extra gastanks neergezet, de zoge naamde 'peakshaver?' Omdat er, zeker in de Randstad, nu zo hard gestookt wordt dat er toch kans was op een dipje in de gaslevering. In de tweede helft van deze week heeft de gasvraag twee keer gepiekt. Vanaf de Maasvlakte wordt nu per uur ruim honderd duizend kubieke meter gas extra verstuurd, zo lang als nodig is. Het all time record is van januari 1997 toen er op 1 dag 527 miljoen m3 getransporteerd is in Neder land. Gisteren is er 436 miljoen m3 aardgas getransporteerd. Op een gemiddelde dag bedraagt dit 250 miljoen 1213. Nuon meldt dat het gasverbruik over december gemiddeld 12 pro cent hoger was dan in de decem bermaanden van de afgelopen twintig jaar. Moeten we voor de zekerheid niet even bellen met ons gasbedrijf, om de maande lijkse termijn te laten verhogen? Niet nodig. Misschien pakt de reke ning zelfs lager uit, want in Zee land is in de maand december zelfs minder gas verbruikt dan vo rig jaar december. December 2008 was een stuk kou der dan decem ber 2009, kijk er de statistieken maar op na. Dat is nou weer zo mooi aan in Zeeland wonen. Aan de andere kant, we weten niet hoe koud het nog wordt. Als het net zo koud wordt als in januari 2008, staat ons nog wat te wachten. Waarom gedragen we ons met z'n allen dan alsof er een nieu we ijstijd is aangebroken? Geen idee. Misschien omdat-er nu sneeuw ligt? Omdat het dan kou der voelt? Komend weekeinde wordt de gevoelstemperatuur op sommige plaatsen in Nederland -15, maar in Zeeland zal het alle maal wel weer meevallen. Officieel hebben we het in Zee land dus niet koud? Het voelt anders niet zo. Nog tips? En niet weer be ginnen over het huis isole ren en een extra trui, alstu blieft. Loop het huis eens door op zoek naar tocht gaten of kieren, en leg er zon ouderwetse tochtrol tegen aan. Of anders wat kussens of dekens. Zet de thermostaat 's nachts niet meer dan 6 gra den lager dan overdag. k :'iH JafcÉI p - augustus 2009 september 2009 oktober 2009 november 2009 december 2009 januari 2010 MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek ontfermt zich over het ar chief van Stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland. Binnenkort wordt een begin gemaakt met de ontslui ting ervan. Ad van 't Veer, grondlegger en ja renlang het gezicht van de stich ting, heeft sinds zijn afscheid als di recteur in 2006 geijverd voor het behoud van het omvangrijke ar chief, dat eigendom is van Muziek- podium Zeeland (de opvolger van Nieuwe Muziek). Het omvat parti turen, correspondentie en veel ge luidsopnamen van concerten. Het idee is het archief ook te gebrui ken als basis voor cd-uitgaven, con certen en tentoonstellingen. Inmiddels is het archief overge bracht naar de Zeeuwse Biblio theek, waar het in elk geval veilig en droog staat. De kosten van het ontsluiten worden geraamd op in totaal 150.000 euro. Daarvoor is bij de provincie subsidie gevraagd. Die is terughoudend, gezien de noodzaak tot bezuinigen. In elk ge val dient het project over enkele ja ren te worden uitgesmeerd. Boven dien moet ook naar andere geld schieters worden gezocht. Volgens directeur Ton Branden- barg van de Zeeuwse Bibliotheek komt er al wel 30.000 euro beschik baar voor wat hij 'een eerste schif ting' noemt. „Het archief is nu één grote berg papier. We beginnen met het maken van een inventari satie en proberen wat krenten uit de pap te vissen. Daarbij willen we Ad van 't Veer betrekken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2