Zzp'ers in de bouw dupe van tarievenslag Musea trekken 22 Eisen aan MER tweede kerncentrale Rechtbank betreurt uitstel strafzaak ongeval Mededelingen van de waterschappen CRISIS Uurtarieven fors gekelderd ZEEUWSE MUSEA Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk was in 2009 het best bezochte museum van Zeeland. Watersnoodmuseum is grootste stijger; Terra Stijgers en dalers vrijdag 8 januari 2010 MIDDELBURG - Zelfstandig gevestig de bouwvakkers (zzp'ers) zijn ge wikkeld in een dramatische prij zenslag. Zij zijn de voornaamste slachtoffers van de economische crisis. Ze moeten vaak onder de kostprijs werken om aan de slag te blijven. Volgens Myra Sollie van de bouwondernemersorganisatie Bouwend Zeeland zijn de uurtarie ven van zzp'ers in de bouw fors ge- lcelderd. „Wie een jaar geleden nog 35 tot 40 euro voor zijn dien sten in rekening kon brengen, zit nu op pakweg 20 tot 25 euro per uur." Bouwend Zeeland heeft vorig jaar na de zomer een onderzoek naar de gang van zaken in de Zeeuwse bouwsector ingesteld. Aanleiding: de opmerking van gedeputeerde Marten Wiersma dat de gevreesde klappen in de bouw wel leken mee te vallen. Sollie: „We hebben toen geconstateerd dat de flexibele schil in de bouw, die wordt ge vormd door zzp'ers, vrijwel gemi nimaliseerd was." Dat zelfstandigen en kleine onder nemers het hardst getroffen wor den door de crisis, ziet het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) ook terug in hun verdien sten. Deze groepen zagen hun in komen in het derde kwartaal van 2009 gemiddeld twaalf procent da len. Volgens het CBS zijn in de pe riode juli tot en met september on geveer twintigduizend zzp'ers ge stopt met hun bedrijf De dramatische daling van de uur tarieven bij zzp'ers in de bouw, doet zich vooral buiten de Rand stad en in de nieuwbouw voor. Voorzitter Charles Verhoef van vakbond FNV Zelfstandigen Bouw denkt dat vooral jonge bouwvak kers zonder netwerk nu slecht rondkomen. Volgens Verhoef maken aanne mers en particulieren inmiddels 'dankbaar gebruik' van de tarieven- slag. Op klussen-websites melden zich steeds meer zzp'ers en dalen de prijzen. Zo sterk dat ze er hun verzekeringspremies niet eens van kunnen betalen. Maarten Post, bestuurder van CNV Vakmensen, stelt dat bouw vakkers uit plattelandregio's in sommige gevallen dagelijks vijf tot zes uur onderweg zijn om in de Randstad tegen afbraakprijzen klussen te doen. Zijn vrees is dat zwart werk in de bouw zal toene men, als de crisis aanhoudt. Jonge, werkloze bouwvakkers die na een kortdurende uitkering toch wat geld willen verdienen, zijn volgens hem bereid 'alles aan te pakken'. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De Zeeuwse musea trokken in 2009 gezamenlijk bijna 24.000 bezoekers meer dan het jaar ervoor. In totaal kochten 408.458 mensen een entreekaartje. De toename is vooral te danken aan het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Dat is na de uitbrei ding en renovatie van afgelopen jaar het best bezochte museum van de provincie. Het bezoekers aantal steeg van 30.638 naar 53.117 bezoekers. „Hier zijn we hartstik ke trots op. De planning was 40.000, maar in mijn hart had ik op meer gerekend", zegt directeur Jaap Schoof. „We hebben veel pu bliciteit gekregen, maar het belang rijkste is dat bezoekers zo geweldig positief reageren." Komend jaar wil het Watersnoodmuseum nieu we parkeerplaatsen en voetpaden rondom het gebouw aanleggen. Voor het Zeeuws museum verliep 2009 minder goed. Het bezoekers aantal daalde van bijna 45.000 in MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta moet in het milieueffectrapport voor een tweede kerncentrale de hele kernenergieketen beschrijven: van de winning van uraniumerts tot de opslag van radioactief afval. Vorig jaar presenteerde Delta een startnotitie voor zo'n rapport. De Commissie voor de Milieueffec trapportage wil dat Delta in het uiteindelijke MER de voor- en na delen voor het milieu van alle on derdelen van de splijtstofketen be handeld. Dat moet tot in de details gebeuren waar het gaat om aspec ten die regelrecht met de beoogde locatie bij Borssele te maken heb ben. Delta moet in het MER ook in gaan op de elektriciteitsbehoefte, de geplande capaciteit en de reden waarom voor kernenergie wordt gekozen. De MER-commissie ver wacht ook een beschrijving van de veiligheid bij normaal bedrijf en bij verschillende ongevalsscena- Voortaan één advertentie voor de beide waterschappen Beide waterschappen publiceren, mededelingen in diverse media. Vanaf 8 januari 2010 bundelen we alle mededelingen in 1 advertentie die op vrijdag geplaatst wordt in de PZC en de Zeeuws-Vlaamse editie van BN/De Stem. Contactpersonen per gebied Heeft u vragen over onderhoud van een waterschaps- weg of het baggeren van een sloot in een bepaald gebied? Dan kunt u terecht bij de opzichter van dat gebied. Sinds 1 januari 2010 werken de waterschappen Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden ambtelijk samen. Daardoor zijn sommige gebieden veranderd en zijn er soms andere opzichters aangewezen. Met vragen kunt u terecht bij onderstaande opzichters van waterschap Scheldestromen in oprichting. Mocht u een van deze opzichters willen spreken, dan kunt u hen bereiken via de algemene nummers: 0118-621000 of 0115-641000. Vragen over waterkeringen en wegen Schouwen-Duiveland Gert Stoutjesdijk Tholen/Sint-Philipsland Marco Berkey Walcheren West Adri Simonse Noord-Beveland/Veerse Meer Johnny de Rijke Walcheren Oost/ Zuid-Beveland West Joop de Wild Zuid-Beveland Oost Hans van der Baan Zeeuws-Vlaanderen West Walter van Damme Zeeuws-Vlaanderen Midden Ard van Iwaarden Zeeuws-Vlaanderen Oost Johan de Rijk Vragen over waterbeheer Schouwen-Duiveland Tholen/Sint-Philipsland Walcheren Oost Noord-Beveland/ Walcheren West Zak van Zuid-Beveland Zuid-Beveland Zeeuws-Vlaanderen West Zeeuws-Vlaanderen Midden Zeeuws-Vlaanderen Oost Jos van Felius Rini Anemaet Jeroen Boogert René Geschiere Rinus Verdonk Karei van Maasdam Jos de Ritter Rudy van Gaelen Angelo de Bruijn door Emile Calon MIDDELBURG - Rechtbankvoorzit ter J. Hopmans betreurde het zeer dat hij gisteren een rechtszaak over een dodelijk ongeval moest aanhouden. Tegenover de vele vrienden en familieleden van de slachtoffers en dader zei hij dat uit stel onvermijdelijk was, omdat de raadsman een belangrijk rapport niet had gekregen. Het Openbaar Ministerie had het moeten ver strekken, maar volgens raadsman E. Schute was het nooit bij hem aangekomen, Schute staat een Sluiskillenaar (20) bij die op 6 juli 2008 een dodelijk verkeersongeval zou hebben ver oorzaakt bij zijn woonplaats. Hij zou toen geen voorrang hebben verleend aan een brommer. Daar bij raakte de bestuurster (16) zwaargewond. Haar passagiere, Cloé de Putter (15), overleed. Gis termiddag hoorde de raadsman pas van het bestaan van het rap port terwijl het al sinds mei 2009 in bezit is van het Openbaar Minis terie. In dat rapport wordt gesteld dat de automobilist zeker 120 km/u zou hebben gereden op het moment van de aanrijding. Vol gens inzittenden van de bewuste auto reed de jongeman echter 65 tot 75 km/u. De raadsman werd een uur voor de rechtszaak gebeld omdat het Openbaar Ministerie wilde laten weten dat er nog een rapportage van een deskundige aan het dos sier was toegevoegd. Hopmans was door ook niet over te spreken. Hij stelde dat de recht bank in het vervolg niet geconfron teerd wil worden met stukken die op het allerlaatste moment wor den toegevoegd. Watersnoodmuseum Ouwerkerk Museumhaven Zierikzee Maritiem Museum Zierikzee 2008 16.250 2009 14.535 200S 15.292 2009 13.300 Visserijmuseum Breskens Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Kennedylaan 1 Postbus 88, 4530 AB Terneuzen Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 Telefoon 0115 - 641000 Fax 0115 - 641200 info@wze.nl www.wze.nlinfo@wszv.nl www.wszv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24