economie 13 Uitbreiding Eastman klaar mtnderrisico's11 Overslag olieproducten houdt pensioenfondsen Amsterdamse haven overeind XW2& OPLEVING Chemisch bedrijf in Middelburg wil meebewegen met economie Inflatie stijgt verder met 0,1 procentpunt Microsoft: Natal komt eind dit jaar Kamperen in eigen land populair Britse rente blijft op 0,5 procent Nieuwe cao voor binnenvaart Eieren zijn schaarser in supermarkt vrijdag 8 januari 2010 door Ben Jansen MIDDELBURG - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg ver richt dinsdag een handeling die hij door de economische crisis wel haast heeft verleerd. Hij stelt bij Eastman Chemical Middelburg BV een uitbreiding in gebruik: een in stallatie voor het kleurloos maken van kunstharsen. Het is opmerkelijk dat een che misch bedrijf uitbreidt in een tijd van crisis. Vanwege de economi sche teruggang moest de Middel burgse vestiging van Eastman de 250 werknemers vorig jaar 5 pro cent loon laten inleveren in ruil voor extra vrije dagen. Die maatregel is per 1 december in getrokken. „We schrijven weer zwarte cijfers, al is het herstel broos", zegt vestigingsdirecteur Rien Jonker. DEN HAAG - De helft van de Neder landers vindt dat pensioenfondsen niet moeten beleggen met hun in gelegde pensioenpremies uit angst voor de risico's. Twee derde meent dat de pensioenbeheerders minder risico's moeten nemen met hun pensioengeld. Dat blijkt uit onder zoek van Modvaction in opdracht van de Vereniging van Bedrijfstak pensioenfondsen (VB). Een derde vindt dat de financiële situatie van gepensioneerden be ter zou zijn als er niet belegd zou zijn met de premie-inleg. Dat is volgens de VB niet zo. „Als pen sioenfondsen niet beleggen, wacht ons allemaal een arme oude dag", zegt VB-directeur Gerard Riemen. Aan de uitbreiding werd al ge werkt toen de loonruil ter sprake kwam. Jonker: „Daardoor was het voor de medewerkers makkelijker aanvaardbaar tijdelijk geld in te le veren. Met de beslissing tientallen miljoenen euro's in deze vestiging te steken, maakte Eastman duide lijk volop kansen te zien." De chemie is een sector die in zijn algemeenheid sterk afhankelijk is van de ontwikkelingen in de con junctuur. De loon-voor-vrije-tijd maatregel van beperkte duur is voor Jonker een voorbeeld van mo gelijkheden om als bedrijf met de stand van de conjunctuur mee te bewegen. „We zijn op zoek naar andere manieren om flexibel te kunnen opereren." De manier waarop de uitbreiding tot stand is gekomen, past daar al in. Manager ontwerp en onderhoud Jan Bosma en zijn vier proces- en vier projectengineers hebben het AMSTERDAM - De Amsterdamse ha ven heeft zich ondanks de crisis weten te handhaven. De overslag daalde in 2009 weliswaar met 3 procent tot 73 miljoen ton, maar het verlies is veel kleiner dan in omliggende havens. In Rotterdam daalde de overslag vorig jaar met 8,5 procent. In Amsterdam werd de havenover slag vooral overeind gehouden door de aan- en afvoer van benzi ne. De overslag van olieproducten steeg met 15 procent. De oliesector is, met steenkool en stukgoed, een van de pijlers waarop de haven rust. Amsterdam is inmiddels de grootste benzinehaven ter wereld. ontwerp en de uitwerking ervan zelf in de hand gehouden. Voor het tekenwerk en voor de bouw zelf zijn Zeeuwse bedrijven in de arm genomen. Eastman beschikt sinds kort over 65 procent meer productiecapaci teit voor de behandeling van syn thetische harsen die vooral hun toepassing vinden in lijm. Deze harsen worden gemaakt uit reststromen van de olieraffinage en hebben van nature een licht bruine of gele kleur. Om ze beter geschikt te maken voor sommige toepassingen in lijm, wordt er waterstof aan toege voegd, waardoor de kleur ver dwijnt en de kunsthars waterwit wordt. Bosma: „Je moet dan denken aan lijmen die gebruikt worden in sani taire producten zoals luiers. In der gelijke toepassingen willen fabri kanten liever geen gele of bruine De opslagcapaciteit voor oliepro ducten wordt dit jaar bovendien sterk uitgebreid met de bouw van een nieuwe olieterminal aan de Afrikahaven, door Vopak. De grote klap viel bij de overslag van agrarische producten, zoals veevoer, granen, kunstmest en vruchtensap. Daarvan werd vorig jaar 31 miljoen ton overgeslagen, 13 procent minder dan in 2008. Dat is een direct gevolg van de econo mische crisis, waardoor er minder vraag is naar voedingsmiddelen. De containeroverslag kelderde, doordat overslagterminal ACT (voorheen Ceres) twee van de drie grote containerlijnen kwijtraakte. lijmen gebruiken." Een belangrijk deel van de harsen die Eastman uit natuurlijke of syn thetische bronnen maakt, wordt gebruikt voor doeleinden die min der door conjuncturele schomme lingen beïnvloed worden. Bosma: „Niemand gaat weer katoenen luiers gebruiken omdat het econo misch wat minder gaat." De vergroting van de ontkleurings capaciteit is het tweede deel van een drietrapsraket. Vier jaar gele den is het productievermogen op dit vlak al met 25 procent ver hoogd en er wordt gedacht aan de derde en laatste trap, zodat uitein delijk een verdubbeling van het oorspronkelijke productievermo gen wordt bereikt. Eastman heeft in 2008 een nieuwe waterstoffabriek in gebruik geno men, waarvan de capaciteit is toe gesneden op de volle omvang van de ontkleuringplannen. foto Lcx de Meester Vorig jaar werd de helft minder containers verwerkt, vergeleken met 2008. Dit jaar zal de daling nog groter zijn, doordat ACT bin nenkort ook zijn laatste grote con tainerklant verliest. Haven Amsterdam verwacht dit jaar vergelijkbare overslagcijfers als in 2009, afhankelijk van de ontwik keling van de wereldeconomie. Als de zeevaart zich licht herstelt, zo als in het algemeen verwacht wordt, kan het verlies van 2009 in Amsterdam worden goedgemaakt. „Ondanks de crisis was de daling van de overslag in de Amsterdam se haven beperkt", reageerde ha vendirecteur Dertje Meijer. DEN HAAG De inflatie is in december uitgeko men op 1,1 procent, ofwel 0,1 pro centpunt hoger dan in november. December is de vijfde opeenvolgen de maand waarin de inflatie is ge stegen, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de prijs van benzine droeg bij aan de toename van de inflatie. Benzine was in december 17 pro cent duurder dan een jaar eerder. LAS VEGAS Softwareconcern Microsoft brengt eind dit jaar zijn veelbesproken technologie Project Natal op de markt. Met de technologie is het mogelijk om bewegingen te her kennen van spelers op de spelcom puter Xbox 360. Daardoor zijn con trollers niet meer nodig om spelfi- guren aan te sturen. Voor een race- spel hoeven bijvoorbeeld handen slechts een stuur na te bootsen. DRIEBERGEN Nederlandse vakantiegangers' zijn vorig jaar steeds vaker gaan kampe ren in eigen land. Dit blijkt uit ana lyses van brancheorganisatie Re- cron. De stijging van het aantal bin nenlandse vakanties met een half miljoen is vooral 'toe te schrijven aan de kampeer- en bungalow vakanties. Samen nemen zij bijna 60 procent van deze toename voor hun rekening. LONDEN De Britse centrale bank heeft giste ren de rente gehandhaafd op het historisch lage niveau van 0,5 pro cent. Daarmee is de rentestand nu al sinds maart vorig jaar onveran derd. Naar verwachting is de Britse eco nomie in het vierde kwartaal van 2009 uit de recessie gekomen. Later deze maand worden daarover cij fers naar buiten gebracht. ROTTERDAM Medewerkers van de binnenvaart hebben een nieuwe cao. Dat maak ten de vakbonden en de werkgever sorganisaties gisteren bekend. De nieuwe cao voorziet onder meer in een loonsverhoging van 0,5 procent in april dit jaar. Vol gend jaar gaan de lonen eveneens met 0,5 procent omhoog. Daar naast wordt er een nieuw belo ningsmodel ingevoerd. ZOETERMEER Eieren zijn een schaarser goed ge worden in de supermarkt. Rond Kerstmis meldden sommige super markten dat er een tekort was aan eieren, maar deze situatie kan nog enkele maanden aanhouden. Dit verwacht het Productschap Pluim vee en Eieren. De schaarste heeft te maken met een sterke vraag vanuit Duitsland. Daar is kooihuisvesting vorig jaar verboden. De uitgebreide installatie voor gehydrogeneerde koolwaterstofharsen: geen gele maar kleurloze kleefstoffen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13