Hiv-patiënt voor het eerst legaal naar VS WINTER NS investeren vijftig miljoen om treinen winterbestendig te maken Inbrekers trekken zich niets aan van bejaarde verder Nicolien Sauerbreij is op tijd terug aan de wereldtop 28 Ook in de kou moet buiten worden gewerkt 26 Vandaag in de h DONDERDAG 7 januari 2010 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 252e jaargang nr. 5 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 WALCHEREN foto Marcel Antonisse/ANP Het winterweer leverde ook typisch Nederlandse tafereeltjes op zoals hier tijdens de eerste schaatstocht van het jaar op natuurijs bij Woudenberg. Opnieuw chaos door sneeuw RIJSWIJK - Opnieuw heeft het win terweer gisteren het verkeer par ten gespeeld. Tijdens de avondspits kwamen automobilis ten rond Groningen en Amster dam nauwelijks vooruit. Het trein en busverkeer rond Haarlem lag nagenoeg plat en op Schiphol wer den veel vluchten geannuleerd. Maar het winterweer leverde ook veel typisch Nederlandse tafereel tjes op. Zo'n vijfduizend mensen bonden de schaatsen onder voor een tochtje op het Henschoter- meer bij het Utrechtse dorp Wou denberg. Daar werd de eerste toer tocht op natuurijs van dit jaar gere den. Voor de schaatsers die even wilden pauzeren, was er erwten soep en warme chocolademelk. Vooral de Randstad kreeg gisteren te maken met fikse sneeuwbuien. In Noord-Holland viel tien centi meter sneeuw. Door de sneeuwval was op Schip hol maar één baan beschikbaar. „Er wordt nauwelijks gevlogen. Er is sprake van slecht zicht", zei een woordvoerster van de luchthaven. Rond half acht 's avonds leek de ergste overlast voorbij. Op dat mo ment waren er al weer twee ba nen beschikbaar. De ANWB sprak van een 'verkeersinfarct' rond Amsterdam. Op de Aio en de A9 stond het ver keer tijdens de avondspits muur vast. Een tweede sneeuwgebied be zocht Groningen. Rond de stad stond het verkeer stil of kon men slechts stapvoets rijden. De Nederlandse Spoorwegen lie ten gisteren weten 50 miljoen eu ro in hun treinen te investeren om ze winterbestendig te maken. „We willen dit onze klanten niet meer aandoen", zo verwees een woord voerder naar de recente proble men op het spoor. Per direct wordt er 10 miljoen euro uitgetrok ken voor verbeteringen, de rest is bestemd voor de langere termijn. De NS hebben te kampen met uit val van treinen door het winter weer. Mede daarom introduceert de NS vanaf vandaag het zoge noemde 'zoutkaartje'. Om mensen te bewegen niet in de spits te rei zen, krijgt iedereen die niet in de spits reist, 40 procent korting op een kaartje - iets waar nórmaal ge sproken alleen de houders van een NS-kortingskaart recht op hebben. Dat is mede op verzoek van de overheid om automobilisten een aantrekkelijk alternatief te bieden voor de auto, aldus de NS. De komende dagen houdt het win terse weer aan en is er elke dag kans op wat lichte sneeuw, voor spelt het KNMI. Vooral vrijdag lijkt het koud te worden, dan zou de gevoelstemperatuur wel eens kunnen teruglopen tot min 14 gra den Celsius. DEN HAAG - Jarenlang kon de Am sterdamse hiv-patiënt Clemens Ru- land (rechts) niet naar de Verenig de Staten reizen zonder bang te zijn te worden teruggestuurd. Hij werd, net als andere hiv-patiënten, officieel gezien als een bedreiging voor de Amerikaanse volksgezond heid. Vandaag is hij de eerste be smette Nederlander die naar New York vliegt zonder dat zijn ziekte nog problemen zal geven bij de douane. Sinds 1987 gold in de VS een verbod op inreizen van men sen met hiv en aids. Maar de ziekte staat nu niet langer op de officiële lijst van ziekten die de volksgezondheid be dreigen. Ruland (45) vertrekt vanmiddag sa men met zijn vriend Hugo Bausch via Schiphol naar New York voor een bezoek aan vrienden. De Am sterdammer werd jaren geleden in dezelfde stad besmet door zijn ex-vriend, die daar woonde. Ver volgens was het voor hem jaren lang niet toegestaan om naar Ame rika te reizen. Hij deed dit één keer illegaal, met het risico bij de grens te worden teruggestuurd. Om te verhullen dat hij aan hiv leed, haalde hij de etiketten van zijn medicijnen die hij in zijn bagage meenam, zo vertelt hij in deze krant. Het Aids Fonds schenkt de reis aan Ruland en zijn vriend. Zij wonnen de wedstrijd die het fonds uit schreef vanwege de ophef fing van het Ameri kaanse inreisverbod. pagina 6/7: lie gen hoeft niet TERHEIJDEN Twee inbrekers hebben dinsdag avond ingebroken in een woning in Terheijden, terwijl de 89-jarige bewoonster gewoon thuis was. Vol gens de politie probeerde zij het duo nog te verjagen door met haar rollator tegen een van hen aan te rijden. Nadat een van de inbrekers een breekijzer in haar richting hield, was de vrouw vanuit haar stoel getuige van de rest van de in braak. Het duo vertrok met een on bekend geldbedrag. Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; Binnenland: 4 t/m 7; Buitenland: 8, 9; Achtergrond: 12, 13; Beurs: 14; Economie: 15; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 28 t/m 30; Televisie: 34, 35. Bijlage: UitGids. President van IJsland heeft groot gelijk Zie pagina 10 en 11 Ook zware crimineel heeft recht op privacy eens 11 reacties: 554 8 711688 555530 Winterse buien 0-3° Nieuwjaarsconcerten Zeeuws Orkest Alles is een wedstrijd om bekendheid Kuifje is een prachtig uithangbord zie ook: www.pzc.nl/uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 1