buitenland 19 'Geheime diensten VS incapabel' door de sneeuw streng genoemd Dodental lawines in Zwitserland loopt op Wateroverlast veroorzaakt schade in Brazilië RAPPORT Situatie in Afghanistan gehekeld Pleger aanslag op CIA dubbelspion genoemd Chaos Britse wegen door winterweer woensdag 6 januari 2010 SAO PAULO - Als gevolg van buitensporige regenval zijn in het zuiden van Brazilië meer dan honderd doden ge vallen. De regen heeft modderstromen en overstromin gen veroorzaakt, vooral in de deelstaat Rio de Janeiro. Gisteren was in Sao Luis do Paraitinga te zien wat de wa teroverlast in deze stad heeft veroorzaakt. Twee kern centrales zijn uit voorzorg gesloten. foto Andre Penner/AP Generaal-majoor zegt dat in lichtingendiensten 'geen flauw benul' hebben van situatie in Afghanistan. President en leger krijgen ni^t de goede informatie. Analisten zouden meer doen aan 'toekomst voorspellen'. KABUL - Acht jaar na het begin van de oorlog in Afghanistan zijn de Amerikaanse inlichtingendiensten nog steeds niet goed op de hoogte van de situatie in het land. De diensten hebben 'geen flauw be nul'. Dat is de vernietigende con clusie van een rapport van de be langrijke denktank Center for a New American Security. Volgens een van de schrijvers van het rapport, de Amerikaanse gene raal-majoor Michael Flynn, zijn de inlichtingendiensten slechts 'mar ginaal relevant' voor de gehele mis sie en focust men te veel op de vij and en niet genoeg op het leven van gewone burgers. De informa tie die wel wordt aangeleverd, is niet voldoende om vragen van pre sident Barack Obarna en de hoog ste bevelhebber in Afghanistan, ge neraal Stanley McChrystal, te be antwoorden. De medewerkers van de inlichtin gendiensten zijn volgens het rap port 'onwetend over de staat van de lokale economie en de landeige naren, vaag over machtige manipu latoren en de manieren waarop zij beïnvloed kunnen worden en on geïnteresseerd in de relatie tussen de verschillende ontwikkelingspro jecten'. Ook hebben ze 'geen rela tie met mensen die in de beste po sitie verkeren om informatie te krijgen'. De medewerkers kunnen niet an ders dan de schouders ophalen als er wordt gevraagd om informatie door diegenen die beslissingen moeten nemen. De analisten zijn naarstig op zoek naar informatie vanuit het veld en velen hebben volgens de schrijvers van het rap port het gevoel dat ze meer doen aan 'de toekomst voorspellen' dan aan 'serieus speurwerk'. De ambassade van de VS in Jemen is weer open. De diplomatieke post in de hoofdstad Sanaa was zondag gesloten, omdat een regio nale tak van Al Q_aeda op het punt zou staan een grote terreuraanslag in Jemen te plegen. In een verkla ring op haar website laat de ambas sade weten dat een 'succesvolle an- ti-terreuroperatie door Jemen een specifieke bron van zorg heeft weg genomen'. De Nederlandse ambassade is in ie der geval nog deze week gesloten voor het publiek. De zelfmoordterrorist die vorige week een aanslag pleegde op een CIA-basis in Afghanistan zou een dubbelspion zijn geweest. Dit heeft een medewerker van de Ame rikaanse inlichtingendienst, die anoniem wil blijven, verklaard. Bij de aanslag kwamen zeven CIA-medewerkers om het leven. Volgens twee anonieme bronnen werd de aanslag gepleegd door Hu- mam Khalil Abu-Mulal al-Balawi, een 36-jarige dokter uit Jordanië. Al-Balawi was meer dan een jaar geleden aangehouden door de Jor daanse geheime dienst. Er werd vanuit gegaan dat hij was overge haald de VS te helpen bij hun strijd tegen Al Qaeda. Bij het betreden van de CIA-basis werd Al-Balawi niet gecontroleerd. Kort na onder vraging blies Al-Balawi zichzelf op. gerustheid vooral voort uit de hoe veelheden sneeuw. Op grond daar van wordt gesproken over een strenge winter, terwijl dat histo risch gezien niet klopt. „Het is niet bijzonder koud. Als we naar Nederland kijken staat de koude-index (het zogenoemde Hellmann-getal) nu op 35. In de winter van vorig jaar was dat 56. En in 1997, toen we voor het laatst een Elfstedentocht hadden, was het 132. Het is de sneeuw die de winter een strenge uitstraling geeft. Maar er is niets uitzonder lijks aan de hand. We zijn er als sa menleving gewoon erg "gevoelig voor geworden. We zijn er niet meer op ingericht. In landen waar ze normaliter veel sneeuwval ken nen en de temperaturen 's winters ook laag liggen, weten ze hoe er mee om moeten gaan. Kijk naar Oostenrijk, Zwitserland of Scan dinavië. In Duitsland zijn winter handen verplicht. Daar verloopt het verkeer dus veel makkelijker. Dat er berichten uit Oost-Europe- se landen komen over doodvrie- zende mensen, zegt ook niet zo veel. Dat zijn geen onbekende ver halen. Die zijn er elke winter." Is er wellicht een relatie tussen de sneeuwval en klimaatverandering? De deskundigen ontkennen dat. Ook al warmt de aarde op, de strenge winter wint het qua tempe ratuur nog altijd. Wel is het zo dat er door de opwarming in de win termaanden meer kans is op neer slag. Met andere woorden: regen, hagel en sneeuw. We spreken dan echter over een heel langzaam proces. Wat er nu gebeurt is een uitzondering, mede door hogedrukgebieden boven Scandinavië en lagedrukgebieden boven de rest van Europa. De kans op echt strenge winters zal door klimaatverandering wel minder worden, menen deskundi gen. Het KNMI heeft berekend dat de kans op een Elfstedentocht tot 2100 steeds verder afneemt. Voor 2050 zouden er nog tussen 3 en 6 tochten gehouden kunnen wor den. In de periode 2050-2100 daalt die kans naar 2 tot 4. Maar volgens het KNMI blijft de winter het meest onvoorspelbare seizoen. LONDEN - Zware sneeuwval en glad heid hebben gisteren een chaos op de Britse wegen veroorzaakt. Er de den zich vele tientallen ongevallen voor. De luchthavens van Liverpool, Leeds/Bradford en Manchester wa ren gisteren gedurende korte of lan gere tijd dicht en op andere vlieg velden werden vluchten geschrapt. Het openbaar vervoer is flink ver traagd. Vele honderden Britse scholen zijn dicht. In Schotland en Zuid-Enge- land wordt vandaag tussen 25 en 40 centimeter sneeuw verwacht. BERN - Reddingswerkers hebben gisteren in Zwitserland de stoffelij ke overschotten gevonden van drie mensen die zondag werden bedolven door een lawine. Het do dental ligt nu op zeven, terwijl vier gewonden in het ziekenhuis liggen. In het Berner Oberland de den zich zondag twee lawines voor. De eerste lawine werd één skiër noodlottig. Reddingswerkers kwamen in actie, waarna een twee de sneeuwverschuiving plaatshad. Meerdere mensen werden bedol ven onder deze lawine. Drie perso nen stierven in het ziekenhuis. De ongelukken van zondag zijn de ernstigste in Zwitserland sinds 1999 toen 12 mensen omkwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9