binnenland 17 staan De vrouw met de grote bril Rijke spaarders blij met afblazen Icesave-deal Nieuwe spinnensoort in West-Brabant K Bos: 'Het houdt een keer op' In Memoriam 1938 - 2010 Zomer nü boe1 1 if i^'f# il-.V LM Italiaanse Bloemenrivièra j Krakau Zakopane De Charme van Wales Scandinavische Hoofdsteden DE NIEUWE BROCHURE! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Vraag nü gratis de brochure 'Busvakanties' aan met ons complete aanbod voor zomer 2010! woensdag 6 januari 2010 [feil I RIJSWIJK - Icesaving, de vereniging van (ooit) rijke Nederlandse spaar ders die zijn gedupeerd door het omvallen van de IJslandse spaar bank Icesave, is blij met de weige ring van de IJslandse president het Icesave-akkoord met Nederland en Groot-Brittannië te tekenen. Gedupeerde Nederlandse spaar ders kregen hun tegoeden tot een maximum van 100.000 euro ver goed. Icesaving vertegenwoordigt naar eigen zeggen tweehonderd spaarders die meer dan een ton hadden uitstaan bij Icesave. Hun gezamenlijke verlies zou 25 mil joen euro bedragen. Het afblazen van het akkoord 'geeft nieuwe kan sen', zegt voorzitter van Icesaving Gerard van Vliet. „De handen ko men vrij om te zeggen, we gaan met nieuwe gegevens om de tafel." Van Vliet pleit ervoor dat de Ne derlandse regering IJsland gaat hel pen en gaat samenwerken op het gebied van visserij, energie en ban ken. Ook zouden de voorwaarden van terugbetaling voor IJsland moeten worden versoepeld. „Hoe eerder IJsland weer op poten is, hoe eer der ze kunnen aflossen." foto Koen Suyk/ANP ken namen gisteren al een voor schot. Zij zullen een miljardenle ning die ze eerder hadden toege zegd nog eens kritisch tegen het licht houden. En dat terwijl IJs land het geld net zo hard nodig heeft om zijn economie op te lap pen. Ook het doorgaan van een IMF-le- ning is nu twijfelachtig. Van Ne derland is weinig steun voor de le- De IJslandse premier Johanna Si- gurdardottir liet gisteren weten nog altijd achter het akkoord te staan. De IJslandse president heeft wellicht zijn wettelijke bevoegdhe den overtreden, stelde ze. Wouter Bos houdt ook vast aan het gesloten akkoord. Volgens hem is er voldoende rekening gehou den met de moeilijke positie van de IJslandse regering. „Maar het houdt een keer op, wij willen ons geld terug. Er is schappelijk onder handeld." 0 Als hef huidige voorstel wordt ver worpen, hoeft dat overigens niet te betekenen dat IJsland helemaal niets meer terugbetaalt. Dan wordt namelijk de in augustus aangeno- ning te verwachten en hetzelfde geldt voor Groot-Brittannië, dat van IJsland liefst 2,5 miljard euro tegoed heeft vanwege het Icesa- ve-debacle en voorlopig ook naar zijn geld kan fluiten. IJsland kan zijn Europese ambities al helemaal op zijn buik schrijven. Temidden van de kredietcrisis liet het land blijken maar wat graag toe te treden tot de eurozone, men wet van kracht, waarin IJsland bepaalde dat het de schuld van 2,5 miljard euro aan Groot-Brittannië en 1,3 miljard euro aan Nederland in de periode van 2016 tot 2024 zoveel mogelijk naar eigen draag kracht zal terugbetalen. Het parlement bepaalde dat IJsland Nederland jaarlijks niet meer zou betalen dan 2 procent van de op getelde groei van de economie, gemeten vanaf het crisisjaar 2008. De Nederlandse en de Britse rege ring gingen hier echter niet mee ak koord en dwongen een nieuw ak koord af. Daarin werd bepaald dat IJsland ook na 2024 door moet be talen, als de schuld dan nog niet volledig is afgelost. maar Nederland stelt dat daar on der de huidige omstandigheden geen sprake van kan zijn. Kortom, IJsland kan voorlopig door het ijs zakken. De president heeft gesproken en laat nu zijn volk spreken. Als ook het volk het akkoord afwijst, zal minister Bos opnieuw met IJsland in gesprek moeten. Het staat dan misschien 1-0, de strijd is nog niet voorbij. ROOSENDAAL - In natuurgebied Groote Meer, op de grens van West-Brabant en Vlaanderen, is een voor Nederland nieuwe spin nensoort waargenomen. Het gaat om de rotskampoot (zelo- tus aeneus), die al vaker is gezien in België. Dat heeft Natuurmonu menten gemeld. Het spinnetje, dat behoort tot de bodemjachtspinnen, leeft voorna melijk onder stenen en tussen strooisel op vaak rotsige plekken en steppegebieden met lage vegeta tie. Het Groote Meer is onderdeel uit van grenspark De Zoom-Kalm- thoutse Heide. Haar handelsmerken wa ren het hoogblonde pa gekapsel en, vooral, die enorme bril. De op 71-jarige leeftijd overleden Lous Haasdijk verscheen jarenlang bijna dagelijks op tv, in de tijd dat er nog omroepsters waren. Later las ze nog het nieuws in Het Journaal. „Ik was een van de eersten die een bril opzette omdat ik de autocue niet kon lezen", zei ze. „Het was heel wonderlijk dat die bril een soort handelsmerk werd, dat was helemaal mijn bedoeling niet." Kranten schreven dat ze zóveel brillen had dat ze wel een overeen komst met een opticien moest heb ben. Anderen meenden dat Haas- dijk haar bril als vorm van sluikre clame extra veel aanraakte. Armlas tigen vroegen haar een bril die ze toch niet meer gebruikte, aan hen op te sturen. De in Noord-Holland woonachtige omroepster was ei genlijk gymnastieklerares en later stewardess, tot ze als getrouwde vrouw ontslag moest nemen. Ze solliciteerde bij de Avro en werd het gezicht van die omroep. Ze werd, behalve door haar omroep- werk vooral bekend als panellid in de quiz van Pim Jacobs, Babbelonië, en in Wie van de drie. Toch vond ze haar werk bij Het Journaal en later TrosAktua 'span nender' om te doen, ook al heer ste toen Wibo van de Linde bij Afe- tua. Ze zou er later over zeggen: „Er heerste een vreselijke sfeer, dat is alles wat ik erover zeg." Na haar tv-loopbaan dreef ze jarenlang twee modewinkels. Ze verlangde niet meer terug naar Hilversum. it»' rrfjgsUimju'i t a oio 4-daagse Busreis Duitsland Vertrek: vrijdag van 12/2 t/m 22/10 busreis, verblijf in 4-sterren Van der Valk Berliner Ring Hotel en ontbijt facultatieve excursies met o.a. stadstour, Potsdam en Charlottenburg Zie www.kras.nl/35583 5-daagse Busreis Frankrijk Vertrek: maandag van 22/3 t/m 24/5 busreis, verblijf in Hotel de la Route Verte, ontbijt, diner en excursies met o.a. Kaysersberg, Colmar, Straats burg en Ribeauville Zie www.kras.nl/35598 8-daagse Busreis Italië Vertrek: zaterdag van 13/3 t/m 24/4 Zie www.kras.nl/35591 Zie www.kras.nl/39017 Zie www.kras.nl/39024 Zie www.kras.nl/brochures Zie www.kras.nl/39025 St/svakanties 8-daagse Busreis Polen Vertrek: zaterdag van 22/5 l/m 18/9 busreis, verblijf in Hotel Granica Park, ontbijt, diner en excursies met o.a. Wroclaw, Krakau, Zakopane, Auschwitz-Birkenau en Wieliczka 8-daagse Busreis Groot-Brittannië Vertrek: zondag van 9/5 t/m 5/9 busreis, overtocht, verblijf in hotels, ontbijt, diner en excursies met o.a. Cambridge, Bodnant Gardens, Portmeirion, Cardiff en Londen waarom zou je meer betalen 10-daagse Busreis Scandinavië Vertrek: zaterdag van 12/6 t/m 11/9 busreis, ferryovertochten, verblijf in hotels, ontbijt, diner en excursies met o.a. Kopenhagen, Göteborg, Oslo, Stockholm en Helsinki busreis, verblijf in toeristenklasse hotels, ontbijt en diner facultatieve excursies naar o.a. Monaco, Rapallo en Portofino

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7