6| Allerlaagste prijsgarantie IJsland laat Bos in de kou 'Verbod op roken klein café mag' Hessink moet betalen voor Fortuyn-spullen mm boek online of bel 020 - 66 22 222 eidhafjord 'stióiniur Faxabaai Akranes eykjanes Vestmannaeyjar woensdag 6 januari 2010 .Psneeuy/l 'auerland! «JW' Zie stipreizen.nl/desau iSfSk ANVR W ZWOLLE - Het Nijmeegse veiling huis van Richard Hessink moet de eigenaren van de spullen van Pim Fortuyn bijna 300.000 euro beta len. Dat heeft de voorzieningen- rechter in Zwolle bepaald. De oorspronkelijke eigenaren wachten al maanden op hun geld. De veiling van de nalatenschap van de vermoorde politicus bracht netto 320.000 euro op. Tot nu toe betaalde Hessink slechts eentiende deel daarvan. Overleg leverde niets op en de eigenaren stapten naar de rechter. Tijdens het kort geding, net voor kerst, wezen zij er op dat Hessink het ene financiële gat met het andere dicht. Veilingmeester Richard Hessink gaf toe dat het financieel wat min der gaat. Een veiling van een mam moet had verlichting moeten ge ven, maar de Duitse aspirant-ko per bleek financieel ontoereke ningsvatbaar te zijn verklaard. Met de geschatte mammoet-opbrengst van drie ton had Hessink de For- tuyn-eigenaren tevreden willen stellen. Nu de Duitse koper niet be taalt, meent hij dat hem niets meer te verwijten valt. De recht bank is het daarmee oneens. DEN HAAG - Het rookverbod is mo gelijk toch geldig voor de ongeveer achtduizend kleine cafés die Ne derland telt. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren een advies aan het hoogste rechts college uitgebracht waarin dat staat. Volgens hem kon minister Ab Klink (Volksgezondheid) wel op grond van de Tabakswet komen tot een rookverbod in horecagelegenheden van onderne mers zonder personeel. De Hoge Raad geeft het definitieve oordeel over de zaak mogelijk eind maart. Afgelopen zomer leek het rookver bod van minister Klink te wanke len na een uitspraak van het ge rechtshof in Leeuwarden. Dat sprak de eigenaars van de Groning se kroeg De Kachel vrij van over treding van het rookverbod. Vol gens het gerechtshof staat nergens in de wet dat het roken in horeca gelegenheden verboden moet wor den. Eerder sprak het gerechtshof in Den Bosch café Victoria in Bre da al vrij. De rechter stelde dat ca fés zonder personeel ongelijk wor den behandeld omdat voor hen een rookverbod geldt, terwijl kroe gen met werknemers er alleen maar voor hoeven te zorgen dat die geen last hebben van sigaret tenrook. Nu worden alle kroegen, discotheken en restaurants ver plicht om ervoor te zorgen dat personeel en klant geen last heb ben van rook. Daarmee wil minis ter Klink één lijn trekken voor ho reca met en horeca zonder perso neel. Het op 1 juli 2008 ingevoerde rook verbod leidde tot protest, vooral onder de eenmanszaken in de ho reca. Zij voelden zich benadeeld doordat zij vaak geen mogelijkheid hebben een aparte rookruimte in hun café te bouwen. IJsland weigert Nederland 1,3 miljard euro terug te beta len. Minister Wouter Bos van Financiën is boos, maar staat voorlopig met lege han den. door Sal Stam TT° ederland-IJsland 1^^ I staat op 1-0", zei I Wouter Bos in I oktober 2008, tij- .Jk~ - dens de jaarverga dering van het IMF in Washing ton. Tegenover de verzamelde pers verwees de minister naar een ak koord dat beide landen toen net hadden gesloten. IJsland had be loofd het geld terug te betalen dat gedupeerde Nederlandse spaarders door de ondergang van de bank Icesave waren kwijtgeraakt. Het ak koord regelde verder dat Neder land het bedrag, 1,3 miljard euro, zou voorschieten. Nu, bijna anderhalfjaar later, staat Wouter Bos met lege handen. De 1,3 miljard komt er voorlopig niet, want de IJslandse president Olafur Ragnar Grimsson weigert zijn handtekening te zetten onder de regeling, die vorige week door het parlement is goedgekeurd. In plaats daarvan mag de IJslandse kiezer zich in een referendum over de kwestie uitspreken. En die wil, zo wijzen peilingen uit, van terug betalen niets weten. Een rekensommetje leert waarom. IJsland telt een schamele 300.000 inwoners, die als de regeling door zou gaan ieder ruim 4300 euro op tafel zouden moeten leggen. Waar om wij, vragen ze zich af. Het wa ren toch de banken die alle ellen de hadden veroorzaakt? IJsland wil graag lid worden van de Europese Unie en de eigen kroon inruilen voor de euro. Dat lijkt nu ver weg. Door de ineenstorting van de fi nanciële sector, die veel groter was dan de hele IJslandse economie zelf, zit het land financieel aan de grond. En, redeneren ze daar, van een kale kip kun je niet plukken. Nederlandse spaarders die destijds een rekening hadden bij Icesave, zal dat een zorg zijn. Zij waren in oktober 2008 allang blij dat Bos en IJsland tot een deal kwamen. Een overeenkomst die nodig was toen bleek dat Icesave niet zo vei lig was als veel spaarders dachten. Nu zit Wouter Bos met de gebak ken peren, maar veel kan hij niet doen. Zeggen dat hij teleurgesteld is en de situatie onaanvaardbaar vindt, dat is het zo ongeveer. De kwestie slaat een nieuw gat in zijn begroting, die door de steun aan de Nederlandse banken toch al uit het lood is geslagen. Volgens de regels van het depositogarantie stelsel zou Bos nu het IJslandse geld eigenlijk bij de Nederlandse banken moeten weghalen, maar de kans is klein dat dat gebeurt. Door de kredietcrisis hebben de banken Bos nu harder nodig dan andersom. Ook IJsland zal moeten boeten. Zweden, Noorwegen en Denemar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6