sport 129 spoorloos Masterspringen nieuw onderdeel tijdens Jumping Indoor Nieuwland Van Marwijk praat met KNVB over verlenging Levenslange schorsing Briatore opgeheven Coma wint etappe Sportstelling van de week De sportkalender van 2010: van de Dakar Rally tot de Sylvestercross woensdag 6 januari 2010 pagina 30 De Spaanse motorrijder Mare Coma heeft de vierde etappe van de Dakar Ral ly gewonnen. De titelverdediger was de snelste in de ingekorte klassement sproef. Cyril Despres, eveneens uit Frankrijk, behield de leiding. De vierde etappe ging later van start dan gepland en was ingekort vanwege de slijtageslag in de derde etappe van de Dakar Rally. door Yadran Blanco BREDA/FIAMBALA - Nog VOOr het opdoemen van de Chileense Ataca- mawoestijn, de droogste ter we reld, verdwijnt Jurgen van den Goorbergh maandagavond van de radar tijdens de derde etappe van de Dakar Rally, leder teken van le ven ontbreekt. Onvindbaar is hij voor zijn vrouw, fans en vaste vol gers. Om acht uur 's ochtends de volgende dag meldt een persbu reau dat de coureur Breda nog al tijd 'ergens' rondrijdt in zijn buggy. Waar weet niemand. De zwaarste rally op deze aardbol staat bekend om zijn meedogen loosheid. Niets of niemand wordt ontzien. Ook Van den Goorbergh dus niet. Een helikopter die verslag doet van de wedstrijd crasht in nie mandsland. Vier mensen worden (zwaar)gewond afgevoerd. Even daarvoor knalt de Nederlandse trucker Marcel Schoo tegen een rotswand. En Jurgen? Geen spoor van hem te bekennen. Tegen het middaguur sijpelen de eerste berichten door dat Van den Goorbergh geen starttijd meer heeft gekregen voor de vierde etap pe die inmiddels in verkorte vorm is begonnen. Het gerucht dat hij is gediskwalificeerd door de Franse organisatie ASO wordt steeds ster ker. Contact met het thuisfront heeft hij meer dan een halve dag niet gehad, zegt zijn bezorgde vrouw Mischa. Om twee uur 's middags komt ex-motorcoureur Van den Goor bergh alsnog boven water. Verrast als hij is door de ontstane commo tie geeft hij kordaat tekst en uitleg. „Ik ben gisteren tijdens de vierde etappe inderdaad niet meer van start gegaan. Omdat ik mijn klasse mentsproef niet heb afgemaakt, ben ik gediskwalificeerd. In zes uur door Koen de Vries tijd heb ik maandag 36 kilometer gereden en vier kapotte assen ver vangen. Ik ben gestrand in een ri vierbedding. Toen was ik er wel klaar mee. Ik heb de openbare weg opgezocht, de klassementsproef ge laten voor wat het was en vervol gens snel mijn tentje in het bivak opgezet waar ik heerlijk heb gesla pen." Dat was nodig ook, want Van den Goorbergh sliep in vier da gen tijd amper tien uur. Zijn tweede optreden in de Dakar Rally is uitgelopen op een fikse te leurstelling. „Je mag wel stellen dat het project mislukt is. Steeds weer had ik te maken met technische problemen. Tien assen zijn er in de eerste drie dagen gesneuveld." De buggy, die zon 250.000 euro kostte, was verre van klaar voor de zware omstandigheden. „Terwijl de eerste paar dagen een relatief simpele aanlooproute vormden", zucht Van den Goorbergh. „Ik had geen zin om er doorheen te wor den getrokken. Ik wilde het op ei gen kracht doen. Mijn maatje Kees Kooien is wel doorgegaan en heeft in de woestijn overnachtonder een prachtige sterrenhemel en te midden van vijf vossen die om zijn tent heen zwierven. Hij is met de helikopter uit de zandbak gehaald. Dat had ik ook graag meege maakt." De tweede deelname - vorig jaar reed hij Dakar op de motor wel uit - eindigt zo in een sof, hoewel de omgeving rond het Argentijnse Fiambala, de plek waar Van den Goorbergh definitief strandde, adembenemend mooi is. „Veertig graden, een heldere hemel en gi gantische bergen op de achter grond. Maar ik heb er helemaal niks aan. De buggy heeft het niet gehouden en Dakar 2010 bestaat voor mij niet. Ik weet ook niet wel ke dag het nu is, maar ik wil wel zo snel mogelijk weg hier." NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Jum ping Indoor Nieuwland is een on derdeel rijker. De altijd al overvol le springvierdaagse in de vijfster- renaccommodatie van Stal de Kroo is uitgebreid met de Masters, een springwedstrijd voor tien top- ruiters die steeds hogere hindernis sen voorgeschoteld krijgen. De winnaar, degene die het langst foutloos blijft, mag met een pre- mie van circa 1400 euro huis waarts keren. Al de andere deelne mers blijven platzak. Dit doorgaans spectaculaire onder deel wordt vrijdagavond laat ge houden. Eén van de deelnemers is Vincent Voorn, de Brabander die het in 2008 heel goed deed op de Olympische Spelen in Hongkong. Ook Zeeuwen doen een gooi naar de premie, onder wie Dennis Evertse en Anouk Kort. Evertse heeft zijn sporen al verdiend op dit onderdeel. De jonge ruiter die is opgegroeid op een steenworp af stand van Stal de Kroo, is in Oos tenrijk al eens met de hoofdprijs aan de haal gegaan. Andere hoogtepunten van Jum ping Indoor Nieuwland vormen de nationale rubrieken, die op za terdag gehouden worden. Voor de wedstrijden op 1.30, 1.35 en 1.40 meter komen diverse toppers en subtoppers naar Walcheren. De Limburger Leon Thijssen, vorig jaar winnaar van de hoofdrubriek Olympiër Vincent Voorn komt in ac tie tijdens het Masterspringen. en werkgever van Dennis Evertse, is weer te gast. Hij was in Hong kong reserve van de Nederlandse springploeg. Ook Vincent Voorn komt, net als Wil Schellekens, Joep en Piet Raymakers, Jack Neefs, Kevin Olsmeijer, Patricia en Dominique Greeve, Jack Ansems en Rogier Linssen. Ook verschillen de Zeeuwen gaan van start in de nationale rubrieken, onder wie Dennis en Michelle Evertse, An ouk Kort en Carolein van de Pias- se. Laatstgenoemde won met haar toppaard So Lovely afgelopen zo mer het hoofdnummer van de out- doorwedstrijden van Stal de Kroo. De finales worden 's avonds gehou den. Donderdag en vrijdag worden de regionale rubrieken verreden, van B tot en met ZZ. Hier staan vele Zeeuwse ruiters aan de start. Een bijzondere deelnemer is Tim Lips, de veelvoudig Nederlands kam pioen die op de Spelen van 2008 aan het onderdeel eventing deel nam. Op de rubrieken van de be ginnende springruiters (L en M) staat wat extra druk omdat hier jackpotprijzen te verdienen zijn; geldprijzen die normaal alleen in de nationale rubrieken te verdie nen zijn. De zondag staat in het teken van de pony's. Aan het eind van de middag wordt de rubriek Z verre den, die meetelt voor de nationale competitie. Hiervoor komende deelnemers uit heel Nederland, zelfs uit Groningen. Het programma is op alle onderde len overvol. Gelukkig is Chris van Gelder parkoersbouwer. Hij staat erom bekend dat hij de deelne mers 'uitdagende' parkoersen kan voorschotelen. Het betekent dat de barrages meestal niet overvol zit ten en het tijdschema redelijk ge volgd kan worden. Programma Jumping Indoor Nieuw land. Donderdag en vrijdag: verschillen de rubrieken in de klassen B, L, M, Z en ZZ. Vrijdag vanaf 22.00 uur: Mas ters. Zaterdag: nationale rubrieken 1.30, 1.35 en 1.40 meter. Zondag: po ny's. De toegang is gratis. PARIJS - Een Parijse rechtbank heeft de levenslange schorsing uit de Formule 1 van Flavio Briatore teniet gedaan. „De bewijzen zijn te dun en de getuigen waren ano niem", oordeelde de rechters van het Tribunale de Grande Instance gisteren. De Italiaan kreeg in september vo rig jaar de zware straf opgelegd van de internationale automobielfede ratie FIA omdat hij als teambaas van Renault sportief bedrog zou hebben gepleegd in 2008. Briatore zou bij de GP van Singapore auto coureur Nelsinho Piquet opdracht hebben gegeven te crashen, zodat kopman Fernando Alonso de wed strijd kon winnen. 'Crashgate' leidde tot het directe ontslag van Briatore bij Renault en een zware straf van de FIA. De ren stal zelf werd voorwaardelijk ge schorst en technisch manager Pat Symmonds kreeg een uitsluiting van de Formule 1 voor vijf jaar op gelegd. De rechtbank vernietigde ook de schorsing van Symmonds. door Roel Wiche Veel Fransen zouden graag Laurent Blanc als bondscoach zien. Zelf houdt hij de boot nog even af. foto Ariel Schalit/AP ZEIST - Het kamp rond Bert van Marwijk is gesprekken gestart met de KNVB om af te tasten of een nieuwe termijn als bondscoach mo gelijk is. De huidige verbintenis loopt tot de zomer van 2010. Ruim voor de start van het WK, in ieder geval vóór 1 maart, willen beide partijen de knoop doorhakken. Van Marwijk zelf liet gisteren door schemeren dat hij contractverlen ging als een serieuze optie ziet. Hij laat de onderhandelingen voorlo pig voeren door zijn zaakwaarne mer Rob Jansen. „De gesprekken zijn nu nog in de beginfase. Maar als ik ga praten, is mijn insteek om verder te gaan. Voor beide partijen geldt in ieder geval dat je het goed naar je zin moet hebben." KNVB-directeur Henk Kesler maakt er geen geheim van dat Zeist tevreden is over de huidige bondscoach, die zich in een niet al te lastige groep met acht overwin ningen op rij plaatste voor het spektakel in Zuid-Afrika. „Het jaar is succesvol geweest, daarover moe ten we niet te moeilijk doen. Maar er komt ook nog een WK aan. En dan moet het gebeuren." Kesler wil in dit stadium geen me dedelingen doen over de gesprek ken met het kamp Van Marwijk. Hij wenst wel dat er op tijd duide lijkheid is. „De deadline is 1 maart, dat staat ook in het huidige contract. Mocht het op niets uitlo pen, dan willen we genoeg tijd heb ben om naar een opvolger te zoe ken." Van Marwijk heeft zich in zijn re geerperiode bij Oranje diverse ma len laten ontvallen dat hij goed in zijn vel zit in zijn rol als bonds coach. Briatore ging in beroep bij de Fran se rechtbank. Hij vond de straf bela chelijk zwaar en beweerde dat per soonlijke wraak van toenmalig FIA-voorzitter Max Mosley de straf maat had beïnvloed. De Italiaan eis te een eerlijk proces en een schade vergoeding van 1 miljoen euro. Zo veel geld krijgt de flamboyante en steenrijke Italiaanse playboy niet. De rechtbank in Parijs hield de schadevergoeding op 15.000 euro. De rechters waren het wel eens met de kritiek van Briatore. MIDDELBURG - De sportredactie van de PZC lanceert de sportstel ling van de week. Die is voortaan vanaf maandagmiddag te vinden op www.pzc.nl/sport. De onderwerpen zullen zeer di vers zijn. De ene keer staat een Zeeuwse kwestie centraal, een an dere keer kan een opvallende sportgebeurtenis op (inter-)natio- naal niveau de aanleiding zijn om er een stelling over te formuleren. De eerste stelling: 'Het Europees kampioenschap allround- schaat sen is een overbodig evenement'. Naast de mogelijkheid om ja of nee te antwoorden, is het ook mo gelijk om een toelichting te geven op die keuze. Als er voldoende aan leiding voor is, komt er naar aanlei ding van de reacties een verhaal in de zaterdagkrant. Daarbij gaat de voorkeur uit naar een toelichting waarbij de naam en woonplaats van de auteur staat vermeld. Ano nieme reacties worden echter niet bij voorbaat uitgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69