Cappon begon op een sigarendoosje zm ant I 19 Raad geeft fiat aan onderzoek privatisering zwembad en sporthal komt na 130 jaar in handen van samenwerkingspartner VSS Construct Natuurlijktoen ik twee zonen kreeg, dacht ik: dat is kat in het bakkie' Mart Cappon Genieten van onze OPRUIMING SHOWROOMMODELLEN KORTINGEN VAN 22-73% de Jonge Hoek van Dijke De Vlijt li- woensdag 6 januari 2010 B door Raymond de Frel Zo af en toe maakt een gevoel van weemoed zich van hem mees ter, ook al is-ie nog niet eens écht uit het bedrijf vertrokken. Neem bijvoorbeeld de prent van een ploeg uit 1918, waaronder het adres van de Firma Cappon uit Heinkenszand wordt vergezeld van het telefoonnummer '3'. „Ik kan me zo voorstellen dat de bur gemeester '1' had, de huisarts '2' en de Firma Cappon '3'. Als je zo'n prent ziet, denk je toch weer even: het is zonde dat het stopt. Maar nog geen seconde later besef je weer dat het zo goed is", vertelt Mart Cappon (63). Samen met zijn broer Sjaak (58) neemt hij na respectievelijk 50 en 45 jaar afscheid van Machinefa briek Cappon. Mart en Sjaak vorm den 28 jaar de directie. VSS Con struct neemt het Heinkenszandse bedrijf over, waardoor na 130 jaar de leiding niet meer in handen is van de familie Cappon. „Dat is jammer, maar niet meer dan dat. Natuurlijk, toen ik twee zonen kreeg, dacht ik: dat is kat in het bakkie, het zit wel goed met de opvolging. Maar van lieverlee merk je dat het zo niet gaat. Er is met een van mijn jongens nog wel over een overname gesproken, maar' hij stond niet meteen te springen. Dan moet je het gewoon niet doen. In het begin was dat ge voelsmatig lastig. Maar goed, je moet er vol voor gaan, anders heeft het echt geen zin. Met senti ment kun je niet voor brood op de plank zorgen", zegt Mart. De broers vinden het welle tjes, het wordt tijd voor meer rust. Hoewel... voor Sjaak, de uitvinder van de twee, wordt in de fabriekshal een spe ciaal hoekje ingericht, zodat hij zich hobbymatig nog kan uitleven. „Als ik dan nog eens een nieuwe uitvinding doe, zal ik de uitvoe ring aan anderen overlaten. Ik wil gewoon nog bezig blijven, ik hoef nog niet achter de geraniums", ver telt Sjaak. „Eigenlijk ben ik opgeleid als bak ker. Wij waren thuis met vier jon gens. Mijn vader vond het geen goed idee dat we allevier in de smidse zouden gaan werken. Ik reed daarom twee jaar lang naar bakker Van der Linde in Vlissin- gen. Maar die belde op een gege ven moment naar mijn vader met de mededeling 'laat die jongen als jeblieft bij jou werken, want hij heeft altijd zwarte klauwen.' Tja, ik prutste nu eenmaal graag aan mijn brommer." Hij kreeg in 1999 een eervolle ver melding van toenmalig minister van landbouw Apotheker voor zijn uitvinding van de Furrow Disc: Die is bedoeld voor zware klei en bestaat uit een balk met draaiende schijven die achter de ploeg gehangen wordt. Daardoor hoeft de landbouwer na het ploe gen niet nog eens met de eg zijn land op. Machinefabriek Cappon richtte zich vooral op landbouwmachi nes, maar Sjaak verbreedde indien nodig zijn blik. Zo deed zich in de fabriek een probleem voor met het verplaatsen van tachtig kilo zware gasflessen. Mart: „In dat soort gevallen steekt Sjaak een klein sigaartje op, begint te teke nen op een klein stukje papier (Sjaak: „Vroeger meestal op de ach terkant van een sigarendoosje") en na een halfuurtje gaat hij de werk plaats in." Zo ontstond onder meer de Cap pon Swift Lift, een karretje met een hefsysteem dat ervoor zorgt dat sjouwen met loodzware gasfles sen niet meer nodig is. De twee broers zijn nog wel een tijdje dagelijks in de fabriek te vin den, maar langzamerhand zullen ze het bedrijf loslaten. Weloverwo gen dus, al zal een leven zonder verantwoordelijkheid voor de fa briek best even vreemd aanvoelen. Mart en Sjaak Cappon weten im mers niet beter, de machinefabriek hoort bij de familie. Rond 1880 begon hun over- overgrootvader een smede rij in Heinkenszand. Zijn zoon startte in 1919 met de produc tie van balans-, rad- en voetploe- gen. Het bedrijf groeide aan de Dorpsstraat uit tot een fabriekje, waar ongeveer twintig mensen werkten. In de jaren vijftig en zes tig werd de prioriteit verlegd naar het bouwen van aanbouwploegen, maar ook cultivatoren, woelers, zaaibedcombinaties en eggen wer den in Heinkenszand geprodu ceerd. Na de grote mechanisatieperiode, waarin Cappon op het hoogte punt bijna veertig werknemers had, kromp het bedrijf gestaag in. De fabriek verliet begin jaren ne gentig zijn stek aan de Dorpsstraat voor een pand op het industrieter rein Noordland. Daar gaan de tien werknemers verder onder de para plu van VSS Construct, dat al vier jaar huist in het pand van Cappon en intensief met de Machinefa briek samenwerkt. Alle Cap- pon-producten krijgen voortaan de opdruk 'VSS Cappon'. Het pand aan de Dorpsstraat, dat oogde als een stationsgebouw, werd be gin jaren negentig verlaten voor een stek op industrieterrein Noordland. Een foto uit de oude doos van de familie Cappon: werknemers rond 1920 voor de vestiging in de Dorpsstraat. reproducties Ronald den Dekker door Luc Oggel KRUININGEN - Er komt een onder zoek naar privatisering van het zwembad en de sporthal in Krui- ningen. De gemeenteraad heeft gis teravond ingestemd met een voor stel daartoe. Volgens het college is de tijd rijp voor een onderzoek, omdat het stichtingsbestuur van het zwem bad er over een paar jaar mee op houdt. Daarmee wordt tevens uitvoering gegeven aan een opdracht van de raad. B en W willen drie opties be studeren: doorgaan op de huidige voet, beheer en exploitatie aanbe steden of een publiek-private sa menwerking aangaan met een marktpartij. De voorkeur van het college gaat uit naar de laatste. Er wordt dan namelijk geprofessiona liseerd, maar de regie wordt niet geheel uit handen gegeven. Ondanks het feit dat de raad feite lijk al opdracht heeft gegeven tot privatisering, werden er gister avond de nodige kanttekeningen geplaatst bij het voorstel. Zo vroe gen SGP en Christenunie zich af of een onderzoek wel zin heeft. Zij denken dat beheer door de ge meente het beste is. Het gaat dan met name om het zwembad, want de sporthal is (behalve de kantine) in beheer bij de gemeente. Leef baar Reimerswaal wil inzicht in de kosten en stelde een enquête on der de bevolking voor. Wethouder Hans de Kunder gaf aan dat er geen gewin voor de ge meente is. „Het gaat om de conti nuïteit." Voor een enquête zei hij niets te voelen, omdat dat 'tenden tieus' zou zijn. Secretaris Paul van Gils van bad mintonclub Rillandia Smashers, gebruikers van de sporthal, liet gis teravond weten geen voorstander te zijn van privatiseren. De club vreest onder meer gevolgen voor de contributie en dus het aantal le den. modern living easy living design living bedden slapen Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63