binn: and 15 in SGR blijven Shoela durft niet naar school 'O 'Stagiaire' glipt door beveiliging PW Rechtbank: ministerie moet rectificeren Tbs geëist voor zware mishandeling baby Zwaar hersenletsel fietsster bij straatroof Wim de Bie mental coach bij VPRO 'Meisje in zaak Tano verdient vrijspraak' Boetes voor zinken bootje in Efteling woensdag 6 januari 2010 "De kleine specialisten hebben met scherpe prijzen de Turkse va- kantiemarkt veroverd. De grote aanbieders willen hen buitenspel zetten. In de Raad van Toezicht van de SGR zitten hoofdzakelijk mensen uit de grote ondernemin gen." OAD is in december een prijsoffensief gestart met vakanties naar Turkije. Silbermann noemt deze beschuldi ging absurd. "Sinds 2003 zijn deze touroperators goed voor 85 pro cent van de schade. Het faillisse mentsrisico is bij hen duizend keer hoger dan bij de anderen. Dan is het toch logisch dat zij meer premie moeten betalen. Het mm m m 2. m m mm m m mm m mm m '4 SGR-fonds dreigt door hen te wor den leeggetrokken." Maar de reis- ondernemers vinden het discrimi natie dat zij gestraft worden voor wandaden van anderen. Meijjer: "Waarom wordt een touroperator die al achttien jaar netjes onder neemt in de beklaagdenbank ge zet? Juist deze bonafide onderne mers hebben last van de publici teit rond failliete Turkijespecialis- ten. Daarom hebben zij vorig jaar de SGR gewaarschuwd voor de drie touroperators die later failliet gingen. De SGR is bij die bedrij ven op bezoek geweest, maar heeft niet doorgebeten. Het toezicht heeft gefaald." tige, scherpe snavel. Hij broedt in Noord-Amerika en hoort in deze tijd in Latijns-Amerika te zitten. Het vogeltje is sinds 1890 pas twee keer in Nederland gezien. De meeste exemplaren verdwalen als ze probe ren de oceaan over te steken. foto Marten van Dijl/ANP Slachtoffer van het geweld in Culemborg voelt zich, nu ze ontslagen is uit het zie kenhuis, allerminst veilig. „De angst voor represailles is groot." door Paul Bolwerk ver één tot twee we ken mag ik weer naar school, omdat mijn hoofdwond dan genezen is. Maar ik durf niet", zegt Shoela Coenmans. „Daar heb je ook Marokkaanse jongens, die me kennen. Het kan best zijn dat ze me met rust zullen laten, maar ik weet het niet zeker. Ja, ik ben bang dat ze me zullen bedreigen." Aangeslagen, angstig en met een gehechte hoofdwond zit de 15-jari- ge vmbo-scholiere uit Culemborg bij te komen van alle spanningen. Tot tweemaal toe is ze slachtoffer geworden van ernstige geweldsmis drijven door Marokkaanse rad draaiers. Gisterochtend is ze uit het ziekenhuis ontslagen. Daar werd ze afgelopen zondag opgeno men met een scheur in en een bloedprop onder de schedel. Een groep Marokkaanse jongeren had die avond straatstenen ge gooid door de ruiten van de wo ning van de Moluks-Nederlandse familie Coenmans. Shoela kreeg een van de keien op haar hoofd. „Nog steeds heb ik hoofdpijn", zegt ze. „Eenmaal bekomen van de pijn denk je: waarom gooien ze stenen naar ons huis? En dan be sef je: die stenen kunnen wel eens voor mij bedoeld zijn." Oudjaarsnacht reden vijf Marok kaanse jongens 'tot tweemaal toe' met een auto in op Shoela, haar broer, een buurjongen en een oom. Het viertal stond voor het huis van de familie Coenmans. Ze konden het vege lijf redden. „De auto raakte nog wel mijn rechter been. Dat is behoorlijk gekneusd", zegt Shoela. Justitie legt de 21-jarige aangehou den Marokkaanse bestuurder po ging tot doodslag ten laste. De vier inzittenden zijn vrijgelaten, maar blijven verdachten. Shoela heeft aangifte gedaan van herhaaldelijke bedreiging en een aanslag op haar leven. Vorige week dinsdag was ze getuige van een autobrand, aange stoken door een Marokkaanse jon gen. Ze heeft hem herkend. In de daaropvolgende dagen werd ze in een supermarkt ingesloten door groepjes Marokkaanse jongens. Shoela: „De angst voor represailles is groot. Ik durf ook niet meer al leen de straat op." Een tweede verdachte van de ge weldsincidenten in Culemborg is gisteren door de rechter-commissa- ris voor veertien dagen in bewa ring gesteld. Momenteel zitten in totaal drie verdachten vast. Shoela Coenmans terug uit het zie kenhuis. door Hanneke Keultjes DEN HAAG - Drieënhalve maand deed een journaliste van HP/De Tijd alsof ze stage liep in de fractie van de best bewaakte politicus van Nederland. Maar de PW van Geert Wilders had niks door. Nu heeft Wilders 'een onveilig gevoel' en wil hij opheldering van de Na tionaal Coördinator Terrorismebe strijding (NCTb). Die kaatst de bal terug: het personeelsbeleid - is een zaak van de werkgever. „Die voert gesprekken, bekijkt de cv en vraagt referenties op", zegt een woordvoerder. „Als de kandi daat goed is, wordt hij aangeno men." Als de werknemer een ver trouwensfunctie krijgt, voert de Al gemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) een screening uit. „Maar wie dat vertrouwenspre- dikaat krijgt, beslissen wij niet." De NCTb wil verder op deze zaak niet inhoudelijk reageren. Ook niet op de vraag hoe de coördina tor handelt als iemand stage gaat lopen bij een persoon die bevei ligd wordt. Jan Dijkgraaf, hoofdredacteur van HP/De Tijd, zegt dat de verslag geefster alleen een verklaring van goed gedrag moest tonen. „Ze was dus geen moordenaar." Verder wil de de PW alleen een cv zien en heeft Kamerlid Raymond de Roon een half uur durend gesprek met haar gevoerd. „Ze gingen er blijk baar vanuit dat een stagiaire geen bedreiging vormde", stelt Dijk graaf „En dat voor de best beveilig de politicus van het land." De sollicitatieprocedure noemt Jos Meekel, directeur van Hoffmann Bedrijfsrecherche, 'een lachertje'. „De naam van de 'stagiaire' werd niet eens gegoogeld." Volgens hem zouden werkgevers moeten wer ken met een vragenlijst. Aan de hand daarvan kan er een indrin gend gesprek worden gevoerd. „Doorvragen, doorvragen", advi seert Meekel. „Het heeft weinig zin om je met veel beveiliging te. omringen als je de eerste ring ver geet in te richten." De verslaggever, Karen Geurtsen, kwam als stagiaire bij HP/De Tijd zelf met het idee om de PW-frac- tie te infiltreren. Om het juridisch af te dekken heeft het weekblad eerst een verslaggever op de nor male manier een verzoek laten doen om in de fractie mee te lo pen. Het antwoord kwam direct: 'nee, dat doen we nooit'. Volgens de hoofdredacteur is Geurtsen 'een keurig Leids meisje' dat in de fractie geen enkele argwaan trok. „Onze 'casting' was goed." Vanaf vandaag gaat het weekblad de undercoveroperatie vier weken lang 'breed uitmeten'. „De poten tiële PW-stemmers krijgen in ie der geval een beter beeld van de partij. Onze conclusie is dat het een stel amateurs is, maar dat ze geen hakenkruissleutelhangers aan hun sleutelbos hebben hangen." DEN HAAG Het ministerie van VWS moet in formatie over de thuiszorg op on der meer de website en in een bro chure rectificeren. De rechtbank in Den Haag concludeerde gisteren dat VWS gemeenten onjuist heeft voorgelicht over de nieuwe wet op de thuiszorg. Het ministerie meld de ten onrechte dat de thuiszorg niet door een zelfstandige zonder personeel kan worden gedaan. VEENENDAAL Baby Julian, zoon van een 23-jarige man uit Veenendaal, is blind, ligt in coma en kan nog steeds sterven aan de gevolgen van een mishande ling van een jaar geleden. Een offi cier van justitie eiste daarom giste ren wegens poging tot doodslag voorwaardelijke tbs en twee jaar celstraf waarvan het grootste deel voorwaardelijk tegen de zwakbe gaafde vader. AMSTERDAM Een 29-jarige vrouw ligt sinds oudejaarsavond met zwaar hersen letsel in een ziekenhuis in Amster dam, nadat ze slachtoffer was ge worden van een poging tot straat roof. Twee mannen op een scooter trokken aan haar tas toen ze langs haar reden. Ze kwam daarbij ten val en werd nog tientallen meters meegesleept. Van de daders ont breekt ieder spoor. DEN HAAG Programmamaker Wim de Bie (70) begint na zijn Bieslog bij de VPRO een nieuw multimediaal project. Met een knipoog heeft hij zich gis teren in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag laten uitroepen tot Na tionale Mental Coach 2010. Onder de vlag van deze fictieve functie wil hij diverse maatschappelijke fe nomenen aan de orde stellen, waar onder hulpverslaving. ZUTPHEN De vijfde verdachte in de Tano Jans- senzaak, een 15-jarig meisje, moet worden vrijgesproken. Dat stelde haar advocaat gisteren na een regie zitting in haar zaak. Tano (16) over leed vorig jaar nadat hij was opge sloten in een container. Vier jon gens kregen daarvoor al gevange nisstraf. Tano was volgens de rech ters al dood toen zij het meisje meenamen naar de container. BREDA De Bredase politierechter heeft drie Franse broers bij verstek ver oordeeld tot een boete wegens het to zinken brengen van een bootje van de Gondoletta in de Efteling. Behalve de boete van ieder 100 eu ro moeten ze de schade van 1.095 euro aan het bootje betalen. De broers, 19, 22 en 25 jaar, lieten 10 au gustus het bootje zinken door er hard mee te schommelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5