Opknaphuis blijkt oud kantoor van de Waardering voor vrouw Fusie Walcherse parochies heeft die pony uit wei haalde geen gevolgen voor de kerkgangers 201 NAMENSERIE Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In de ze serie worden ze verklaard. Portokosten woensdag 6 januari 2010 In hun huis troffen Trees en Henk van Veldhoven in 1988 een weegschaaltje aan van het Staatsbedrijf der PTT. Het is uitgevoerd in koper en messing en werd door de postbeambten gebruikt om te bepalen hoe veel postzegels op de brieven en pakjes moesten. door Marijke Vael Ze wisten het eigenlijk al toen ze op het ver weerde houten naam bord boven de voor deur 'Postuus' ontcij ferden. En het werd helemaal dui delijk toen ze een loketluik ontdek ten en in het zijkamertje naast de voordeur ook nog een achtergeble ven, koperen weegschaal van het Staatsbedrijf der PTT. Het monumentenpand dat Trees en Henk van Veldhoven in 1988 in Noordwelle bezichtigden, bleek een voormalig postkantoortje. Het verhinderde hen niet om als een blok te vallen voor dit 'leuke, oude opknaphuisje' aan de Dorps- ring. „Het was een bouwval, maar we wisten gelijk dat dit het was waarnaar we zochten. Het vrije uit zicht. Aan de voorzijde de Dorps- ring met de Corneliuskerk en aan de achterzijde een grote tuin. En dan het prachtige ringdorp waar het stond en de authentieke sfeer van het huis met zijn glas-in-lood- ramen en balken. We hebben reeds tijdens de bezichtiging hand jeklap gedaan met de makelaar," herinnert Trees zich. Het stel, inmiddels 67 en 65 jaar oud, is ruim twintig jaar later nog steeds blij met dat besluit. „De kin deren zijn de deur uit, maar ook met zijn tweeën wonen we hier met plezier. We willen absoluut niet terug naar de stad." Die stad is Rotterdam waar, de in Enkhuizen geboren, Henk van Veldhoven zijn bruid ontmoette en een baan vond bij machinefa briek Nernag. Toen dit bedrijf zich op Schou wen-Duiveland vestigde, moest Henk mee. „We woonden tien jaar in een huurwoning in een Zie- rikzeese nieuwbouwwijk. Maar in zo'n huis mag je niets veranderen, terwijl mijn man een echte klusser is," vertelt zijn vrouw. In het Postuus kwam de hobby van Van Veldhoven volledig tot zijn recht. In twintig jaar tijd werd het monumentenpand, deels met hulp van twee zwagers, volledig ge renoveerd en voorzien van mo dern comfort en ook van nieuw vervaardigde, authentieke details. Zoals de buitenluiken met hun langwerpige sterrenprint en de be werkte houten gootklossen. Het dak werd vernieuwd en op de open zolder kwamen drie slaapka mers en een toilet. „Ik had vaak veel stof en een puinhoop in huis, maar gelukkig vind ik dat niet erg omdat ik weet dat het goed komt, lacht Trees. De voormalige post kantoorruimte aan de rechterzijde van het Postuus is tegenwoordig haar domein. Waar vroeger post werd gesorteerd en in schoon schrift saldo's werden bijgeschre ven in spaarbankboekjes maakt Trees nu schaakstukken van gips, schilderijen en mozaïek. „Het is nu helemaal ons huis. Het past als een jas." Toch heeft het stel nog een ver bouwingsplan. „We willen het oude loketluik weer zichtbaar ma ken. Dat is nu weg getimmerd ach ter een houten plaat, maar eigen lijk is dat zonde." Wanneer dat is door René Hoonhorst OOSTBURC - De Oostburgse Annet te Höck heeft 'goed en integer' ge handeld toen zij vlak voor kerst een pony probeerde te redden, die op sterven lag in een weitje aan de Kanaalweg tussen Retranchement en Cadzand-Bad. Zij zag dat de pony in acute nood verkeerde en heeft er alles aan ge daan om het dier te redden, stelt dierenarts Frank van de Vijver. „Ik zie niet waar ze iets fout heeft ge daan." Toen het dier woensdag 23 decem ber met zijn kop in de sneeuw lag en moeilijk ademde, belde ze de IJ- zendijkse dierenkliniek en de Die renbescherming. Dierenarts Karei van de Vijver constateerde dat de pony zwaar onderkoeld was. Met toestemming van de weilandbe heerder, die geen stal ter beschik king had, is het dier naar een stal bij Höck thuis gebracht. Het toe dienen van infusen leek te helpen, maar Van de Vijver moest de pony de dag voor kerst toch laten insla pen. „Maar aantijgingen over pony diefstal (onder meer in lezersbrie- ven in deze krant, red) zijn natuur lijk bezijden de waarheid." Höck en haar partner hebben intussen schriftelijke excuses ontvangen van één van de briefschrijvers. door Emile Calon MIDDELBURG - De Heilige Petrus en Paulusparochie in Middelburg en parochie Zuid Walcheren in Vlis- singen zijn gefuseerd. Zij gaan ge zamenlijk verder onder de naam Heilige Mariaparochie Walcheren. De fusie heeft geen gevolgen voor de kerkdiensten of de kerkgebou wen, aldus pastoor Paul de Maat. Binnen het gebied van de nieuwe parochie wonen 12.000 geregis treerde katholieken. Wekelijks bezoeken ongeveer 325 mensen een van de vijf diensten die in Middelburg, Vlissingen of Domburg worden gehouden. Het gaat om diensten in de parochie kerken H.H. Petrus en Paulus in Middelburg, Onze Lieve Vrouwe en Sint Jacob in Vlissingen en de Willibrordkapel in Domburg. Ook zijn er diensten in enkele verzor gingshuizen. Zeker in de zomer maanden worden de diensten in de Domburgse kapel goed be zocht, aldus De Maat. Dan worden er vaak ook diensten geleid door Duitse priesters. Volgens de pastoor is er onder de ze Duitse priesters belangstelling tot in Berlijn om 's zomers een mis op te dragen in Domburg. „Zij combineren dan hun werk met een kort verblijf aan de Walcherse kust," vertelt hij. De Maat meent dat het kerkbezoek sinds enkele ja ren niet langer daalt. Hij heeft zelfs voorzichtig het idee dat het langzaam weer wat stijgt. Met de benoeming van Ria Mang- nus (49) uit Goes tot pastoraal wer ker is het pastoresteam van de nieuw gevormde Heilige Mariapa rochie met ingang van 1 maart ook weer op sterkte. Mangnus is geen onbekende voor de actieve leden van de Walcherse parochie. Zij liep namelijk de afgelopen tijd in verband met haar opleiding tot pastoraal beroepskracht, al stage bij de parochie Zuid Walcheren in Vlissingen. Henk en Trees van Veldhoven voor hun voormalige PTT-kantoor in Noordwelle: „Dit huis past ons als een jas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54