onder de loep zeeland 119 Dodencel centraal in literaire film in Fizi bin n9n uit Genieten van onze OPRUIMING SHOWROOMMODELLEN KORTINGEN VAN 22~73% de Jonge Hoek van Dijke De Vlijt Senegalese voetballers in Nederlands tenue Lezing over ADHD voor Vrouwen van Nu Rotterdammer vast voor inbraak Vospit KNRM zet dolende kotter weer op koers Jeugdbrandweer bij kerstboomverbranding woensdag 6 januari 2010 Piet Mondriaan Avond Avond Jan Toorop en Domburg Vanaf 1887 werd Domburg zomers een badplaats met internationale allure, waar ook veel kunstenaars naar toe gingen. Eén van de bekendste was Jan Toorop (1858-1928); de belangrijkste Nederlandse kunstschilder van het symbolisme. Geboren in Indonesië belandde hij via onder meer Amsterdam, Brussel en Londen in een Donrburgs huisje. Hij organiseerde tentoonstellingen en gaf luminisme en symbolisme vorm. Nog zo'n Domburgganger: Piet Mondriaan (1872-1944). Pionier van de abstracte en non-figuratieve kunst. „Net werk van hem gezien in het Haags Gemeentemuseum. Schitterende tentoonstelling", zegt Vleugel vol enthousiasme. Van zijn zus kreeg hij daar voor zijn verjaardag de catalogus cadeau. In de loop van de tijd heeft Vleugel er vele aangeschaft: zij zijn voor hem inspiratiebron nen bij het geven van de cursus. Charley Toorop Avond Dochter van jan Toorop (1891-1955), die nadrukkelijk haar eigen weg als portret schilder bewandelde. In het Noord- Hollandse Bergen, maar ook in Westkapelle waar Charley met enige regelmaat verbleef en werkte. Nog niet zo lang geleden werd gesproken over de oprichting van een monument voor Charley op de zeedijk in dit dorp. Een initiatief van het Museum Boijmans Van Beuningen, dat later ingetrokken werd. FEITEN *De cursus begint: op z'n vroegst, bij voldoende belangstelling, woensdag 13 januari en loopt door t/m 10 maart. *De bijeenkomsten worden gehouden in de consistorie van de Nieuwe Kerk in Zierikzee, te bereiken via de ingang aan de kant van de Sint Lievens Monstertoren. *De avonden duren van 20.00 tot 21.30 uur. De cursus kost 65 euro. Leden van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland, gidsen van de WV- Schouwen-Duiveland, donateurs van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken en Vrienden van de Nieuwe Kerk in Zierikzee betalen 55 euro. *Voor aanmelden en meer informatie: Peter Vleugel via 0111-643319 of pvleugel@zeelandnet.nl. Als docent aan het Albeda College in Oud-Beijerland (vakken geschiedenis en maatschappijleer) heeft hij de afgelopen 15 jaar als 'extraatje' cursussen algemene kunstgeschiedenis gegeven. Met een schilderende grootvader en moeder werd de liefde voor kunst hem met de paplepel ingegoten. Bezoekjes aan musea, - kastelen en kerken: het was de jonge Vleugel totaal niet vreemd. En hij wist het te waarderen. „Er hing bij ons thuis zo'n wintergezicht a la Barend Cornelis Koekkoek, door mijn opa geschilderd. Daar heb ik als kind jaren tegenaan gekeken. Dat romanti sche beeld; daar ben ik ernstig door beïnvloed." Met de cursus hoopt Vleugel, lid van de plaatselijke commissie en het algemeen bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, in de wintermaanden meer leven in de brouwerij in de Nieuwe Kerk in Zierikzee te brengen. „En ik hoop dat ik het beeld van kunstenaars in Zeeland wat verbreed en verruim. Ikzelf vind het echt schitterend." Avond Theo Voorzaat Theo Voorzaat (Rotterdam, 1938) is magisch-realistisch schilder in Dreischor, die het verval en de bedreiging door de sterk geïndustrialiseerde samenleving pakkend in beeld brengt. Ruïneuze (herkenbare) gebouwen, gedetailleerd weergegeven tegen onwaarschijnlijk oplichtende luchten en met bevreemdende elementen. Afgelopen zomer was er nog een expositie van Voorzaat in streek- en landbouw museum Goemanszorg te zien. ZIERIKZEE - Een vergelijking tussen boek en film levert vaak boeiende discussies op. De vertoning van Dead Man Walking in filmtheater Fizi in Zierikzee dinsdagmiddag 12 januari zou daar een treffend voor beeld van kunnen bieden. Deze vertoning is onderdeel van de reeks literaire verfilmingen die het ROC organiseert in samenwer king met FiZi. Docente Conny Steenman-Marcus- se bespreekt de films en de boeken waarop ze zijn gebaseerd in de we kelijkse lessen op de dinsdagmor gen. Eén keer per maand wordt zo'n verfilming vertoond in het Zierikzeese filmtheater. In het geval van Dead Man Wal king wijkt de film van regisseur Tim Robbins nogal af van het boek van Fielen Prejean. Zo brengt de film bijvoorbeeld twee verschil lende individuen, die de schrijfster individueel bezocht in de doden cel, samen tot één personage. Ook op talrijke details verschilt de film met het boek. Gevangene Mat thew Poncelet in de dodencel wordt gespeeld door Sean Penn. Susan Sarandon vertolkt de rol van Helen Prejean. Boek en film worden ingeleid door Frans Meulenberg. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Het programma begint om 13.00 uur. modern living easy living design living bedden slapen Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl ZIERIKZEE Een aantal voetbaleftallén in Sene gal speelt binnenkort dankzij de Zierikzeese stichting 'Vrouwen en Kinderen eerst' in nieuwe voetbal tenues. Trainer Rob Vondeling van de E4 van zondag-eersteklasser IFC uit Hendrik Ido-Antbacht zocht een goede bestemming voor overtollig geworden tenues en kwam via via bij stichtingsvoorzitter Peter van der Klooster terecht. Zodoende spe len Senegalese voetballers binnen kort in IFC-tenue. Inmiddels zijn door de stichting ook contacten ge legd met de KNVB. OUWERKERK Astrid de Ruiter van stichting 'O jee ADHD!' houdt woensdag 13 ja nuari een lezing voor de afdeling Duiveland van Vrouwen van Nu over alle aspecten van de aandoe ning ADHD. Zij doet dat tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de afdeling. De vergadering wordt om prakti sche redenen deze keer - bij wijze van uitzondering - gehouden in de ADHD-boerderij aan de Bloteweg in Ouwerkerk. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. KERKWERVE Een 17-jarige jongen uit Rotterdam zit achter de tralies van het Middel burgse Torentijd voor een inbraak die hij op 27 november zou hebben gepleegd op sportpark De Vospit in Kerkwerve. Door sporenonderzoek van de poli tie kon de jongen gisterochtend in zijn woonplaats Rotterdam wor den opgepakt. De buit van de jonge inbreker was overigens maar gering. Bij de in braak werd een kledingstuk als ge stolen opgegeven. STELLENDAM De bemanning van KNRM-redding- boot Antoinette uit Stellendam heeft gisterochtend de vastgelopen viskotter OD7 losgetrokken. De Ouddorpse vissers hadden pro blemen met hun gyroscoop (kom pas) waardoor het schip steeds rondjes draaide en uiteindelijk naast de vaargeul aan de grond liep. Nadat de vissers het kompas hadden gerepareerd, sleepte de An toinette de kotter naar dieper wa ter waarna het schip zijn reis kon vervolgen. SEROOSKERKE Het sportveld aan de Dorpsweg in Serooskerke is zaterdag 8 januari de locatie voor de jaarlijkse kerst boomverbranding. Dorpsraad en dorpsgemeenschap hebben de Serooskerkenaren opge roepen hun overtollig geworden kerstbomen aan de straat klaar te zetten. Ze worden dan zaterdag middag opgehaald. De kerstboomverbranding begint om 19.30 uur onder het toeziend oog van de jeugdbrandweer Wes- terschouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53