i8l Ijsbanen open in het weekeinde Zeeuwse kunstenaars J D Al kwart eeuw 'Onderling sterk' mét een verstandelijke beperking Winters weer speelt reiniging danig parten Zierikzeese debuteert met kinderboek woensdag 6 januari 2010 door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive- landse ijsverenigingen verwachten dat er komend weekeinde weer ge schaatst kan worden. Dat de schooljeugd vanmiddag al de ijzers kan onderbinden, werd gistermid dag als 'onwaarschijnlijk' afgedaan. De ijsmeesters van Nieuwerkerk en Zierikzee meten vanochtend de dikte van het ijs. Zeven centimeter is het minimum. „Mensen kunnen vandaag het beste maar even aan de Mauritslaan komen kijken," zei Martijn den Boer van de Zierikzee- sche IJsvereniging gistermiddag. „De baan ligt er goed bij. Ik denk dat we donderdag zeker open gaan en dan ook een tijdje open blijven, want de lange termijnver wachtingen zijn goed. De nacht vorst houdt nog even aan." Dat zou mooi zijn, want de baan was deze winter nog maar drie dagen open. „We staan te trappelen", meldt Sam Flikweert van de IJsvereni ging Nieuwerkerk. „Als er tenmin ste geen sneeuw meer komt, want die was spelbreker de laatste tijd." „De regen heeft de baan goed ge daan," laat de IJsvereniging Dreischor op haar website weten. Ook Brouwershaven en Renesse zijn waarschijnlijk in het weekein de geopend. Voor een overzicht van de Zeeuwse ijsbanen: www.ijsclubzeeland.nl MEEST GELEZEN: 1. Velduil bij Burghsluis 2. Flamingo' s in Grevelingenmeer 3. Vergunning hertenjacht verleend TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws uit de regio www.pzc.nl/schouwen-duiveland Avond De familie Keldermans De familie Keldermans bouwde een heel netwerk van kerken en stadhuizen in Zeeland, Vlaanderen en Brabant. „Zeven generaties. Zeventien familieleden in totaal hielden zich bezig met bouwen en architectuur", verduidelijkt Peter Vleugel de enorme impact van de familie op de omgeving - die tot op de dag van vandaag voortduurt. Het stadhuis in Middelburg en de Sint Lievensmonstertoren (Dikke Toren) in Zierikzee zijn Zeeuwse voorbeelden. Het familieverhaal speelt ca. 1350 tot 1530. Avond De familie Bosschaert De familie Bosschaert was een familie van beroemde stillevenschil ders in Zeeland in de zeventiende eeuw. Fruit- en bloementafereeltjes. „Daar was toen verschrikkelijk veel vraag naar." Bloemstillevens ontwikkelden zich in die tijd tot een gespecialiseerd genre dat maar op een paar plaatsen werd uitgeoefend. De Bosschaerts kwamen eind zestiende eeuw vanuit Vlaanderen naar Middelburg. *sp ZIERIKZEE - Het aanhoudende win terweer geeft problemen voor de inzameling van huisvuil op Schou- wen-Duiveland. De vuilnisauto's kunnen vanwege de gladheid niet de normale routes rijden. Met na me besneeuwde dijkjes en hellin gen zijn volgens districtshoofd rei niging Koert Stassen voor de zwa re huisvuilauto's een brug te ver. Eerder deze week zijn huisvuilau to's de berm ingegleden en vast ko men te zitten en de afdeling reini ging wil herhaling voorkomen. Een en ander betekent niet dat het huisvuil niet opgehaald wordt. Al leen wordt daar waar de omstan digheden daartoe dwingen een iets andere route gereden. Wie wil weten waar wel en waar niet gere den wordt kan bellen: 0111-416651. Avond De schildersfamilie Koekkoek Barend Cornelis Koekkoek (1803-1862), geboren te Middel burg, geldt als bekendste gezicht van de Romantiek. Hij studeerde beeldende kunst in Amsterdam en verkaste naar het Duitse Kleef, waar hij een woning liet bouwen die later achtereenvolgens als stadhuis en stedelijk museum (Haus Koekkoek) dienst zou doen. De schilder werd geboren als oudste van vier zonen van Johannes Hermanus. Hij was een beroemde schilder van zeegezichten in de achttiende eeuw. Zeeuwse wandtapijten Avond1 De Zeeuwse wandtapijten verhalen over de strijd van de Zeeuwen tegen de Spanjaarden in de Tachtigjarige Oorlog. Ooit gemaakt in opdracht van de Staten van Zeeland, in de Vlaams-Brabantse traditie. Behalve v esthetisch en praktisch (isolerend) waren de tapijten ook bedoeld om te imponeren. Nu gelden ze als topstuk van het Zeeuws Museum. De Tachtigjarige Oorlog woedde van 1568 tot 1648. door Esme Soesman e liefde voor onderwijs klopt door zijn aderen. En de belangstelling voor kunst is genetisch bepaald. Met de achtdelige cursus Kunstenaars in Zeeland combineert Peter Vleugel uit Nieuwerkerk beide passies. Zomaar een greep uit een nog veel breder aanbod. „Ik heb geprobeerd met verschillende tijdvakken iets te doen." Dus hopt Vleugel van de Keldermansen (generaties bouwkunst in de Middel eeuwen) naar Theo Voorzaat (hedendaags kunstenaar te Dreischor). Tandenknarsend 'grootheden' als de Zierikzeese beeldhouwer Ad Braat en keramiste Tessa Braat negerend. „Eerst dacht ik, ik beperk me tot kunstenaars. Maar uiteindelijk ga ik toch breder. Omdat er dan veel meer mogelijkheden zijn." Voor Vleugel, Goesenaar van geboorte j en eigenlijk van oorsprong afgestu deerd in de economische geschiedenis,! is de Zeeuwse insteek nieuw. Kunstge-J schiedenis is hem echter niet vreemdJ ZIERIKZEE - Claudia Friederich Pelk uit Zierikzee, bekend als paarden- therapeute, heeft een jeugdboek geschreven. Het mysterie van het Engelenhof, dat wordt uitgegeven door de internetuitgeverij Free Musketeers, verschijnt op 14 janua ri. Het boek gaat over Bas en zijn zus Puk, die in de voorjaarsvakantie een spannende en spirituele reis maken, en de 'Bron van alles' ont moeten. Friederich Pelk is cranio sacraal therapeute voor paarden en beel dend kunstenaar. Het mysterie van het Engelenhof is te bestellen via www.claud9.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Onderling Sterk, de be langenvereniging voor mensen met een verstandelijke functiebe perking op Schouwen-Duiveland bestaat 25 jaar. Voorzitter Jaap van Oost is er trots op dat dit zilveren jubileum in stijl kan worden ge vierd. „Dat is gelukt door de beurs- vloer, die ontmoeting toen met al lemaal groepen en bedrijven in het gemeentehuis. De Zeeuwse Stromen stelde ons toen een zaal voor die viering ter beschikking", laat Van Oost weten. Die viering in De Zeeuwse Stro men in Renesse is zaterdagmiddag 16 januari. De bezoekers worden vanaf 13.30 uur ontvangen met kof fie of thee en wat lekkers. Hoofdthema van de middag is 'Vei ligheid in en om het huis'. Natuur lijk is er ook tijd ingeruimd voor een terugblik op de zaken waar Onderling Sterk zich de afgelopen 25 jaar voor heeft ingezet en voor de overhandiging van een tastbaar aandenken aan dit jubileum. Na het themaprogramma wordt de middag afgesloten met een recep tie. „Je leert voor jezelf op te ko men", concludeert Van Oost op ba sis van zijn ervaring in de belan genvereniging. Vroeger kroop hij vaak in zijp schulp als hij zich ge domineerd voelde door een hoger geplaatste. Tegenwoordig durft hij veel meer voor zijn belangen op te komen. 'Onderling Sterk' is opge richt naar voorbeeld van 'People First' organisaties in Engeland. In die benaming schuilt de bood- schap dat leden met een verstande lijke beperking in de eerste plaats mens zijn. Dat zij dezelfde verlan gens en ambities koesteren als ie der ander. Zelfstandigheid verwer ven, is daar een voorbeeld van. Q Wie de jubileummiddag in de Zeeuw se Stromen wil bijwonen, kan zich tot uiterlijk zaterdag 10 januari aanmel den bij: vanoost11@hetnet.nl of tele foonnummer.: 06 - 18179236.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52