Doula begeleidt 22 Gepakt na greep in kassa Provincie verleent vergunning voor jacht in natuurgebieden Entreegeld receptie gaat naar stichting Sawasdee brieven Bewijs 'goed gedrag Hypocriet Zout Windmolens Staalslakken 3 Vrieskou Je maintiendrai ZWANGERSCHAP Monique van Velzen is eerste woensdag 6 januari 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Steeds vaker wordt een Bewijs Goed Gedrag (BGG) geëist. Ik heb geen idee hoe zoiets bepaald wordt door de ambtenaar achter de balie van het gemeentehuis. Ik heb mijn twijfel over de werkwijzen en wat voor garantie geeft diezelfde over heid, als er toch iets mis gaat? Zou het soms, erg slecht gedacht van mij, vooral gaan om de leuke extra inkomsten voor diezelfde over heid. In 2009 ruim 500.000 euro aanvragen, a 31 euro. Is toch een leuk een bedrag(je) van ruim 15.500.000 euro. Een leuk bedrag voor een vrij nutteloos papiertje. Zijn nu ook BGG's vereist voor Sin terklaas, de kerstman, de paashaas en politici? W.S.M. Fakkeldij Marktplein 1a, Biezelinge Enkele doden. Afgerukte ledema ten. Honderden vernietigde of be schadigde ogen. Honderden ton nen gevaarlijk, giftig fijn stof, door drenkt met kankerverwekkende metaal-oxiden. Honderden extra tonnen giftig NOx. Honderden extra tonnen CO2. Honderden ver nielingen. Honderden branden. Honderden geïntimideerde dienst verleners en politie. Duizenden bange ouderen. Duizenden angsti ge huisdieren. Duizenden euro's extra reinigingskosten. Miljoenen euro's extra ziektekosten. De oogst van één dag: met oud en nieuw. In 365 dagen zijn mogelijk 6, nog niet wetenschappelijk bewezen, sterfgevallen door 'Q_-koorts'. Hier voor worden dan 40.000 gezellige, vriendelijke en onschuldige land bouwhuisdieren genadeloos afge slacht, omdat deze wellicht besmet te beesten een gevaar voor de volks gezondheid kunnen vormen. Onze autoriteiten verwoorden deze om standigheden dan met adequaat, ordentelijk en beheersbaar. Het wordt de hoogste tijd dat er een goede opleiding komt, met een aansluitend examen, voor bestuur ders. Zodat wij als burgers worden gevrijwaard van onzinnige en on nozele uitspraken van politieke on benullen. Piet Roskam Kelderweg 1, Meliskerke Als bewoner van de gemeente Sluis heb ik regelmatig mijn twij fels over de gevoerde politiek. Wat mij verbaast, is dat politici altijd de media opzoeken en dan iets als waarheid naar buiten brengen. Heb te vaak dingen gehoord die niet waar zijn, of waar je van wist dat het onmogelijk was. Een goed voorbeeld is het stukje van de heer Gijsel over strooizout. Hij wil dat iedere inwoner van de gemeente in zijn eigen kern zout kan halen. Op dit moment kan dat al. Dat had de heer Gijsel kunnen weten. Heb verder niets tegen hem, wel tegen politici die denken dat ze met loze kreten kunnen be sturen. Conny Salomé Molenwater 41, Breskens Zeeland zet hoog in met klimaat en energieplannen. Het wil nog meer van die lelijke windmolens plaatsen. Maar Zeeland is door de ZMF een natuurreservaat gewor den en daar passen toch geen grote windmolens in? Ze moeten dat uit principe gaan tegenwerken net zo als het verdiepen van de Schelde! Stel je voor, windmolens in Saeftin- ge of de vroegere Hedwigepolder! Windmolens leveren trouwens geen enkele bijdrage aan het zoge naamde klimaatprobleem, ze kos ten alleen gigantisch veel subsidie geld. Als je een echte bijdrage wilt leveren aan het klimaatprobleem moet je het anders en grootschalig aanpakken. Ik ben een aantal jaren geleden met een serieus plan om energie uit de Westerschelde te winnen bij de provincie geweest maar dat werd afgewezen. Het was te groot en ze begrepen het niet. Ik heb het plan nog, wie is serieus geïnteresseerd? Jan Ottens Notendijk 49, Terhole Restproduct hoogovens. Na aan dachtig bestuderen van de geplaats te foto's heb ik mijn twijfels. De ruw gebroken - meest grotere - brokken met hier en daar sporen van oxidatie lijken mij 'aan de bena ming te voldoen. Het zijn de klei nere exemplaren die verdacht veel overeenkomst vertonen met giftige/licht-radioactieve fosfaat slakken. Werden die niet verboden voor het verharden van parkeerter reinen? Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Over vrieskou in Zeeland: Het lijkt me de moeite waard voor gemeen ten om samen met de provincie te bekijken of juist Zeeland, de enige provincie waar het niet meer echt winteren wil, omgetoverd kan wor den tot een sneeuw- en ijsparadijs. Er is ruimte genoeg voor een (over dekte) 400 meter kunstijsbaan, een paar hallen voor ijshockey en kunstrijden en een tweede snowba- se. In Terneuzen blijkt het druk ge noeg om in Zeeland een tweede piste van voldoende klanten te voorzien. Een krabbelbaan voor de kleintjes, een roetsjbaan voor slee tjes. Juist in deze tijd van global warming, economische crisis en an dere rampspoed een vrolijke noot; een paradox out of the box. Trude de Reij Van Kleffenslaan 93, Middelburg MIDDELBURG - Een 42-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gistermiddag aangehou den nadat hij betrapt was toen hij geld probeerde te stelen in een winkel in de Lange Geere in Mid delburg. De verdachte probeerde rond half vier geld uit de kassa in de Middel burgse winkel te stelen. Een medewerker van de winkel zag de man, met geld in zijn hand, bij de geopende kassa staan. De verdachte probeerde vervolgens langs de medewerker weg te lo pen, maar dat lukte hem niet. Hij werd vastgepakt en het geld kon te rug in de kassa worden opgebor gen. De 42-jarige man werd door de po litie aangehouden en is opgeslo ten. GOES - Het blad Zeeland op Ni veau houdt vrijdag een nieuwjaars receptie waarvan de baten zijn be stemd voor de stichting Sawasdee. De initiatiefnemers willen de stich ting, die zich inzet voor kansar men in Cambodja, aan een spiksplinternieuwe Landrover hel- pen. Daarom is de nieuwjaarsreceptie die Zeeland op Niveau voor de zes de keer houdt, op een andere leest geschoeid dan de voorgaande afle veringen. Was de toegang eerst gratis, de be zoekers dienen dit jaar een toe gangsbewijs van 20 euro per per soon te kopen. Het is de bedoeling is dat dit voldoende oplevert voor de aanschaf van de terreinwagen. De stichting Sawasdee zal die in Cambodja onder meer inzetten voor het vervoer van zieken en voor het transport van schoon drinkwater. De receptie is in de showroom van BMW-dealer Zwartepoorte aan de Amundsenweg in Goes en begint om 18.00 uur. Een doula kan vrouwen hel pen om ontspannen en op een natuurlijke manier een kind te krijgen. Monique van Velzen is de eerste dou la in Zeeland. door Nadia Berkelder Het klinkt inderdaad een beetje hocus-pocus, doula (spreek uit: doela). Dat vindt Moni que van Velzen zelf eigenlijk ook wel. Nee, ze is geen moslima en ze loopt ook niet in lange gewaden door haar woonplaats Bruinisse. Monique (33) is - zodra ze haar op leiding afrondt - de eerste Zeeuw se bevallingscoach, of doula dus. Van Velzen helpt vrouwen die op een natuurlijke manier een kind willen krijgen. „Hoe ik daarbij kom? Ik heb zelf ook niet zo'n goede bevalling ach ter de rug. En ik heb vaker ge hoord dat vrouwen achteraf von den dat hun bevalling niet zo is ge gaan zoals het zou moeten. Tegen woordig moet alles snel, snel, snel. Ik moest zelfbijvoorbeeld voor vier uur 's middags bevallen, om dat dan de ploeg in het ziekenhuis wisselde. Als het langer zou duren, was het niet prettig voor het perso neel. Je moet bijna tijdens kantoor uren bevallen." „Als je bevalling wordt ingeleid ko men de weeën zo heftig dat je ze niet meer kunt opvangen. Bij een normale bevalling wordt de pijn langzaam opgebouwd, dan kun je er aan wennen. Bij mij was het: Bam! De weeën! Terwijl het be langrijk is om te ontspannen, om rustig adem te halen. Er zijn veel technieken waarmee je zelf de pijn kunt verminderen. Een doula is er voor om je daarbij te helpen. Juist die begeleiding heb ik in het zie kenhuis gemist." Sinds 2006 is er in Nederland een opleiding tot doula. Dit jaar zijn er - in de klas bij Van Velzen - onge veer vijftien vrouwen die de oplei ding volgen. Doula's zelf omschrij ven de betekenis als 'dienende vrouw', maar in het oud-Grieks be tekende het woord slavin. In de ja ren tachtig van de vorige eeuw kreeg het woord in de Verenigde Staten de moderne betekenis van zwangerschaps- en bevallings coach. Van Velzen weet dus uit eigen er varing dat een doula nuttig kan zijn. „Bevallingen worden steeds medi- scher. Als vrouwen in het zieken huis bevallen - zoals ik - weten ze vaak niet wat de mogelijkheden al lemaal zijn. Ze weten hun rechten en plichten niet, dat wist ik zelf ook niet. Of ik een ruggeprik wil de, werd me niet gevraagd, die werd gewoon toegediend. Het kan in zo'n geval helpen als er iemand naast je staat die van de hoed en de rand weet. Niet dat ik een gy naecoloog of een verloskundige aanspreek, want dat moeten de ouders zelf doen. Ik kom niet mee om de boel even te regelen." 'Ik zal handhaven', luidt de Neder landse wapenspreuk sinds 1815. We zijn overal in de wereld te vin den. Óveral waar we menen een bijdrage te moeten leveren aan de mocratie in landen waar dat niet gebruikelijk is. En thuis? In Culem- borg staan we toe dat groepjes rad draaiers de boel verzieken. We kor ten op de politie, terwijl wel van die mensen gevraagd wordt dag en nacht paraat te staan om de boel in de hand te houden. De politiek maakt zich druk om de verkiezin gen en prestige-objecten. De peilin gen beheersen het handelen van bestuurders. Een dringende vraag: laat dat voorlopig allemaal los en richt de aandacht op 'Je maintien drai'. Breng rust en vertrouwen in veiligheid terug in Nederland. Henk van Gilst Grote Sternstraat 8, Middelburg door Melita Lanting ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft de Fauna Beheereenheid (FBE) Zeeland vergunning ver leend om te jagen op damherten in natuurgebieden op Walcheren en Schouwen-Duiveland. De ver gunning is vijf jaar geldig en kan onmiddellijk ingaan. Buiten de natuurgebieden zijn in beide regio's ook zones waar mag worden gejaagd; die vallen echter niet onder deze vergunning. Zowel in de Kop van Schouwen als in de Manteling leven groepen damherten. Deze populaties zijn in de loop der jaren te groot gewor den voor het gebied. Daardoor ont staat overlast. De dieren zoeken voedsel buiten het natuurgebied en leveren (soms) gevaar op voor het wegverkeer. Om de overlast te gen te gaan moet de populatie klei ner worden. Volgens wetenschap pelijk onderzoek is in De Mante ling ruimte voor 80 damherten en in de Kop van Schouwen voor 325 dieren. Uit de laatste tellingen blijkt dat in De Manteling momen teel 182 damherten leven en in de Kop van Schouwen 433. De FBE trekt er vijfjaar voor uit om op de streefgetallen te komen. De jachtvergunning is aan vrij strikte regels gebonden. Zo mag niet in het hele gebied gejaagd wor den, een deel is aangewezen als rustgebied. Ook mag niet het hele jaar door geschoten worden. De jacht sluit op 1 maart, voordat de kalfjes worden geboren. Uit de ver gunning blijkt ook dat een beperkt aantal jagers aan het werk mag en dat het aantal jachtdagen is be perkt. Alle geschoten dieren moe ten worden gerëgistreerd. Tegen de jachtvergunning is be zwaar gemaakt door de Partij voor de Dieren, de stichting Dieren vrienden Schouwen-Duiveland en een zevental particulieren uit de Kop van Schouwen. Alle bezwaren zijn door het provinciebestuur van de hand gewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46