Bestuurders wachten 'Leiding 'Strooiwagens moeten zuinig zijn' Koningin en koning PZC woensdag REORGANISATIE POLITIE Het aantal politieteams is per 1 januari terugge gaan van 26 naar 9, de districtschefs zijn verdwe nen. Hoe bevalt dat? De krant 5 weken voor 15 euro! Van crisis naar nieuwe structuur woensdag 6 januari 2010 e b m m i door Ernst Jan Rozendaal Het is lang geleden dat ik me voor de tv instal leerde voor een Neder landse dramaserie, maar deze week was het twee keer raak. Zondag begon de zeven delige serie Annie M.G., de bij voor baat de hemel ingeprezen verfil ming van het leven van dé Zeeuw van de vorige eeuw. Een dag later volgde de eerste aflevering van nog een gedramatiseerde biogra fie: Bernhard, schavuit van Oranje. In eerste instantie vielen me voor al overeenkomsten op. In beide se ries worden de hoofdpersonen door meerdere acteurs gespeeld: de jonge, jeugdige, middelbare en oude Annie en de middelbare en oude Bernhard. Dat maakt het mo gelijk druk heen en weer te swit chen tussen verschillende perio des in hun leven. Uiteraard gaat het bij Annie M.G. Schmidt over dichten: 'Er was eens een hond die zat op zijn kont. Er was eens een kat die zat op zijn gat', luidde haar eerste rijmpje. Maar ook de oude Julia na, gespeeld door Ellen Vogel, heeft gevoel voor kinderlijke poë zie. „Bent u dichter?", merkt ze op als haar verzorger vraagt: „Komt u mee voor een kopje thee?" Maar ze is dan ook dement. Beide series hebben lak aan repu taties. Annie is bij tijd en wijle een takkewijf - in de vertolking van Annemarie Prins iets te veel naar mijn smaak - en Bernhard is een schuinsmarcheerder en intri gant - wat we eigenlijk altijd wel dachten. Het verhaal van de scha vuit van Oranje - in de jongere versie briljant vertolkt door Daan Schuurmans, die ook Annie's zoon Flip speelt - is grotendeels fictie, maar voldoet geheel aan een wet die wordt geformuleerd in de eerste aflevering van Annie M.G.het is niet belangrijk of het echt gebeurd is, als het maar waar is. Laatste overeenkomst: Annie was volgens Prins 'de koningin van Nederland, in wezen', Bern hard waant zich koning. Het is bijna majesteitsschennis als ik beken dat ik me bij Annie, al le lof ten spijt, stierlijk verveelde, maar smulde van Berhard. En ik denk zomaar dat de echte Annie dat ook zou hebben gedaan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres vyilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij ££C Lezersservice. Zie ook het privacy statement op vïww.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer 'Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening door Ondine van der Vleuten Burgemeester jan Lonink is met de reorganisatie twee ervaren en gewaar deerde politiemensen kwijt. Zijn wijkteamchef binnen stad Terneuzen én de districtschef, met wie hij veel contact had. „Ik heb de grootste gemeente van Zeeland, er is best veel problema tiek. Wij moeten veel beleid af stemmen met de andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Voor beleids zaken, maar vaak ook voor prakti sche zaken was de districtschef mijn aanspreekpunt." In de nieuwe organisatie is er geen districtschef meer. „Dan moet ik naar de "nieuwe teamchef En op een hoger niveau, naar de plaats vervangend korpschef Ik ga er van uit dat dat even goed gaat werken. Wij hebben als regionaal college ingestemd met de nieuwe struc tuur en daarbij als voorwaarde ge steld dat het niet moeilijker of om slachtiger mag worden. Hoe het in Burgemeester Jan Lonink de praktijk uitpakt, kun je pas over een maand of drie zeggen." Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere vindt dat het te kort na de reorganisatie van de politie is om te reageren. Siebe Kramer, bur gemeester van Kapelle, meldt dat voor hem alles bij het oude is ge bleven. „Ik heb nog steeds dezelf de teamchef Maar ik ken de be zwaren van een paar collega's. Sommige teams zijn samenge voegd en groter geworden, daar zijn zwaardere teamchefs op gezet. Door die schaalvergroting komt een burgemeester op grotere af stand te staan. Voor mij geldt dat niet." Sinds januari loopt er op Schou wen-Duiveland een wijkagent rond. Verder is er voor burgemees ter Gerard Rabelink, als het over politiezaken gaat, niets veranderd. „Ik heb nog steeds hetzelfde aan spreekpunt voor praktische zaken: de teamchef En dat is nog steeds dezelfde man", meldt Rabelink. Met de teamchef bespreekt Rabe link lopende zaken en kijkt hij vooruit naar evenementen om te besluiten of er eventueel extra mankracht moet worden ingezet; moet worden 'opgeschaald', zoals hij zegt. Tot 1 januari had Rabelink bij gro tere evenementen wel eens te ma ken met de districtschef. „Die gaat over beleidszaken. Ook in het dis- trictsoverleg, met meerdere ge meenten, heb ik wel met hem overlegd." Maar dat was incidenteel. Van het verdwijnen van de districtschef, sinds 1 januari, heeft Rabelink nog weinig gemerkt. Augustus 2008: De ondernemings raad van de Zeeuwse politie zegt het vertrouwen op in de korpslei ding. Korpschef Fup Goudswaard mag op dat moment al geen lei ding meer geven omdat de AIVD voor hem niet de vereiste 'verkla ring van geen bezwaar' wil afge ven. September 2008: Rotterdamse commissaris Hans Vissers wordt be noemd tot interim-korpschef. December 2008: Commissie Staal presenteert rapport over de Zeeuwse politie en schetst een ont luisterend beeld over de bestuurs cultuur. Stelt tegelijkertijd dat het korps wel goed presteert. Februari 2009: Plaatsvervangend korpschef Maarten Siderius ver trekt. 9 April 2009: Els Brekelmans treedt aan als plaatsvervangend korps chef. Eind die maand keert Vissers terug naar Rotterdam. September 2009: Letty Demmers benoemd wordt tot nieuwe korps chef van de politie Zeeland. ^Januari 2010: Politie Zeeland wij zigt structuur. door Emile Calon MIDDELBURG - Regiobestuurder Jo- han Kerbel van de politievakbond ACP is positief als het gaat over het Zeeuwse politiekorps. „Het is een goed korps dat door een diep dal is gegaan." De regiobestuurder heeft vertrou wen in de nieuwe leiding van het korps. Hij noemt met name plaats vervangend korpschef Els Brekel mans als iemand die er de afgelo- De PZC gaat zorgvuldig om niet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MOERDIJK - Strooiwagens van Rijks waterstaat, de provincies en ge meenten moeten efficiënt omgaan met hun strooizout. Ze moeten minder grammen zout per kilome ter weg uitstrooien en vooraf bepa len op welke plekken gladheidsbe- strijding het meest urgent is. Dat is noodzakelijk, want strooizout is een veelgevraagd, maar schaars product in deze winterdagen, zegt Sven Heddes, hoofd binnendienst van Eurosalt Winter Services in Moerdijk. Gisteren meldde deze krant dat het strooizout in Zeeland begint op te raken. Vlissingen, Goes, Mid delburg en Schouwen-Duiveland hebben de bodem van hun voor raad in zicht. Eurosalt levert onder meer 65 pro cent van het strooizout dat Rijks waterstaat gebruikt om de snelwe gen te pekelen. „We hebben elk jaar een voorraad van 160.000 ton steenzout. Daar waren we binnen tien dagen doorheen en nu is het op. Rijkswaterstaat heeft de afgelo pen dagen bijvoorbeeld 1000 ton per twee dagen verbruikt", zegt Heddes. „Er is nu een nieuwe voorraad on derweg per schip vanuit Heil- bronn in Duitsland, maar dat is he laas maar een vingernageltje op de hoeveelheid die eigenlijk nodig is, zolang dit winterweer aanhoudt. Het is dweilen met de kraan open. De vraag overtreft het aanbod ve le, vele malen", aldus de manager van het Moerdijkse bedrijfi waar de telefoon roodgloeiend staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2