Is er nog een kans op een derde leven 20 Schouwse recreatie positief over 2010 G@lok droomt van nucleair kenniscentrum DE BUNKERKENNER DE MUZIEKMAN woensdag 6 januari 2010 w De Koude Oorlog was een waanzinnige tijd. Die bb-bunkers werden neergezet om het bestuur van de stad te kunnen laten schuilen tijdens een atoomaanval. Stel je voor, rondom je heen explodeert de hele wereld en jij zit in je schuilkel- dertje in Zoutelande, onder de muziektent' Hans Sakkers, schrijver 'Onder de muziektent zat een zogenaamde BB-bunker. Eerst moest dus het gat voor die kelder gegraven worden. Toen de tent er eenmaal gebouwd was door leden van Luctor et Emergo, speelden we dus op een dertig centimeter dikke vloer' Piet Francke, oud-voorzitter van de muziekvereniging door Annemarie Zevenbergen De met veel herinnerin gen omgeven muzikale tempel aan de Zoute iandse Langstraat lijkt geen lang leven meer beschoren. De muziektent, zwaar aangetast door de tand des tijds, verdwijnt daar in ieder geval. Maar wat dan... Een rondgang door een dorp waar muziek zijn sporen heeft nagela ten. Tussen de sinaasappels en de spruitjes - 'doe maar kleintjes, die bin lekkerder' - gaat het gesprek over de muziektent. De groente en fruitkraam van Tramper staat bijna vast aan de vuilwitte houten muziektent. Ondanks de kou is groenteboer Tramper goed op dreef! Hij weet echter niet veel over de muziektent te vertellen. Maar de Zouteiandse mevrouw Dingemanse (79) herinnert zich zelfs de allereerste muziektent, in toen nog de stad Zoutelande. „Die stond in de duinen. Hij werd in 1958 afgebroken omdat de dijk werd aangelegd. Ik weet nog goed hoe belangrijk de muziektent voor ons was. We hadden toentertijd ook niet veel meer dan muziek. Dus als er een uitvoering was, hos ten we allemaal vrolijk mee. Ik weet niet waarom deze hier niet gewoon kan blijven staan." De andere kopers aan de markt kraam zien het bouwwerk ook met lede ogen verdwijnen. Zij snappen niet waarom het ding daar weg moet. En als dat al moet, dan zouden ze graag zien dat de muziektent elders een nieuw le ven krijgt. Want: „Waar moet je anders naar muziek luisteren?" Of: „Waar moeten de muzikanten straks blijven als het-publiek op de trappen van dat open theater zit?" Grinnikend: „Zwevend boven de diek of zo?" Het veelbesproken gebouwtje ziet er echter niet florissant meer uit. Het houtwerk vertoont scheuren. De zwarte stenen gedenkplaats is nog goed te lezen. Die werd inge metseld ter herdenking aan de offi ciële opening in 1992. Destijds ver richt door gedeputeerde L. Neder- hoed-Zeilstra en burgemeester drs W.J. Plomp. Niemand kon toen be vroeden dat de tent nu het slacht offer dreigt te worden van de sloophamer. De huidige muziektent stond vroe ger aan het Oranjeplein en is ge bouwd door leden van de muziek vereniging Luctor et Emergo. Oud-voorzitter van de muziekvere niging Piet Francke weet nog hoe dat toen ging. „De tent is gebouwd bovenop een zogenaamde BB-bun- lcer. Dus vóór de leden van de mu ziekvereniging aan het bouwen konden beginnen, moest een die pe kuil gegraven worden voor die schuilkelder. Ik heb als jongetje van een jaar of twaalf, dertien mee geholpen met graven. Dat was een werk, in die vette klei..." Hans Sakkers, bunkerkenner en schrijver van een aantal boeken daarover, herinnert zich die bewus te BB-bunkers. „Die werden neer gezet in de periode van de Koude Oorlog. Het gemeentebestuur zou daarin kunnen schuilen in geval van een atoombom. Een waanzin- ZIERIKZEE - Het aankomend toeris tenseizoen lijkt een goed seizoen te worden voor Schouwen-Duive- land. Vorig seizoen wisten al meer toeristen het eiland te vinden. Dat zeggen Sylvia de Geest, direc teur van de VVV Schouwen-Duive- land en Ed Troost, voorzitter Re- cron Schouwen-Duiveland. „Het aantal boekingen voor het ko mend seizoen loopt sterk voor op andere jaren", zegt Troost. Volgens hem zal het eiland nog beter kun nen scoren als de gastvrijheid op een (nog) hoger peil komt en de vele natuur op een goede manier gepromoot wordt. Daar gebeurt nu nog te weinig mee. De VW draagt een steentje bij door onder meer werk te maken van nieuwe fietsvoorzieningen zoals fietscafé's waar je naast koffiedrinken ook je fiets kan repareren of opladen. Beiden zijn zeer tevreden over het afgelopen seizoen. Tot en met de herfstvakantie was het mooi weer en dat was merkbaar in de bezet ting. Volgens Troost was in het uit- gavepatroon wel te merken dat het economisch minder ging. „De su permarkten konden hiervan profi teren. Mensen aten vaker bij de ca ravan en minder buitenshuis. De ze economische terugslag is echter weer goedgemaakt door de toena me van het aantal toeristen." HEINKENSZAND - Burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Borse- le liet deze week in zijn nieuw jaarstoespraak zijn dromen de vrije loop. Hij liet zich niet remmen door mo gelijke beperkingen, maar filoso feerde vrij over een samenwerking met Bevelandse gemeenten om te komen tot nieuwe impulsen voor het gebied. Gelok: „Zomaar een paar prikkelende ideeën voor 2010: een kenniscentrum voor nu cleaire ontwikkelingen, kansen be nutten voor een nucleaire onder- zoekscentrale voor medische toe passingen en het stimuleren van diverse activiteiten, die zijn gericht op het opwekken van energie." jk/£É3fËlËL jBBKSL-' De Zouteiandse muziektent in betere tijden. Wat de toekomst van het bouwwerk is, blijft voorlopig onduidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22