13 Klaver jongste SER-lid ooit Delta stopt joint venture 'Zuivelsector overleeft economische crisis' Weenatunnel geopend ZONNE-ENERCIE Samenwerking uit beeld Inflatie in eurozone stijgt door dure olie Easyjet breidt routenetwerk uit Douwe Egberts in België vervolgd woensdag 6 januari 2010 door Kees Bechtold "W" esse Feras Klaver staat model I voor een nieuwe generatie I jongeren. Er stroomt Marok- I kaans, Indonesisch en Neder- J lands bloed door zijn aderen. Hij is voorzitter van CNV Jonge ren en bekleedde anderhalfjaar die positie bij Dwars, de jongeren organisatie van GroenLinks. Met zijn 23 jaar is de in Roosendaal ge boren en in Den Bosch opgegroei de Klaver het jongste lid ooit van de Sociaal-Economische Raad (SER), een van de belangrijkste ad viesorganen van de regering. „Binnen de SER zit ik in de com missie toekomst arbeidsmarkt/ jongeren." Zijn eerste vergadering binnen de raad, waarin werkge vers, werknemers enkroonleden (33 leden), zich buigen over so ciaal-economische problemen moet hij nog meemaken. Vanwege het voorzitterschap van CNV Jongeren, dat hij in septem ber aanvaardde, is hij gestopt met het schakeljaar van zijn masterstu- die Europese politiek aan de Uni versiteit van Amsterdam. En het is de vraag of hij die ooit nog af maakt, nu hij dieper doordringt in de politiek en kan ruiken aan het centrum van de macht. Niet dat hij daar tuk op is, maar het helpt wel bij het realiseren van het idee dat hij van zijn opa heeft meegekregen. „Van hem heb ik ge leerd dat je de wereld een klein beetje beter moet achterlaten dan je hem hebt aangetroffen." Een we reld die wat Klaver betreft, en vol gens hem veel jongeren met hem, duurzamer zal zijn en waarin im- Jesse Klaver foto CPD materiële waarden als vriend schap, talentontplooiing en zorg voor de ander een voorname rol zullen spelen. Zelfheeft Klaver een groei in zijn denken doorgemaakt. „Toen ik twaalf was, riep ik uit dat ik voor mijn dertigste miljonair wilde zijn. Op mijn vijftiende, zestiende ben ik me gaan afvragen of me dat wel gelukkig maakt." Als stagiair werkte hij in 2006 mee aan de lan delijke campagne van GroenLinks. Nu schrijft hij mee aan het partij programma voor de verkiezingen van 2011. En sinds kort vertegen woordigt hij het CNV in de SER. „Voor de nieuwe generatie jonge ren zijn immateriële waarden be langrijk. Natuurlijk willen we ook een iPod, een goed salaris en ande re materiële zaken. Maar we wil len ook onszelf blijven ontwikke len, werk en zorg met elkaar com bineren, een leefbare wereld. Ik ben op de klimaattop in Kopenha gen geweest. Na de teleurstellende speech van Obama kregen veel jon geren tranen in de ogen, omdat de MIDDELBURG - De voorgenomen sa menwerking tussen energiebedrijf Delta en Scheuten Solar is van de baan. Beide ondernemingen zien te weinig aanknopingspunten om de joint venture door te zetten, be vestigde Delta gisteravond. Delta en Scheuten sloten afgelo pen zomer nog een intentieover eenkomst, die 1 oktober dit jaar moest uitmonden in krachtenbun deling van de twee Deltadochters Solland Sonar (Heerlen) en Suner- gy (Rotterdam) met Scheuten. De beoogde joint venture zou leiden tot een sterke Nederlandse onder neming die de hele keten van zon- ne-energie moest gaan omvatten, zo heette het toen in een gezamen lijke verklaring. Oftewel: van de si- liciumproductie (Sunergy) tot toe passing van zonnepanelen (Scheu ten). De versterking werd verder gezocht in combinatie van de afde lingen onderzoek en ontwikke ling. Scheuten werkt nauw samen met vooraanstaande universiteiten en onderzoeksinstituten om te ko men tot duurzame oplossingen in glas- en solartechnologie. Veron dersteld werd dat projectontwikke laars en investeerders in de zon- ne-energiesector het samenwer kingsverband zouden weten te vin den. Scheuten Solar produceert in meer dan tien landen silicium so- larmodulen en systeemhuizen. Volgens directeur Frans van den Heuvel heeft de situatie op de markt een rol gespeeld bij het af ketsen van de joint venture, laat hij in NRC Handelsblad weten. „Toen we de plannen maakten voor de samenwerking was die dra matisch. In de tweede helft van vo rig jaar trok het boven verwach ting aan. In oktober hebben we ons beste resultaat ooit geboekt. Dat maakt de noodzaak ook wat minder." Van Delta was gistera vond niemand bereikbaar voor een inhoudelijke reactie. ROTTERDAM - Het verkeer reed gisteren voor het eerst pend, verbindt het Stationsplein met het Kruisplein. De door de Weenatunnel in Rotterdam. tunnel is 350 meter lang. De verkeerstunnel, die vandaag officieel wordt geo- foto Robert Vos/ANP top niets had opgeleverd." De we reld heeft behoefte aan echte lei ders, vindt Klaver. „We hebben in Nederland politieke managers die op de winkel passen. Als er leiders waren geweest, was de klimaattop een succes geworden." „De overheid zal moeten investe ren in groene banen en niet alleen in oude technologie. Alleen zo blijft Nederland concurrerend. Het is toch vreemd dat er plannen zijn voor vijf nieuwe kolencentrales. Waarom niet investeren in zonne- en windenergie? Dat is de econo mie van de toekomst en levert ba nen van de toekomst. Evenals slim me combinaties van fietsen, taxi's en treinen om Nederland bereik baar te houden. Nederland vol hardt in steeds meer asfalt." De inrichting van de maatschappij is ook aan een grondige moderni sering toe, vindt Klaver. „Er wordt nog steeds van uitgegaan dat er in een gezin één kostwinner is en dat die veertig jaar bij dezelfde baas werkt. Daardoor blijven veel men sen op hun plek zitten met als ge volg dat ze niet al hun talenten kunnen ontwikkelen. Maar er ko men steeds meer zzp'ers (zelfstan digen zonder personeel, red.) en dat betekent dat het denken over arbeid anders moet." Klaver ergert zich aan ouderen die bang zijn de wereld in handen te geven van jon geren. „Ze denken dat als wij het voor het zeggen krijgen, de wereld naar de knoppen gaat. Je moet wel durven als generatie van baby boomers die aan de basis staat van al die crisissen waardoor de we reld de laatste jaren is getroffen. Wij zijn geen lieverdjes, maar er gebeuren zoveel goede dingen." SCHEVENINGEN - Het afgelopen jaar hebben melkveehouders kunnen ervaren dat de liberalisering van hun sector niet zonder gevaren is. Toen de prijs van de melk fors be gon te zakken, leek het Europese vangnet ver weg, constateerde voorzitter Geert Koopstra van het Productschap Zuivel in zijn nieuw jaarstoespraak gisteren in Scheve- ningen. Nu de melkprijs weer stijgt, lijkt de crisis voor de melk veehouders mee te vallen. Ook LUXEMBURG Consumenten in de eurozone heb ben in december iets meer betaald voor producten en diensten. De in flatie in de zestien landen die de euro hebben ingevoerd, kwam vol gens voorlopige cijfers uit op 0,9 procent in vergelijking met dezelf de periode vorig jaar. Dat meldde het Europees statistisch bureau Eu- rostat gisteren. De inflatie is vol gens deskundigen vooral het ge volg van de duurdere olie. LONDEN De Britse luchtvaartmaatschappij Easyjet voegt dit jaar nog eens 21 nieuwe routes toe aan haar net werk. Het aantal nieuwe Europese routes komt daarmee op zeventig. Dat heeft de prijsvechter gisteren bekendgemaakt. Vanaf 14 mei vliegt Easyjet ook da gelijks van Amsterdam naar Praag. Easyjet vervoerde het afgelopen jaar meer dan 45 miljoen passa giers. denkt Koopstra dat het vangnet van de Europese Unie uiteindelijk heeft gewerkt. De EU kocht over schotten op, om een bodem in de prijs te leggen. Toch daalde de prijs erg diep, naar amper 20 euro per honderd liter. Koopstra is be zorgd over het ook in Nederland opkomende protectionisme. „Dit miskent hoezeer landbouw en voedselindustrie langzamerhand tot de weinige overgebleven an kers van onze economie behoren." BRUSSEL Het koffiebedrijf Douwe Egberts (DE) wordt in België vervolgd voor een belastingfraude van bijna 130 miljoen euro. Vrijdag moeten onge veer zestien personen en bedrijven voor deze zaak verschijnen voor de raadkamer van de Brusselse recht bank. Onder hen bevinden zich ma nagers van DE en hun fiscale advi seurs, meldde de zakenkrant De Tijd gisteren. DE is onderdeel van het Amerikaanse concern Sara Lee. MARKT Aardappelen (in euro) Frites, geschikt: 7,00 - 9,50; Export: 7,00 - 8,00. Uien (in euro) Zaaiuien, 30%: 15,00 - 17,25; Zaaiuien, 60%: 15,00 - 17,25. Granen, zaden en peulvruchten (in euro per ton) Tarwe maal: 111,00; Tarwe voer: 111,00; Bruine bonen 700,00. Fourage (in euro per ton, 1e kwaliteit, uit de schuur) Weidehooi: 80,00 90,00; Roodzwenk: 75,00 - 95,00; Dijkhooi: 70,00 - 80,00; RietzWenk: 85,00 - 100,00; Engels Raai: 70,00 - 85,00; Veld- beemd: 75,00 - 95,00; Tarwestro, grote pakken: 50,00 - 57,50; Tarwestro, kleine pakken: 62,50 - 72,50; Gerstestro, grote en kleine pakken: 50,00 - 55,00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13