'Somaliër wilde Clinton aanvallen' 2010 met stip beginnen... buitenland 19 Al Shabaab eist verzen Koran als ringtone Geschokte Wilders plaatst cartoons Poging tot moord AANSLAG WESTERGAARD Een 28-jarige Somaliër heeft geprobeerd de Deense car toonist Kurt Westergaard te vermoorden. Hij zou banden hebben met de terreurorganisaties Al Qaida en Al Shabaab. boek online of bel 020 - 66 22 222 @5 maandag 4 januari 2010 AARHUS - De 28-jarige Somaliër die de Deense cartoonist Kurt Westergaard heeft aangevallen, is eerder gearresteerd in Kenia. Vol gens de Deense autoriteiten onder hield de man banden met Al Qai da en de Somalische terreurgroep Al Shahaab. Deense inlichtingendiensten wis ten dat de man in september was opgepakt in Kenia op verdenking van het beramen van een aanval op de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clin ton. De Somaliër zou zijn vrijgela ten wegens gebrek aan bewijs. De Deense ambassadeur in Kenia, Bo Jensen, zegt echter dat de man door de Keniaanse autoriteiten was opgepakt omdat zijn reisdocu menten niet deugden. De Keniaan se autoriteiten hebben volgens hem nooit gesproken over enige terreurverdenlcing. De gewonde Somaliër is zaterdag op een brancard voorgeleid en aan geklaagd voor twee pogingen tot moord, op Westergaard en op een politieman. De verdachte ontkent dat hij 'Westergaard en de agent wilde ombrengen. Hij gaf wel toe dat hij het huis is binnengedron gen. De rechter verbood de naam van de verdachte bekend te ma ken. De Somaliër is in voorarrest geplaatst. De man probeerde vrijdagavond, gewapend met een mes en een bijl, het huis van de 74-jarige Kurt Westergaard in Aarhus binnen te dringen. Westergaard en zijn 5-jari- ge kleindochter vluchtten naar een speciaal aangelegde veiligheids kamer in het huis en sloegen alarm. De politie arriveerde twee minuten later. Een van de agenten schoot de Somaliër neer. Volgens de tekenaar riep de Somaliër be dreigingen als 'wraak' en 'bloed'. De Somaliër zou gehandeld heb ben uit wraak om de spotprenten die Westergaard in 2005 maakte van de profeet Mohammed. De te kenaar beeldde de profeet af met een tulband in de vorm van een bom. De tekening leidde, samen met andere cartoons, tot veel pro test in de moslimwereld. Bij rellen in het Midden-Oosten, Afrika en Azië kwamen vele tientallen men sen om het leven. Westergaard staat sinds februari onder politiebe scherming. Er staat een prijs van 1 miljoen dollar op zijn hoofd. Al Shabaab heeft zaterdag de mis lukte aanslag op Westergaard ge prezen. De Deense Moslim Unie heeft met afschuw geregeerd op de moordpoging. Cartoonist Kurt Westergaard, hier op een foto uit 2006, is ontsnapt aan een moordpoging. foto Preben Hupfeld/EPA DEN HAAG - PW-leider Geert Wil ders is geschokt door de aanslag op de Deense cartoonist Kurt Wester gaard. „Gelukkig is deze laffe aanslag op Kurt Westergaard mislukt, maar on ze vrijheid staat op het spel. Daar om moeten we allemaal solidair zijn met Westergaard en de vrij heid van meningsuiting. Om dat te onderstrepen plaats ik nu drie van zijn Mohammed-cartoons op onze website", aldus Wilders. De mannen ontmoetten elkaar vo rig jaar in Denemarken. Wester gaard maakte vorig jaar ook een spotprent van Wilders. De Deen is het bepaald niet altijd met Wilders eens, maar vindt wel dat hij zijn standpunten mag uitdragen. De twee mannen kregen onenig heid doordat Wilders ongevraagd een cartoon van Westergaard in zijn film Fitna liet zien. De auteursrechtenkwestie is inmid dels bijgelegd. De Somaliër werd vanwege zijn schotwonden za terdag op een brancard naar de rechtbank ge bracht. Hij werd aangeklaagd voor twee pogin gen tot moord, op Westergaard en op een politie man. De Somalische terreur groep AlShabaab laat de laatste maan den steeds vaker van zich horen. Een So maliër die vrijdagavond probeerde binnen te dringen in het huis van de Deense cartoonist Kurt Wes tergaard, zou ook banden hebben met de beweging. Al Shabaab, Arabisch voor 'de jeugd', strijdt voor een islamitische staat in Somalië. De groepering zou banden hebben met Al Qaida. Al Shabaab splitste zich in 2006 af van de Islamitische Rechtbank Unie, die het tot dat moment voor het zeggen had in hoofdstad Moga dishu en het zuiden van Somalië. Inmiddels heeft Al Shabaab de macht in het grootste deel van het zuiden van Somalië. Door het ge weld tussen overheidstroepen en strijders van Al Shabaab zijn sinds 2007 al 19.000 burgers omgeko men. Meer dan 1,5 miljoen men sen sloegen op de vlucht. Al Shabaab regeert de bevolking in de veroverde gebieden met harde hand. De inwoners gaan gebukt onder de strikte islamitische sha- ria-wetgeving. Zo wordt het dra gen van beha's bestraft met zweep slagen en lopen overspelige vrou wen het risico gestenigd te wor den. Bezitters van een mobiele te lefoon mogen alleen Koranverzen als ringtone gebruiken. In een ander geruchtmakend inci dent mocht de winnaar van een ra dioquiz van Al Shabaab onder meer handgranaten, een machine geweer en een antitank-landmijn mee naar huis nemen. De quiz diende volgens de groep om jonge ren in de leeftijd van 10 tot 25 jaar aan te moedigen de wapens op te nemen tegen de vijanden van Al lah in Somalië. Bewoners van gebieden die nog in handen zijn van de zwakke rege ring van president Sheikh Sharif Ahmed zijn hun leven niet zeker. Bij aanslagen en gevechten tussen regeringstroepen en extremis tische groeperingen vallen regelma tig tientallen burgerdoden. Ook de vredestroepen van de Afrikaanse Unie (AU) en de politieke élite moeten vrezen voor hun leven. Zo viel Al-Shabaab in oktober het pre sidentiële vliegtuig aan: daarbij vie len 21 burgerdoden. Door een zelf moordaanslag op een diploma-uit reiking voor medici vielen in de cember 24 doden. De beweging rekruteert ook bui ten Somalië strijders. Zo waar schuwde de Britse veiligheids dienst MI5 in september dat Soma lië een magneet is voor geradicali seerde Britse jongeren. Ook vanuit Nederland trekken soms jongeren naar Somalië om mee te vechten. Vier 21-jarige Nederlanders van Marokkaanse en Somalische af komst werden in juli door de Keni aanse politie opgepakt. Ze wilden zich aansluiten bij Al Shabaab. iSISk ANVR SGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9