buitenland7 Ambassades dicht na terreurdreiging Al Qaida is terug dankzij lakse houding van de Amerikanen a Kantoortijgers in China ziek van hun werk Duitsland lijdt aan ernstig artsentekort TERRORISME Al Qaida bedreigt Amerikaanse en Britse belangen Het hoogste gebouw ter wereld (oMituueïie 'ÏJleïiie- c}fU& G" t 'Slechts 3 procent van Chinees kantoorpersoneel is volledig gezond' maandag 4 januari 2010 Nederland houdt ambassade in Sanaa voorlopig open. Washington verdubbelt hulp aan Jemen. Amerikanen en Britten gaan anti-terreureenheid opleiden. Voorstel voor Europees comi té voor terrorismebestrijding. SANAA - De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren hun ambassades in de Jemeniti- sche hoofdstad Sanaa gesloten in een reactie op bedreigingen van Al Qaida. Het terreurnetwerk heeft gedreigd Amerikaanse en Britse be langen in Jemen aan te vallen. Aan leiding vormt vermoedelijk de be slissing van Washington en Lon den om de Jemenitische regering aanzienlijk meer steun te verlenen in haar strijd tegen Al Q_aida. Ook de Nederlandse minister Maxime Verhagen van Buitenland se Zaken maakt zich zorgen over de veiligheidssituatie in Jemen. „Op dit moment bestaat er echter nog geen reden om de ambassade te sluiten. Maar we houden de si tuatie goed in de gaten", aldus de bewindsman gisteren. John Brennan, de adviseur van pre sident Barack Obama voor de bin nenlandse veiligheid en de strijd tegen het terrorisme, zei gisteren dat Al Q_aida enkele honderden le den in Jemen heeft en een groeien de bedreiging vormt. „Wij weten dat Al Qaida daarginds zit. Wij we ten dat we op onze tellen moeten passen", zei Brennan. Het kantoor van de Britse premier Gordon Brown maakte gisteren be kend dat de Amerikaanse en de Britse regering de strijd tegen terro risme in Jemen gaan opvoeren. Londen en Washington zijn onder meer overeengekomen een Jemeni tische politie-eenheid op te leiden, die zich moet gaan bezighouden met het bestrijden van terrorisme. De Amerikaanse generaal David Petraeus had zaterdag al laten we ten dat Washington het jaarlijkse budget van 70 miljoen dollar voor hulp aan Sanaa zal verdubbelen. Met dat geld moet de politie-een heid worden opgericht en de kust wacht versterkt. Petraeus is de be velhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oos ten, centraal-Azië en oost-Afrika. Hij bracht zaterdag een verrassings- bezoek aan Jemen. De Jemenitische regering is blij met de hulp van de twee westerse landen. „Elke hulp die de antiter reureenheid krijgt, is welkom", zei een functionaris van de regering. Obama en Brown lieten zaterdag ook weten dat het terrorisme in Somalië harder moet worden aan gepakt. De nieuwe EU-voorzitter Spanje wil een nieuw Europees comité in het leven roepen voor het bestrij den van het terrorisme. De antiter- reurdiensten van de verschillende landen moeten via het comité snel ler informatie uitwisselen over ter reurdreigingen. Op 5 december 2009 gaf de Amerikaanse minister van Defensie Robert Ga tes in een tv-interview toe dat de VS al jaren geen betrouwbare in formatie hadden over de verblijf plaats van Osama bin Laden, de lei der van Al Q_aida. De bewindsman leek er niet mee te zitten. De jacht op de grootste vijand van de VS stond op een laag pitje. Gates' erkenning volgde op beto gen van Amerikaanse topfunctio narissen dat Al Q_aida door gerich te acties en het aanpakken van de financiën van de organisatie, eigen lijk niet zo veel meer voorstelde. Het was de Taliban die nu groot en sterk waren en alle aandacht verdienden. door Carel Coseling Aanslagen van de afgelopen paar weken, met links naar Al Qaida in Jemen en het aan Al Q_aida geliëerde Al Shabaab in Somalië, hebben aangetoond hoe fout die inschatting was. Beide landen wor den gekenmerkt door armoede, el lende en zwak bestuur. Een ideaal terrein voor Al Qaida-aanhangers. DUBAI - Dubai kan even vergeten dat het emiraat in economisch zwaar weer verkeert. De emir, sjeik Mohammad bin Rashid al-Maktoum, opent vandaag namelijk de Burj Du bai (Dubai-Toren), met meer dan 800 meter het hoogste bewoonde gebouw ter wereld. De precieze hoogte is nog geheim en wordt morgen pas bekendge maakt. In de Dubai-Toren kunnen twaalfdui zend mensen wonen. De bouw heeft meer dan drie miljard euro ge kost en heeft meer dan vijf jaar ge duurd. foto Kamran Jebreili/AP In Jemen is al gedurende twee jaar een sterke opbouw van Al Qaida gaande. Het Westen, de VS voor op, wist dat, maar deed er weinig aan. Jemen moest het lange tijd zelf maar oplossen. Ook in Soma lië werd de strijd tegen Al Shabaab grotendeels overgelaten aan het lo kale leger, Ethiopië en de Afrikaan se Unie. Waar deze lakse houding toe ge leid heeft, is nu duidelijk. Via Je men en Somalië lopen de geld- en wapenstromen. Daar worden re kruten opgeleid, en acties gepland. Jemen en Somalië zijn draaischij ven voor Al Qaida-activiteiten ge worden; de nieuwe uitvalsbases nu de strijd in Afghanistan aan de Taliban wordt overgelaten. gaat verhuizen van Vlissingen naar: Geopend v.a. 5 januari \V. appps g M - mmmm door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Josephine Li (26) loopt een uur later dan afgesproken de koffieruimte van haar kantoor bin nen. „Sorry. Telefoon ging nog, ter wijl ik iets anders ook niet afhad en een deadline dreig te missen." Ze gaat zitten. „O, en ik heb net ontslag genomen." Li trok het niet meer: de stress van haar baan als consultant voor com merciële nieuwbouwprojecten in Sjanghai. „Het is anderhalfjaar non-stop werken geweest. Steeds die druk van cliënten, die altijd weer nieuwe eisen stellen. Er zijn dagen dat ik maar acht uren werk, maar zeker een keer per week ga ik een hele nacht doof Het lukt me niet meer. Ik ben te moe." De ontwikkeling van de Chinese economie eist haar tol. Niet alleen van bouwvakkers, die dag en nacht doorbouwen aan de hoogste wolkenkrabbers en nieuwste snel wegen, maar ook van de Chinezen die over die wegen naar hun werk in die wolkenkrabbers rijden: de kantoortijgers. Symptomen die eer der bij het werken in steden als Londen en Tokio hoorden, zijn overgeslagen naar de snelst groeiende economie ter wereld. De Chinese Associatie van Artsen heeft de resultaten van reguliere gezondheidsonderzoeken onder drie miljoen kantoorwerkers naast elkaar gelegd. Daaruit blijkt dat minder dan 3 procent volledig ge zond is. De rest lijdt aan slaapge- brek (85 procent), neerslachtigheid (70 procent), eenzaamheid (20 pro cent en een slecht eetpatroon (43 procent). De stress van het werk maakt dat veel 'witte boorden' van tussen de 35 en 50 jaar lichamelijk tien jaar ouder lijken dan ze in werkelijk heid zijn, aldus het onderzoek. Hun lichaam slijt sneller door de werkdruk. Die situatie verslech tert, waarschuwen de artsen. Hellen Ding (30) herkent het. Ze werkt als marketing consultant in Sjanghai op het hoofdkantoor van een internationaal bedrijf „Soms krijg ik pukkels van de stress. Veel van mijn collega's slikken Chinese kruidenmedicijnen. Zo hopen ze hun lichaam gezond te houden." Ding slaapt slecht, altijd maalt door haar hoofd wat er de volgen de dag op het werk moet gebeu ren. „Ook ben ik eenzaam. Tijdens het werk heeft niemand tijd om af spraken te maken voor sociale din gen in de vrije tijd. Als je 's avonds thuiskomt, is er weinig anders te doen dan in je eentje een film kij ken. Sommige collega's blijven daarom langer op kantoor: daar hebben ze tenminste mensen om zich heen." De Aziatische markt is booming: dat betekent voor iédereen keihard werken om het bij te houden. Li droomt half weg bij de gedachte aan werkdagen van acht uur. „Ei genlijk voel ik me voor het eerst in lange tijd ontspannen, nu ik ont slag heb genomen", zegt ze. Kanaalstraat 55 Oost-Souburg tel:on8~44Ti43 www. me rriemie.nl BERLIJN - Duitsland heeft een groot tekort aan artsen. Het buurland van Nederland heeft dringend be hoefte aan meer dan tweeduizend huisartsen, meer dan twaalfhon derd psychotherapeuten en ruim driehonderd medisch specialisten. Dat heeft de voorzitter van de Duitse artsenorganisatie KBV, Andreas Kohier, gisteren gezegd. Het grootste tekort is er in de deel staten Nedersaksen en Noord-Rijn- land-Westfalen. In Nedersaksen is er een tekort van 678 medici. In Noord-Rijnland-Westfalen zijn er 493 vacatures. Vele Duitse huisart sen slagen er niet in ëen opvolger te vinden voor hun praktijk. Veel ziekenhuizen moeten zich in aller lei bochten wringen om specialis men te vinden. ANALYSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7