301 gezondheid Regels voor een gelukkig 2010 maandag 4 januari 2010 Een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar, dat wensen we elkaar allemaal. Maar hoe kun je levensgeluk werkelijk beïnvloe den? Met deze zeven regels uit de wetenschap ligt een gelukkig 2010 in het verschiet. door Ingrid Beckers illustratie Gemma Kessels Streef een doe! na Een echt gelukkig mens is bezig een boot te bouwen, een symfo nie te schrijven of te zoeken naar dinosau ruseieren in de Gobi- woestijn, zei psychia ter W. Béran al in 1932. Hij bedoelde te zeg gen: werken aan een betekenisvol doel, is een van de belangrijk ste ingrediënten voor geluk. Denk dan niet gelijk aan meer salaris of een nog grotere au to dan de buren. Het vergaren van bezit ver schaft slechts kortston dig geluk, omdat het snel went. Geluk be reik je door doelen te stellen waar je als per soon van groeit (Rus sisch leren, het Pieter pad lopen) óf waar mee je een bijdrage .le vert aan de maatschap pij (kinderen opvoe den, energie bespa ren). Bedenk ook dat geluk vooral voort komt uit het nastreven van doelen. Je hoeft ze dus niet noodzakelij kerwijs al in 2010 te be reiken. Ga sporten Als je het nog niet doet, zou het in ieder geval een goed voorne men moeten zijn: ga sporten. Vooruit, de voordelen nog maar eens op een rijtje. Li chaamsbeweging ver mindert angst en stress, beschermt te gen talloze ziekten waaronder hartaandoe- ningen, kanker en dia betes, bouwt onze bot ten, spieren en ge wrichten op, verbetert kwaliteit van leven en slaap en helpt ons op gewicht te blijven. Ten slotte laten veel on derzoeken zien dat sport misschien wel het effectiefste kant-en-klare medicijn is voor een gelukkig le ven. Zo, overtuigend genoeg? Investeer in familie en vrienden Wil je in 2010 meer tijd doorbrengen met je gezin, familie en vrienden? Een uitste kend voornemen, want de liefde (van partner, kinderen of vrienden) is de meest gelukkigmakende emotie die er is. Inves teer dus in je huwelijk of relatie door tijd vrij te maken om met el kaar te praten, te la chen, te vrijen of ande re leuke dingen te doen. Blijf vooral ook tijd en moeite steken in goede vrienden, kennissen en buren. Een stevig sociaal net werk is om teveel rede nen om op te noemen uitermate belangrijk voor ons welzijn. 'Schat, je zou veel ge lukkiger zijn als je dankbaar bent voor wat je wél hebt.' Hè jakkes, dat klinkt wel heel erg plat. Toch ont dekten onderzoekers dat je als mens echt ge lukkiger wordt door re gelmatig al je zegenin gen (gezondheid, fami lie, vrienden, huis, tuin) te tellen. Zit het dit jaar dus even te gen, denk dan niet ge lijk 'hè, dat heb ik weer'. Maar focus op de dingen die wel mee zitten. Wat helpt: breng tijd door met mensen die het min der getroffen hebben dan jij. Maak eens een praatje met de dakloze vrouw die elke week aan de ingang van de supermarkt staat. Dan heb jij het zo slecht nog niet. 'Oprecht geluk bestaat uit het gelukkig maken van anderen', luidt een hindoestaans gezegde. Door andere mensen te helpen of te troos ten, kun je jezelf zien als een sociaal, meele vend mens. Wees hulp vaardig in 2010! Neem de kinderen van je overbelaste buurvrouw mee naar de dieren tuin, kook eens per week voor je alleen staande vader. Hulp vaardigheid geeft een gevoel van eigenwaar de, is een welkome af wisseling op je eigen sores en als het goed is, krijg je er danken waardering voor terug. Let wel op: je hoeft nu ook weer geen moeder Teresa te zijn. Te veel goede daden kunnen stress veroorzaken. Spreid je goede daden en help alleen uit vrije wil voor maximaal re sultaat. Voor dit artikel is onder meer geput uit De maak baarheid van het geluk, een wetenschappelijke benadering voor een gelukkig leven - Sonja Lyubomirsky. Uitgeverij Archipel. 19,95 euro. reageren? gezondheid® wegener.nl Meer lachen Het hoeft niet eens van harte te zijn, maar vaak (glim)lachen zorgt voor een gevoel van welzijn. Onderzoek wijst uit dat fysieke ge laatsuitdrukkingen (la chen, hoos kijken) sig nalen naar de herse nen sturen, waardoor mensen zich ook daad werkelijk gaan voelen zoals ze kijken. Meer la chen zorgt er boven dien voor dat je in een opwaartse spiraal te recht komt: je krijgt meer aardige en posi tieve reacties terug. La chen en humor bevor deren op langere ter mijn dan ook je sociale contacten. En als iets gelukkig maakt (zie re gel 3), is het wel een stevig sociaal netwerk. Geef geld uit aan beleving Geld maakt - boven een bepaald mini mum - niet gelukkiger. Maar de manier waar op je het uitgeeft, heeft wel degelijk invloed op je welzijn. Moet je in tijden van recessie kiezen tussen een avondje theater of een paar nieuwe oorbel len? Kies dan theater. Uit onderzoek blijkt dat het kopen van erva ringen (reizen, eten tjes, concerten) geluk kiger maakt dan het kopen van spullen (designerjeans, siera den, mobiele telefoon). De aanschaf van desig nerjeans zorgt slechts voor kortstondig ge luk: je houdt ervan tot de nieuwe collectie in de winkel ligt. Maar mooie ervaringen, en vooral ook de herinne ring eraan, zorgen voor blijvend geluk. Had je nog geen mooie vakantie gepland voor 2010? Doe dat dan met een! -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60