binnenland 15 wennen Cel voor gooien vuurwerk Verkeer heeft in hele land last van gladheid Bus vol illegalen onderschept Vijf autotin» togan de kou ft ft Vraag naar winterhanden is groot Studentenbond: Neem oude ov-kaart mee Man opgepakt voor mishandelen agente Nigeriaanse voetballer gepakt met valse pas Medewerkers van ambulance belaagd Meer gemelde euthanasiegevallen Man opgepakt in vermissingszaak maandag 4 januari 2010 De komende week wordt ijskoud weer verwacht. Op sommige plekken kan het 15 graden vriezen. Vijf ANWB-tips voor auto mobilisten in vrieskou. Gebruik bij vorst geen handrem. Die kan zeker bij extreme kou wel eens vastvriezen. (2) Krab de ruiten schoon zonder de motor te laten lopen. De uitlaat gassen zijn erg slecht voorde gezondheid. (3) Pas op! Auto's kunnen op slot gaan als de motor draait, terwijl de bestuurder de ramen krabt. Q Vet de portieren in met vaseline, een vettige spray of talkpoeder om te voorkomen dat de portieren niet meer open gaan. (5) Bewaar de slotontdooier niet in de auto, maar in je jaszak. s HBL 1 -w !- 1 .Vf- - 9 .V pp? V f;* Ïtof8*i8^ - DEN HAAG - Het verkeer had in het hele land veel last van de gladheid. In het noorden viel het afgelopen weekeinde de meeste sneeuw. Er vonden tientallen aanrijdingen plaats. De politie in Friesland kreeg 28 meldingen binnen. In Drenthe was sprake van zeventien ongeval len. De politie Overijssel meldde vijftien aanrijdingen. Ook het openbaar vervoer ondervond veel hinder van het winterse weer. In het noorden van het land was een tijdlang geen busvervoer mogelijk. Ook in Midden- en West-Brabant deden zich zaterdagavond en gisterochtend tientallen aanrijdin gen met blikschade voor als gevolg van de gladheid. Veel voertuigen waren gaan schuiven of gleden uit de bocht door de gladde onder grond. Daarbij vielen geen gewon den. Een mistveld in combinatie met felle zon veroorzaakte gistermid dag een kettingbotsing op de A6 bij Nagele (Flevoland), vlak voor de Ketelbrug, waar het verkeer stil stond. Daarbij werden vijftien au to's beschadigd en raakten drie per sonen lichtgewond. Vakbond FNV Bouw gaat de ko mende dagen controleren of de werkgevers in de bouw zich aan de afspraken houden die over het vorstverlet zijn gemaakt. De vakbond stuurt door het hele land ploegen er op uit om een oog je in het zeil te houden. Met de sneeuw en vrieskou is de verwach ting van de vakbond dat op veel bouwplaatsen het werk de komen de dagen stil komt te liggen. In de bouw-cao staat dat bij een gevoelstemperatuur van min 6 gra den of lager het werk op de bouw moet worden neergelegd. Twee goed ingepakte peuters. foto Amber Beckers/Hollandse Hoogte/GPD een 'jas' aan. „Maar de meeste hon den hebben gelukkig een goede, dikke vacht." Geen mens hoeft dezer dagen bui ten kou te lijden, bezweert kou- de-expert Wim Hof, beter bekend als The leeman. Hof reist de we reld over om onder onwaarschijn lijk koude omstandigheden re cords te breken. Hij is net terug uit Japan, waar hij het 1 uur en 44 mi nuten volhield in een bak met ijs. „Maar ik zwem ook onder het ijs door. En boven de poolcirkel, bij -30 graden Celcius, heb ik een hal ve marathon gerend. Op blote voe ten. Dat was koud." Volgens Hof is het probleem dat niemand zijn lichaam nog bloot stelt aan kou. „We trekken dikke jassen en truien aan. En dan heb ben we het nog koud. Maar dat is helemaal niet nodig. Ik vind het nu buiten lekker fris." Bandenfabrikant Vredestein kan de enorme vraag naar winterhanden nauwelijks aan. Het bedrijf heeft personeel van andere afdelingen tij delijk naar de servicedesk overge plaatst om de wachtlijsten weg te kunnen werken. Ook bandendealer Kwik-Fit heeft moeite met de toe genomen vraag. De sterk gestegen vraag naar win terhanden heeft niet alleen te ma ken met het strenge winterweer, al dus een woordvoerder van Vre- Hofs geheim? „Wen het lichaam aan lage temperaturen. Bouw het langzaam op. Ik ben ooit begon nen met koud douchen." Volgens Hof train je zo het sluiten van de aderen, de manier om ervoor te zorgen dat de lichaamstempera- destein. Een andere verklaring is dat de fabrikant veel nieuwe klan ten heeft gekregen omdat die niet konden worden beleverd door con current-bandenfabrikanten. „Door de recessie heeft de internationale auto-industrie harde klappen gekre gen. Dat heeft ertoe geleid dat een aantal bandenproducenten een pro ductiestop invoerde, waardoor hun totale capaciteit is afgenomen. Zij konden dus ook minder voorraad aanleggen." tuur op peil blijft. Begin dit jaar gaat The leeman een nieuwe uitda ging aan. In de hitte van de Sahara wil hij 50 kilometer rennen zon der te drinken. „Ik ga laten zien dat mijn lichaam ook in zo'n extre me omgeving kan functioneren." ROTTERDAM - De rechtbank in Rot terdam heeft een 24-jarige man uit Hoek van Holland veroordeeld tot een celstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaar delijk voor het gooien van zwaar vuurwerk naar leden van de Mo biele Eenheid (ME). Bij de volgende jaarwisseling moet de man, net als de twee anderen die zaterdag voor de supersnelrech- ter verschenen, thuisblijven. De vuurwerkgooier, die ontkende, krijgt een proeftijd van twee jaar. Hij gaat in beroep. De vierde hooli ganzaak werd aangehouden. Een andere nieuwjaarshooligan kreeg een voorwaardelijke celstraf van twee weken, een werkstraf van 50 uur en een schadevergoe ding van 50 euro wegens beledi ging en bedreiging van een agent. Een derde werd veroordeeld tot een werkstraf van 100 uur, waar van 50 voorwaardelijk omdat hij een veiligheidscamera en een ruit van een sporthal had vernield. In verband met de ongeregeldhe den tijdens oud en nieuw in de Culemborgse wijk Terweijde heeft de politie inmiddels zes mensen aangehouden. Zaterdag werd een 20-jarige man opgepakt op verden king van betrokkenheid bij het met een auto inrijden op een groep Molukkers, die in de voor tuin van een huis stond. Dezelfde dag werd een 43-jarige Culembor- ger aangehouden die betrokken was bij de op de dollemansactie volgende vechtpartij. Vier mannen in de leeftijd van 18 tot 21 jaar uit Culemborg, Zeist en Utrecht wer den vrijdag al aangehouden. Zij za ten net als de 20-jarige verdachte in de auto. Van de verdachten wor den er vier verdacht van poging tot doodslag.Ooggetuigen verkla ren dat het om een conflict gaat tussen Marokkanen en Molukkers. Burgemeester Roland van Schel ven van Culemborg hoopt dat de daders snel 'een gezicht krijgen', zodat ze kunnen worden voorge leid. Hij voelt voor snelrecht. „Half januari staat een zitting gepland. De tijd van praten is voorbij. Dit gedrag is niet te tolereren." De on rust in Terweijde is niet nieuw. Vo rig jaar sloeg de vlam al enkele ma len in de pan. Een 54-jarige man uit Eefde is za terdag overleden als gevolg van een ongeluk op nieuwjaarsdag. De man gebruikte een met zuurstof gevulde butaangasfles om een vuur aan te wakkeren tijdens car- bidschieten. Daarbij explodeerde de fles. BREDA - De Koninklijke Marechaus see heeft een bus met dertig Oost-Europese illegalen van de weg geplukt bij grensovergang Ha- zeldonk. De illegalen zaten in een touringcar met 54 personen die en kele dagen eerder uit Napels was vertrokken. Tijdens een controle in de nacht van vrijdag op zaterdag bleek dat dertig van de inzittenden geen gel dige reispapieren hadden. In Na pels hadden de illegale toeristen uit onder meer Wit-Rusland, Oek raïne en Kirgizië ingetekend op een reisje om oud en nieuw te vie ren in Parijs. Vervolgens was het gezelschap op weg naar Amster dam om het uitstapje met een ge zellig weekeindje af te sluiten. Veel van de illegalen woonden en werk ten al vele jaren in Italië. Ze zijn overgedragen aan de Immigratie- en Naturalisatiedienst. UTRECHT De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) adviseert studenten om hun ov-jaarkaart uit 2009 nog even bij zich te houden. Er is volgens de bond veel onduidelijkheid bij stu denten over het gebruik van hun nieuwe ov-chipkaart, die vrijdag is ingevoerd. Met de oude kaart mo gen ze nog tot 1 februari reizen, zo zei LSVb-voorzitter Gerard Ooster- wijk gisteren. DEN BOSCH De politie heeft zaterdagnacht in Den Bosch een 26-jarige man zon der woon- of verblijfplaats opge pakt voor mishandeling van een politieagente. De agente was naar een vechtpartij in het centrum ge reden. Toen de agente uit de auto stapte, rende de verdachte op haar af en pakte de vrouw vast rond haar nek. Ook kreeg ze een vuist slag in haar gezicht. SCHIPHOL Een Nigeriaanse profvoetballer is aangehouden op Schiphol omdat hij op een vals paspoort zou reizen. Dat meldden verscheidene Griekse media. Victor Agali, die vroeger uit kwam voor het Nigeriaanse elftal, speelt nu in de Griekse competitie. Hij zou van de Nigeriaanse stad Lagos via Amsterdam naar Athene gaan. De 31-jarige man zit vast voor verder onderzoek. STEENBERGEN Ambulancemedewerkers zijn gis terochtend op de Markt in Steen bergen uitgescholden en bekogeld met sneeuw- en ijshallen toen ze een jongen hielpen die onwel was geworden. Ook de ambulance zelf en enkele politieauto's moesten het ontgelden. Een 17-jarige jongen en een 43-jarige man uit Steenber gen werden aangehouden wegens belediging. HILVERSUM Het aantal gevallen van euthanasie dat is aangemeld bij de regionale toetsingscommissies is de afgelo pen jaren elk jaar met ongeveer 200 gestegen tot rond de 2500 in 2009. Dat zei de algemeen voorzit ter van de regionale toetsingscom missies, J. Suyver, zaterdagavond in Nova. Tussen 2003 en 2009 ging het in totaal in 22 gevallen om demen te bejaarden. APELDOORN De politie heeft een 36-jarige man aangehouden in verband met de vermissing van autohandelaar Henk van Ravenhorst (48) uit Beek bergen. Dat meldde een woordvoer ster van de politie gisteren. De poli tie onderzoekt of de man iets met de zaak te maken heeft. De auto handelaar wordt sinds dinsdaga vond vermist. De politie sluit een misdrijf niet uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5