4\ 'Koud? Een kwestie van TO0S PVV valt over uitlating topman Politieacademie Twee vliegtuigen landen uit voorzorg Plasterk: 'zeer pittige' gesprekken over nieuwe vorm publieke omroep VRIESKOU Het is de komende dagen koud tot zeer koud. Het KNMI ver wacht tot en met vrijdag bijna overal temperaturen onder nul. Voor de één is het een zegen, voor de ander een crime. maandag 4 januari 2010 ...EN HET HEEFT AL METEEK! EFFECT OP HET KLIMAAT, DEN HAAG - De PW-Kamerleden Raymond de Roon en Hero Brink man willen dat minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) af stand neemt van de uitlatingen van een topfunctionaris van de Po litieacademie. Het gaat om )an Struijs, hoofd ken nis- en strategische ontwikkeling van de Politieacademie. Hij zei in deze krant: 'Stel dat de partij van Wilders bij de gemeenteraadsver kiezingen ergens een heel groot aantal zetels krijgt. En vervolgens vanuit het gemeentebestuur een hard beleid ten opzichte van be paalde bevolkingsgroepen wordt opgelegd. Hoe stel je je dan op als agent? Voer je het beleid uit, of geef je er je eigen invulling aan?' Struijs zou op 4 mei, Dodenher denking, een boekje Overleven on der een andere orde willen uitdelen aan alle agenten in opleiding. Het gaat over de behandeling van Vlaardingse voedseldieven uit het oorlogsjaar 1944. Waar de ene poli tieman zo'n dief hielp, pakte de an dere hem streng aan. De PW stelt vast dat Struijs paral lellen trekt tussen de PW en de NSB en noemt dat demoniserend en ongepast. „Bent u van mening, dat een functionaris met dergelijke denkbeelden, die op een dergelijke manier het publiek en politiemen sen in opleiding opzet tegen een democratisch gekozen partij, ge schikt is voor zijn functie?", vra gen Kamerleden de minister. De Politieacademie heeft laten we ten het onderzoek naar het optre den van de politie tegen Vlaarding se voedseldieven te ondersteunen omdat het 'aansluit bij het oplei dingsthema over de morele profes sionaliteit van agenten'. Dat zei de academie gisteren in een verkla ring. De academie stelt wel dat zij het interview niet heeft geautoriseerd en dat in het stuk ten onrechte de suggestie wordt gewekt dat de Poli tieacademie een verband legt tus sen het politieoptreden tijdens de oorlog en de PVV. De academie verklaart verder: 'Poli tieagenten van vandaag werken middenin de samenleving en moe ten dagelijks morele keuzes maken over hoe zij de wet handhaven. Agenten moeten daartoe in staat zijn en worden daar door de Poli tieacademie voor opgeleid'. SCHIPHOL - Een vliegtuig van de Nederlandse vliegmaatschappij Ar- lce Fly heeft gisterochtend een voorzorgslanding gemaakt op het vliegveld van de Finse stad Ro- vaniemi, nabij de Noordpool. Dat maakte een woordvoerster van de vliegmaatschappij bekend. Het toestel vertrok rond half elf vanuit de noordelijker gelegen Fin se plaats Kittila naar vlieghaven Schiphol. Omdat de staart van het vliegtuig bij het opstijgen licht de startbaan raakte, besloot men een voorzorgslanding te maken, om te bekijken of er schade was aan het toestel en of er nog wel veilig ge vlogen kon worden. De Boeing 737 bleek onbeschadigd en geheel veilig om de vlucht mee te vervolgen. De passagiers, bijna 180 mensen, moesten echter tot gisteravond wachten tot zij naar Nederland konden vliegen. Dat kwam omdat Arke Fly nieuw per soneel moest invliegen naar Fin land. „Toen het toestel geheel en al ge checkt was, bleek dat de crew op het toegestane aantal werkuren zat", aldus de woordvoerster. Gistermiddag maakte een andere Boeing 737 van KLM ook al een voorzorgslanding. Het toestel maakte kort na het opstijgen vanaf Schiphol rechtsomkeert naar de luchthaven, omdat het seinknopje in de cockpit dat moet aangeven of het landingsgestel is ingeklapt, niet werkte. Het vliegtuig was op weg naar Ma drid en was ongeveer twintig mi nuten in de lucht toen het terug keerde. Volgens de woordvoerster was er geen sprake van een nood landing, maar landde het toestel puur uit voorzorg. De passagiers vertrokken met een ander toestel naar hun bestem ming. PAUL KUSTERS uziee KOU KOMEN&E WEEK "TiSPtP 1&. S.ÏK5 KU. AMSTERDAM - Het omroepbestel in zijn huidige vorm verdwijnt. An der kijkgedrag en nieuwe technie ken dwingen de publieke omroep ertoe zijn traditionele werkwijze te 'herdefiniëren'. Dat zegt minister Ronald Plasterk van Media. Volgens de minister verandert het medialandschap in zo'n hoog tempo, dat hij een gron dige wijziging van de werkwijze bij de publieke omroep noodzake lijk acht. Bij het debat over de toe komst van de omroep worden ook commerciële zenders uitgenodigd. Plasterk verwacht dat de gesprek ken over het nieuwe systeem 'zeer pittig' zullen worden. „Binnen de politiek. En binnen de omroep." In 2011 begint de Nederlandse tele visie aan een nieuwe concessiepe riode van vijf jaar. Plasterk ver wacht dat het systeem na die vijf jaar op zijn einde loopt. Daarom is hij met directeur Henk Hagoort van de publieke omroep verken nende gesprekken begonnen over wat daarna moet gebeuren. „We zijn met een evaluatie bezig. Hoe gaan we de omroep inrichten na dat de volgende ronde van vijfjaar voorbij is?" Plasterk verwacht dat op de Neder landse televisie veel zal verande ren. Door de samenvoeging van te levisie en internet krijgt de kijker steeds meer mogelijkheden de tele visieavond op zijn eigen manier in te richten. Die tendens botst met de wijze waarop nu bij de publie ke omroep wordt gewerkt. Netma nagers hebben de taak tv-avonden zo samen te stellen, dat de kijker ook programma's ziet die verder reiken dan amusement. Deze 'sandwichformule' wordt gezien als een belangrijke legitimatie van de publieke omroep. Plasterk: „De netmanagers werken aan uitzendschema's die de kijkers verleiden ook af te stemmen op programma's die ze niet spontaan aanzetten. Die situatie verandert." De minister erkent dat hij in een vroeg stadium de 'herdefinitie van 'het omroepsysteem' aan de kaak stelt. Hij is daartoe genoodzaakt, vindt hij, omdat in 2011 verkiezin gen worden gehouden. „In de aan loop daar naartoe moeten de poli tieke partijen hun mediaplannen uitwerken, en ik moet ze daartoe alle relevante informatie geven." Nederland beleeft een 'ouderwetse winter'. Voor kwetsbare ouderen en ba by's is het in de kou oppas sen geblazen. Anderen vin den het buiten 'lekker fris'. door Frouke Tamsma Het zijn zware tijden voor de klimaatonheils profeten. Kom dezer da gen maar eens aan met je verhaal over stijgende tempera turen en wegsmeltende ijskappen. Het is weer eens echt winter in Ne derland. Waar de een niet bij de koek- en-zopietent is weg te slaan, kruipt de ander rillend van ellen de tegen de kachel aan. Voor som migen vormt het winterweer een regelrechte aanslag op de gezond heid. Dat geldt zeker voor kwetsba re ouderen, waarschuwt Sabrina van Ravenswaay van het Ouderen- fonds. „Het lichaam van ouderen produceert minder warmte. Daar naast merken ze temperatuursver schillen niet goed op." In de eerste vier koude weken van 2009 stierven duizend tachtigplus sers meer dan in andere jaren, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferd. Naar buiten gaan is bij deze groep niet het grote probleem. „Wie lek ker in beweging is en warme kle ding, een muts en handschoenen draagt, zal niet snel onderkoeld ra ken." Van Ravenswaay is vooral bezorgd om de ouderen die in een koud huis stil blijven zitten. „Zeker in een tochtige kamer is het oppas sen geblazen." Het Ouderenfonds adviseert om goed en regelmatig te eten. Als de bloedsuikerspiegel in het lichaam daalt, treedt namelijk afkoeling op. Met de allerkleinste kinderen is ook voorzichtigheid geboden, stelt het Leids Universitair Medisch Centrum. Als een tocht buiten de deur echt onvermijdelijk is, kleed de baby dan winddicht aan en zorg voor een passende muts in verband met warmteverlies via het hoofdje. Huisdieren die buiten leven, hou den het ook bij lage temperaturen meestal goed vol. „Wat je zeker niet moet doen, is je konijn vanuit zijn buitenhok ineens binnen bij de verwarming zetten", zegt Josi- ne Boven van de Dierenbescher ming. „Konijnen kunnen slecht te gen plotselinge temperatuurswisse lingen. Je kunt beter zorgen voor een tochtvrij hok en extra stro." Boven adviseert hondenbezitters de kwetsbare voetzolen van hun huisdier regelmatig te controleren, zeker als er pekel is gestrooid. Klei ne honden met een dunne buik vacht kunnen buiten eventueel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4