Loodsen verliezen kort geding Zeeland is nu kale vlakte O— 2ÖCJ9 zeeland 13 Bos wacht beslissing over geld Icesave af Secretaris Feijtel weg bij ZLTO Spoor in sneeuw leidt tot twee aanhoudingen Uitspraken over stort staalslakken dit jaar in 35 vragen NIEUWSQUIZ „Die diversiteit was juist het mooie van dat gebied'. Dat vond je bijna nergens zo. Allemaal weg! En het wordt erger." Na de eerste stort van het restproduct uit de hoogovens afgelopen maand, resteert aan de Schouwse kant van de Zeelandbrug niet meer dan een uitge storven, kleurloze vlakte. foto Ron Offermans Staatssecretaris Tineke Huizinga: „Geen blijvende gevolgen voor de zuur graad en het ecosysteem. Geen reden tot zorg over de stort." Rijkswaterstaat: „We willen bijhouden hoe het planten en dierenleven zich ontwikkelt." 0 Gedeputeerde Frans Hamelink: „We gaan dit project zorgvuldig volgen." Nationaal Park Oosterschelde: „Zorgen over soortverarming." CDA-Statenlid Ad Lijmbach: „Wanneer je zegt een gebied zó waardevol te .vinden dat daar uiterst zorgvuldig mee moet worden omgegaan,-moet dat in alles het uitgangspunt zijn." Projectmanager Daniël de Kramer van Rijkswaterstaat: „Dat doen we al dik twintig jaar zo bij de aanleg van dammen en dijken." Nederlandse Mosselcultuur: „Meer duidelijkheid gewenst over giftige effec ten op de mosselen." Op www.pzc.nl/staalslakvideo: de Schelphoek 1,5 jaar na de proefstort daar. terstaat in de Ooster- en Wester- schelde een gebied van bijna tien kilometer aan. De werkzaamhe den zijn de afgelopen zomer bij Ritthem begonnen en worden in fases uitgevoerd tot eind 2012. Biologen rond Stichting de Ooster schelde, opgericht naar aanleiding van het vergeefse protest tegen het gebruik van staalslakken voor de dijkversterking, gaan er vanuit dat 98 procent van het 'öude leven' niet meer terugkeert. Offermans: „Meestal groeien er best snel weer doorzichtige zakpijpen bovenop stenen. Die hebben geen slib no dig om aan voedsel te komen, zo als verreweg de meeste andere or- Hoe goed hebt u de krant gelezen? Uw nieuwskennis getest in 35 vragen op www.pzc.nl/nieuwsquiz STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl ganismen. Dat wordt dan een mo notone boel. Daarmee is één van de mooiste duikgebieden gewoon verdwenen." Offermans beheert ook de toonaangevende internetsi te digischool.nl, met alle bekende duikplaatsen in binnen- en buiten land. De beschrijving van de loca tie Zeelandbrug is inmiddels dras tisch aangepast en nodigt niet meer uit voor een bezoek. Door de aantasting van het gebied staat tevens de komst van het wereld kampioenschap onderwaterfoto grafie naar Zeeland in 2015 op los se schroeven. Bekenen wordt of kan worden uitgeweken naar de riskantere duikstek Goese Sas. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Nederlandse Lood- sencorporatie (NLc) heeft het kort geding over verlaging van de loods- tarieven per 1 janauri 2010 verlo ren. De administratieve rechter in Den Haag heeft de eis van de NLc tot opschorting van het besluit over de loodstarieven vlak voor de jaarwisseling verworpen. Het door de loodsen bestreden be sluit over de loodsgeldtarieven is genomen door de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa). Die oordeelde dat in 2010 de tarieven 4,1 procent lager kunnen dan de 1,36 procent verhoging die de lood sen zelf hadden voorgesteld. Voor de scheepvaart op Nederlandse ha vens komt dit per saldo neer op een gemiddelde verlaging van de tarieven van zo'n 2,75 procent. Ten opzichte van hun eigen voorstel verliezen loodsen dit jaar bijna vijf miljoen euro aan inkomsten. In een nota van 109 pagina's, inclu sief bijlagen, heeft de NMa gemoti veerd waarom het loodsenvoorstel in haar ogen niet aanvaardbaar is. De NMa vindt het vooral onbillijk dat de loodsen het verlies aan vaar- uren - door een beperkter aanbod van schepen door de crisis - lijken te willen compenseren met meer betaalde uren waarin zij alleen op roepbaar zijn bij grote drukte. De loodsen zijn van plan het NMa-be- sluit verder aan te vechten. Ron Offermans, onderwaterfotograaf Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto maandag 4 januari 2010 DEN HAAG - Minister Wouter Bos van Financiën wacht voorlopig af of de IJslandse president Olafur Ragnar Grimsson toch instemt met de wet die de terugbetaling re gelt van het door Nederland voor geschoten Icesave-geld. Via een woordvoerster liet minis ter Bos gisteren weten de zaak vooralsnog als een interne kwestie te zien. Maar de druk op de presi dent van IJsland om de wet te blokkeren is groot. Het IJslandse parlement stemde vorige week na een fel debat voor de compensatieregeling, met 33 stemmen voor en 30 tegen. Neder land (1,3 miljard euro) en het Vere nigd Koninkrijk (2,5 miljard euro) zouden daarmee het geld terugkrij gen dat deze landen hebben voor geschoten om spaarders terug te betalen die gedupeerd werden door het faillissement van spaar bank Icesave. Maar ondanks de meerderheid in het parlement wei gert president Grimsson voorlopig de wet te ondertekenen. De weer stand in IJsland tegen de regeling is groot. Veel inwoners zijn verbol gen dat zij moeten opdraaien voor het faillissement van Icesave. GOES - De provinciaal secretaris van de Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie (ZLTO), B. Feij tel, legt zijn functie neer. Hij heeft er voor gekozen meer tijd te inves teren in zijn fruitteeltbedrijf in Wemeldinge, in combinatie met een aantal bestuurlijke activitei ten. Feijtel is onder meer lid van Provinciale Staten voor het CDA. Met ingang van 2010 wordt zijn functie bij de ZLTO overgenomen door K. de Regt. De Regt is sinds 1998 in dienst als afdelingsfunctio naris bij de ZLTO, als specialist om gevingsbeleid en plaatsvervangend secretaris. TERNUEZEN - In de nacht van zater dag op zondag zijn in Terneuzen twee 16-jarige jongens uit die stad aangehouden wegens vernieling. Rond vijf uur gisterochtend kwam er bij de politie een inbraakmel ding binnen van een school aan de Wagnerhof in Terneuzen. Een ruit van de school en een ruit van een bushokje aan de Roosevelt- laan waren vernield. Een loop spoor in de sneeuw naar de Geul straat leidde tot de aanhouding van een jongen. Hij bekende de vernielingen te hebben gepleegd samen met een andere jongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3