Mooiste stukje van Snelrecht bij Middelburgse rechter PZC Boom 2 maandag De krant 5 weken voor 15 euro STAALSLAKKEN De stort van staalslakken in de Oosterschelde is in volle gang. Protest van duikers en vissers tegen een gevreesde kaalslag on der water, ten spijt. De eerste beelden zijn ontluisterend. maandag 4 januari 2010 i door Wim Hofman Ooit, lang, lang gele den, moesten we mijn moeder helpen met een boom. Ze had brandhout nodig en dus gingen we naar het bos met de fiets. Ik zal wel, zoals gewoon lijk voorop gezeten hebben, mijn broer Zweitze achterop. Terug gingen we lopen, een nogal kromme, groene dennen boom lag over de fiets. Mijn broer en ik moesten helpen. Het ging allemaal nogal onhan dig. Een damesfiets is geen ge ijkt voertuig om een boom te vervoeren. En een touw of snel binders had mijn moeder niet. En hoe we ook ons best deden, het ding viel nogal eens op de grond en we kregen er groene handen van en onze handen werden plakkerig van de hars die aan de bast zat. Het was winter en oorlog en mijn moe der had stookhout nodig voor de kachel. Vooral om eten te kunnen koken, kool, pap, wor telen, zuurkool. Ze had ook wel een stapel takkenbossen, maar die gebruikte ze liever COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZëeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement-beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAi4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie niet. Die waren nodig om haar fiets te verstoppen als de Duit sers weer eens kwamen rond neuzen. Eenmaal thuis zaagde ze de boom in stukken met haar spanzaag. Ze besteedde extra zorg aan de top van de boom. Ze vulde een van haar blauwe keukenpannen met zand. Ik dacht dat ze zand ging koken, maar de pan was nodig om er het bovenste stuk van de boom in te zetten. De top van de boom deed dienst als kerstboom. Het moet dus te gen Kerstmis geweest zijn. Ik weet het niet precies meer. Ze had een doos kerstballen. Een paar waren nog heel. En ze hol de een aardappel uit en omwik kelde die met rood papier en zette er een kaarsje in. Later had ze heel wat mooiere kerst bomen. Bijna elk jaar. Ze ble ven in de kamer staan tot na Driekoningen. Zo hoorde dat, zei ze. Daaraan moet ik denken nu we hier de kerstboom weer moeten wegdoen. Ik denk dat ik hem maar opstook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De waterbodem bij de Zeelandbrug vóór de stort van staalslakken ten bate van de vooroeverversteviging in op dracht van Rijkswaterstaat. foto Ron Offermans door Marcel Modde Nauwelijks een maand ge leden gold de waterbo dem aan de Schouwse kant van de Zeeland brug nog als één van de rijkste na tuurgebieden in Europa. Sinds daar in opdracht van Rijkswater staat bootladingen staalslakken zijn gestort, als versterking van de vooroever, is de strook over een paar honderd meter zo dood als een pier. De Amsterdamse onderwaterfoto graaf Ron Offermans negeerde het tijdelijk duikverbod op de populai re locatie en gebruikte de adem pauze tijdens de feestdagen om een kijkje te nemen onder water. „En dan schrik je je kapot! Ik had natuurlijk wel iets verwacht, maar wanneer je het dan in werkelijk heid zo voor je neus ziet, is het al tijd confronterender. Hopelijk wor den nu nog meer mensen waklcer geschud. Heel jammer dat we dit hebben laten gebeuren." Het verschil tussen 'toen en nu' is ontluisterend. De kleurenpracht en het talrijke dierenleven heeft plaats gemaakt voor een vlakte kil le, grijze klompen steen. Het besef dat veel van dat moois onder die laag ligt bedolven, laat weinig aan de verbeelding over. Offermans, te vens lid van de fotowerkgroep van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB), heeft zo'n tweehon derd duiken gemaakt onder de Zeelandbrug. „Je kon er altijd op een mosselveldje kijken of bij de oesterrifjes. Op het slik verderop had je een hoekje met fascine rende kokerwormen en een veld anemonen. Die diversiteit was het mooie van dat gebied. Dat vond je bijna nergens zo. Allemaal weg! En het wordt nog erger." De strook waarin de staalslakken worden gestort, is zo'n zeshon derd meter breed en tot 85 meter uit de kant. In totaal pakt Rijkswa- door René Schrier MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank houdt woensdag een speciale zogenaamde snelrechtzit ting voor verdachten van ongere geldheden die met de jaarwisse ling te maken hadden. In de nacht van oud op nieuw heeft de politie in Zeeland 34 men sen aangehouden in verband met vernielingen, bedreiging of mid- handeling. Van te voren was ook aangekondigd dat de politie streng optreden. Dat was het beleid in het hele land. In een aantal arrondissementen, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht, zijn al zogenaamde su persnelrechtzittingen gehouden. Zaterdag stonden de eerste vier verdachten voor de supersnelrech- ter. Het Openbaar Ministerie heeft aan gekondigd zwaardere staffen te ei sen dan normaal. De opgelegde taakstraffen moeten direct na de jaarwisseling worden uitgevoerd en de opgelegde gevangenisstraf fen zullen direct aansluitend aan de snelrechtzittingen moeten wor den uitgezeten. Ook kan huisarrest voor de volgende jaarwisseling op gelegd worden. Is er sprake van ge weld tegen mensen met een pu blieke taak (bijvoorbeeld politie, ambulancepersoneel of brand weer) tijdens oud en nieuw dan zal de strafeis met ongeveer 150 procent worden verhoogd. De aan gerichte schade wordt op de da ders verhaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2