De stad wint van zon, zee en seks Waar gaan we dit jaar met vakantie naar toe? Wordt het eigen land of toch weer Frankrijk? Vooruitlopend op de Vakantiebeurs probeert Rob van den Dobbelsteen te achterhalen welke bestemming dit jaar favoriet is. m reizen@wegener.nl J Q reizen r=1024-3650360 Zaterdag 2 januari 2010 Gaan we de komende zomer weer massaal naar de Middellandse Zeestranden? Grote reisondernemingen hebben laten weten dat ze voor be stemmingen als Spanje, Turkije en Griekenland veel minder vliegtuig- stoelen hebben ingekocht dan nor maal. Dat komt in de eerste plaats door de recessie en in de tweede plaats doordat consumenten nogal grillig boeken. Het zijn de 'kleine spelers', de spe cialisten, die optimistisch zijn over het komende vakantieseizoen. Dan gaat het bijvoorbeeld om rei zen naar de Verenige Staten (popu lair dankzij de lage dollar), cultuur vakanties (vooral Italië) en de ge stage groei van 'werkvakanties', die vakantie en vrijwilligerswerk combineten. Een echte trend zijn deze vakanties met als thema duur zaamheid, ontwikkelingswerk en milieu nog niet. Daarvoor is de markt veel te klein.'De 'rugzakge neratie' die vijftien jaar geleden, na het schoolexamen, de wijde we reld introk, zou misschien best wil len. Maar niet iedereen wil met kleine kinderen in een bootje de Amazone aftuffen. Misschien dat voor hen Nepal iets is. Arke vliegt er met Arkefly het komende jaar rechtstreeks naar toe. Er zijn meer van zulke ver- weg-bestemmingen. Zimbabwe, Sri Lanka, Rwanda en Kashmir. Volgens de reisbranche is het daar veilig genoeg om te reizen. 'De we reld aan je voeten' is niet voor niets het thema van de Vakantie beurs 2010 in Utrecht. Veel mensen dromen van avon tuurlijke vakanties. Maar ook hier geldt: niet iedereen wil tijdens een safari in een tentje in de Masai Ma- ra (Kenia's natuurreservaat) sla pen. Gelukkig voor hen is er nu 'glamping'. Dat woord is de samen trekking van de woorden glamor ous en camping. Het is een ver volg op het luxueus kamperen uit de vorige eeuw. Maar ging het toen om reeds opgezette tenten met daarin een koelkastje en vast licht, 'glampers' komen terecht in een van doek opgetrokken paleis met climate control en een kingsi foto CPD Indrukken opdoen op de Vakantiebeurs. foto CPD ze-bed. De super de luxe tenten waren al te vinden in de natuur parken in Zuid-Afrika. Maar je vindt ze nu ook in Frankrijk, Span je en zelfs in Nederland. Bij Bid dinghuizen, ligt middenin het Ve- luwemeer een eilandje (Camp Spi rit) waarop dit soort tenten staat. Op www.goglamping.net kun je zien hoe de tenten er uitzien. Door de economische crisis bleven vorig jaar veel Nederlandse vakan tiegangers in eigen land. Dat veel vakantiegangers in 2010 ook voor 'Lekker weg in Eigen Land' zullen kiezen, lijkt daarom geen gewaag de voorspelling. De buitenlandse vakanties worden intussen korter en er wordt vaker gekozen voor Oost-Europese be stemmingen en dan vooral Bulga rije. Dat land maakt de verwachtin gen eindelijk waar en het comfort van chambre d'hötes en bed break fasts lijkt het vooral bij ouderen langzaam maar zeker te winnen van het overnachten in tenten, ca ravans of kampeerauto's. Die ouderen boeken overigens in tegenstelling tot de internettende jongeren nog altijd het liefst bij een reisbureau. Zij kiezen voor het gemak van alles uit handen geven. Touroperators spelen daar op in met bijvoorbeeld wandel- en fiets- reizen met bagage-nabrengdienst. Ook golfreizen zitten nog steeds in de lift. Al voor minder dan 600 euro per persoon zit je een week in een viersterrenhotel aan de Por tugese Algarve, inclusief een huur auto om mee naar de golfbanen te rijden. De greenfee (de bijdrage om toegang tot de golfbaan te krijgen) is bij de prijs inbegrepen. Als straks de crisis voorbij is, ver wachten trendwatchers een totale aardverschuiving. In plaats van 'zon, zee en seks', krijgen we te maken met de invloed van het op komende toerisme uit Oost-Azië. Daar gaan ze niet - zoals wij - naar het strand, maar liever de stad in. Waar ze 'musea bezoeken, oude ge bouwen bekijken, lekker eten en vooral shoppen. Het aanbod aan ci tytrips zal flink gaan toenemen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Veel mensen dromen van avontuurlijke vakanties, zoals kamperen in Tanzania. foto Johan Bosveld De Jaarbeurs in Utrecht staat van woensdag 13 januari tot en met zondag 17 januari in het teken van reizen. On danks de crisis is de belang stelling boven verwachting, aldus organisator VNU Exhi bitions, die 1.600 exposan ten verwacht. Nieuw zijn on der meer Kameroen, Costa Rica en Colombia. De Vakantiebeurs is dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur en op vrijdag tot 21.00 uur. Kaarten kosten aan de kassa 17,50 euro, wie vooraf via de website www.vakantie- beurs.nl een kaartje koopt, betaalt 5 euro minder. Kinde ren tot en met 12 jaar heb ben gratis toegang. Ook voor gezinnen met jon ge kinderen is de beurs de moeite waard. Er is een om vangrijk aanbod voor deze sterk groeiende groep vakan tiegangers. Door het volgen van de themaroute Family St Fun komen de ge zinnen vanzelf langs de hon derden gespecialiseerde aan bieders met vakanties naar de meest uiteenlopende be stemmingen. De WV vormt op de Vakan tiebeurs het hart van de Ne derlandse deelnemers. In hal 11 zijn de stedelijke en regio nale VVV's aanwezig om de recreatieve en toeristische mogelijkheden van hun stad of streek te presenteren. www.vakantiebeurs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97