15 reizen H Children in the Wilderness reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 2 januari 2010 Een gids toont het gebleekte en uitgedroogde skelet van een spiesbok, een antilopesoort die in de woestijn leeft. De volgende ochtend vertrekken we naar Desert Rhino Camp. Daar zien we onze eerste zandhoen. Vol gens de gids heeft deze korhoen- soort een ingenieus koelsysteem in zijn neus, zodat het bloed niet te heet in de hersenen arriveert. Alle gasten van Wilderness Safari's heb ben een eigen gids, die niet alleen de landrover bestuurt, maar ook uitleg geeft over flora en fauna. Desert Rhino Camp is minder luxueus dan Little Kulala. Maar een eigen tenthuisje met douche kun je hier gerust een luxe noemen. Aan het eind van de dag verzamelt ie dereen zich om een kampvuur. Daarna schuiven we aan de eettafel aan: gasten, gids, de baas van het re sort en ander personeel. De volgen de ochtend gaan we vroeg op pad. Een auto met drie spoorzoekers, trackers worden ze hier genoemd, is een uur eerder vertrokken. Zij zijn ware experts, soms ex-stro pers. Ze zijn in dienst van de Rhi no Trust die hier probeert de popu latie van de zeldzame zwarte neus hoorn weer op peil te krijgen. We zien giraffen, spiesbokken, koe- doe's, maar geen neushoorn. Na een lunch in de schaduw gaan we weer op pad. Een uurtje later kraakt het over de boordradio: 'rhi no gespot'. Dwars over stenen en hobbels rijden we erheen. Met de trackers lopen we zo geruisloos mo gelijk naar een boom waaronder een groot beest ligt. „Het is Desie", fluistert een tracker. Desie loopt weg en begint aan een struik te vreten. We volgen haar voorzich tig. Als we later terugrijden, stui ven de zebra's voor ons aan de kant, op een heuvel zien we de silhouetten van giraffen. Na weer zo'n leuk Cessnatochtje, arriveren we in Serra Cafema. Het is onze laatste halte, gelegen aan de Kunene, de noordelijke grensri vier met Angola. Per landrover hobbelen we door een adembene mend landschap van bergen, vlak tes en zandduinen. Als in een film zien we vanaf een heuveltop de ri vier. Een groen lint slingert zich door de woestenij. „Er is geen grenscontrole, daar zorgen de kro kodillen wel voor", zegt de gids. De sundowners drive is hier een boottochtje. We zien de witte rei ger en het wevertje, een vogeltje zo groot als een mus. Met z'n allen bouwen wevertjes nesten die wel too kilo kunnen wegen. Op een zandbank ligt een krokodil, die in het water glijdt als onze boot na dert. Op de zandbank leggen we Serra Cafema Deadvlei NAMIBIË Windhoek BOTSWANA Sossusvlei Atlantische Oceaan NAUKLUFT NATIONAL PARK ZUID-AFRIKA infographic: CRW/ANP aan en toosten op de zonsonder gang. Bavianen aan de Angolese kant van de rivier rennen een stei le helling op alsof het Noordzee- duinen zijn. Een krokodil duikt on der en komt verderop weer boven. Volgens onze gids Franco is het Colgate, zo genoemd vanwege zijn blikkerende tanden. Ook Serra Cafema ademt luxe. Het resort is gebouwd op palen, zodat hoog water in de rivier geen pro bleem vormt. Je onderkomen is een villa met buitendouche, loun gebank en hangmat op een groot terras aan de rivier. Alles in Engels "koloniale stijl. Ook hier zijn meer beesten dan je ziet. De gids 'leest' de sporen in het zand zoals wij de ochtendkrant. Bij een zandhelling laat hij zich op zijn knieën vallen en graaft vliegensvlug een sparte lende hagedis op. „Kijk, wat een mooi beestje, een desert lizard." Er zijn hier ook ezels, geiten en koeien. Ze zijn eigendom van de Himba, één van de laatste nomadi sche volkeren ter wereld. De Him ba trekken in kleine groepjes rond en bouwen overal hun nederzettin gen. Kinderen hoeden de geiten. De koeien zoeken zelf hun eten, maar de kalveren blijven in de kraal. Omdat de koeien hun kalve ren nog zogen, keren ze uit zich zelf terug in de kraal. We bezoeken een Himbadorp. De vrouw des huizes zit bij een vuur tje te roken. Haar huid heeft een diep oranje tint en lijkt van zijde. Himbavrouwen smeren hun huid in met een okerkleurig vet. Een van haar dochters draagt een sie raad van koeienhuid op haar hoofd, ten teken dat ze huwbaar is. In de sieraden wordt steeds meer plastic verwerkt. Ook hier rukt het moderne leven op. Soms sturen de Himba een kind naar school, waar het Engels en Afri kaans leert, de belangrijkste talen in Namibië. Resorts van Wilderness Safari's zijn te boeken bij Talisman Tra- veis. Zie www.talisman.nl Namibia Air vliegt wekelijks van het Duitse Frankfurt naar Wind hoek. Zj£ www.airnamibia.com Meer over Namibië is te vinden op http://namibie.startpagina.nl/ Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Namibië is een woest en vaak onherbergzaam land. Tijdens een 'drive' zorgt de gids voor een beetje luxe. Wilderness Safari's heeft in diverse Afrikaanse landen resorts. De organi satie werkt samen met het project Children in the Wilderness. Gere geld wordt een kamp voor toeristen gesloten ten behoeve van dat pro ject. Children in the Wilderness biedt wezen en andere kansarme kinderen de mogelijkheid meer te weten te komen over de natuur en geeft verder voorlichting over bij voorbeeld aids. De kinderen kunnen bovendien met elkaar spelen en sporten. Zo probeert Wilderness Sa fari's de kinderen uitzicht op een be ter bestaan te geven. De gids in deze Namibië-reportage, Franco, is een voorbeeld van het succes van dit project. Hij mocht als een van de eersten naar zo'n kamp. Hij bleef terugkomen en volgde een oplei ding tot gids. Dit jaar gaat hij op nieuw naar zo'n kamp, maar nu als mentor en leraar. www.childreninthewilder- ness.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93