reazeiii4 a. s sr Ut Boze geesten rjrf IJe Nederlandse rotjes brengen hier nog geen kleuterklas in vervoering Aan weerszijden liggen woestijnen: de Kalahari en de Namib Desert. Namibië, in het zuidwesten van Afrika, is woest en leeg. Ingrid Brouwer bezocht het onherbergzame land en kwam terecht in luxueuze resorts. Zaterdag 2 januari 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 TO 7s w O Het tropische eiland waar werk cn vakantie deze tijd van het jaar zo aangenaam te comhineren zijn, ligt te branden in de zon. Bon pasku, vrolijk kerstfeest, is net achter de rug. We gaan volle kracht richting oud en nieuw. De zeecontainers waarin de kerstbomen naar het ei land zijn vervoerd, worden in snel tempo gevuld met alles wat nodig is voor het grote eindejaarsritueel: vuurwerk. Vuurwerk! Vanaf derde kerstdag overal verkrijgbaar. En dan niet het kinderspul dat in Nederland over de toonbank gaat. De rot jes zoals die eens per jaar, heel even en onder veel protest, in ons land mogen worden afgestoken, zouden hier nog geen kleuterklas in vervoering kunnen brengen. Hier ver koopt men het serieuze spul. En elk jaar springt er wel weer een 'klapchie' (rotje) uit, die de heftigste knal veroor zaakt. Vorig jaar was dat de 'Vöodoocracker', Het tot ont ploffing brfngen van zo'n exemplaar op de parkeerplaats aan zee vorig jaar liet alle autoalarmen afgaan. Een extra feestelijk effect! Eens kijken wat er dit jaar te krijgen is. Zoals gezegd, vanaf de dag na kerst is het spul te koop. En mag het ook nog eens officieel worden afgestoken. Daar door neemt het geknal langzamerhand volledig bezit van de lome atmosfeer die dit Antilliaanse eiland zo kenmerkt. Komt een serieuze 'klapchi' iets te dichtbij tot ontploffing, dan lijkt het alsof de taliban op het strand staat. Kaboem! Je schrikt je rot cn balt de vuist richting dc brutale jongens die wegrennen. Er gebeuren hier trouwens maar weinig ernstige on gelukken met al dat geknal. Oefening baart kunst, denk ik. Hier, op dit eiland, krijg je tenminste nog de kans het afsteken goed te leren. Dat ene uurtje per jaar dat het in Nederland is toegestaan, moet wel tot ongelukken leiden. Niemand kan het nog. lammer. Wat was het vroeger een feest, de kerstvakantie. De dorpssmid had altijd wel een partijtje superknallers uit China te koop. Vuurpijlen deden wij niet aan. Dat was voor dc ouders. Geknald moest er worden. De boze geesten verdrijven. Een oerdrang, nietwaar? In een paar grote melkbussen draaiden we een bougie. Car bid en water erbij, deksel stevig aandrukken. Even wachten op de gasvorming. Dan een trap op de pedalen van de brommer die aan de bougie was verbonden. Meteen de oor verdovende knal. Heerlijk! En opnieuw en opnieuw. Wel een touw aan het deksel binden, anders vind je hem nooit meer terug. Veldwachter Abrahams verschijnt aan de rand van het wei land. I lij wacht nog een knal af en steekt zijn duim op. 'Geen rommel achterlaten, jongens' en hij vervolgt zijn ron de. Een ronde waarop eigenlijk nooit iets gebeurde. Inderdaad, de tijden zijn veranderd. Teveel mensen op el kaar gepakt, pais en vree zijn vaak ver te zoeken, agressie be heerst de straten. Daarom zijn we banger geworden. Bang voor alles. Ook voor vuurwerk. Binnen een paar jaar zal het wel verboden zijn. Mag je in de striemende regen kijken hoe de burgemeester als een van de weinige uitverkorenen het laatste lontje aansteekt. En wij maar 'oh' en 'ah' roepen. Ik herinner me nog hoe quizmaster Theo Eerdmans ooit tij dens zo'n politiek correcte vuurwerkshow een rotje in zijn mond kreeg toen hij iets te lang bewonderend de lippen van elkaar liet. Boem! Ook gevaarlijk dus. Uiteindelijk zal het wel neerkomen op een televisieregistratie van een groot vuurwerk, dat elk jaar op oudejaarsnacht wordt 'afgespeeld'. Veilig en saai. Begrijp me goed, ik ben tegen vuurwerkvandalismc. Een beetje voorzichtig doen, kan ook geen kwaad. Maar de voor pret cn de spanning van het afsteken zou ik mijn kinderen echt niet willen onthouden. Ook daarom ben ik blij met het tropische eiland. Bijna 12.00 uur op oudejaarsdag. Zo dadelijk sluiten alle be drijven voor de laatste keer in 2009. Traditioneel wordt daar bij de 'pagara' afgestoken. Een tientallen meters lange streng rotjes, goed voor een kwartier oorverdovende herrie. Meestal mag een kleuter het korte lontje laten ontbranden, met behulp van de sigaar van vader. Als het donker is, ga ik met de jongens op pad om zelf af te vuren. Ja, ook wat mooie pijlen. Ik ben nu tenslotte ook ouder. Maar eerst lek ker knallen. Topstuk dit jaar is de 'Bin-Ladencracker*. Je moet er maar opkomen. Oorverdovend. We genieten. Dag boze geesten. Maak plaats voor een gelukkig nieuwjaar. Luxe m wildernis in Namibië Leden van de Himba bereiden de maatltijd. Op de achtergrond de veekraal. De landrover stopt aan de voet van de heuvel. We klimmen naar de top, waar de wind ons haast uit onze schoe nen blaast. Links is een vlakte waar struisvogels en springbokken lopen. Aan de andere kant gloeit een zandduin oranje op in de on dergaande zon. Terug bij de auto, heeft de gids een tafeltje uitge klapt en uit de koelbox witte wijn, bier en gin-tonic gepakt. Er is zelfs een schaal met snacks. Welkom bij de sundowners drive van Litde Kula- la, een resort van Wilderness Safa ri's op een uurtje vliegen van de hoofdstad Windhoek. De meeste toeristen verblijven twee of drie nachten in een resort en gaan dan door naar de volgen de. De maatschappij Sefofane ver zorgt het vervoer met Cessna's, vierpersoons vliegtuigjes. Little Kulala grenst aan Nau kluft National Park, een gebied met enorme zandduinën met door de wind gevormde scherpe richels. Het park dringt over een afstand van van zeker 50 kilometer het bin nenland in. We bereiken het ge bied door een drooggevallen ri vier. Sossusvlei heet die plek, Afri kaans voor waterverzamelplaats. Sommige duinen kun je beklim men over de spitse, mulle zandrug- gen. Dan heb je uitzicht over bij voorbeeld de Deadvlei, een vlakte met bomen van wel 1.000 jaar oud. De struisvogels, spring- en' spiesbokken, jakhalzen en vogels die hier leven, hebben zich aange past aan het leven in hitte en droogte. Ze kennen elke waterhole. Die nacht slapen we op het dakter ras van de lodge. We staren tot de slaap ons overmant naar de feno menale sterrenhemel. Pm vf i-111 Een reis in Namibië voert door een woestijnlandschap. Hier grenzen de Kalahari en de Namib Desert aan el kaar, gescheiden door een drooggevallen rivier. f V'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92