n spectrum 'Als je gewond bent, heb je genoeg zorgen' de automatische piloot' VLIEGBASIS KANDAHAR EVACUATIE: Zaterdag 2 januari 2010 machtbasis Brize Norton vliegt. Pieternel heeft geregeld dat de Nederlander die nacht mee kan vliegen. De kapitein gaat de gang van zaken zelf uitleggen in het zieken huis van Kandahar, waar de militair vanuit het kleinere ziekenhuis op Kamp Holland naar toe is gebracht. „Als je gewond bent geraakt, heb je genoeg om je zorgen over te maken. Ik spreek zijn taal en kan alles helder uitleggen." Pieternel vertelt dat er Brits medisch perso neel meevliegt. Op Brize Norton staat een Nederlands vliegtuig, dat met de vleugel parallel aan de Boeing van de Royal Air Force wordt neergezet. Zo wordt de ge wonde militair zo snel mogelijk en met zo min mogelijk overlast voor hemzelf van het ene naar het andere vliegtuig overge bracht. Het toestel vliegt dan naar Schip hol. De patiënt gaat vervolgens met een ambulance naar het Centraal Militair Hos pitaal in Utrecht. Maar kort na Pieternels uitleg hangt de eva cuatie van de militair aan een zijden draad je. Hij krijgt plots heel veel pijn. De arts komt kijken en geeft extra pijnmedicatie. De militair krijgt toch toestemming ver voerd te worden. Het toestel van de RAF staat dan al uren te wachten. Met een om gebouwde cateringlift worden de militair en vier Britse gewonde militairen in het vliegtuig getild. Het voorste deel van het toestel is speciaal ingericht voor het ver voer van gewonden. Het is na drie uur 's nachts als het vliegtuig vertrekt. Na tien oncomfortabele uren op een legerbrancard is de militair terug in Nederland. Als kapitein Pieternel niet be ter zou weten, zou ze haar werkplek zo kunnen verwar ren met de set van een span nende film. In het Joint Ope rations Center laat een wand van talloze televisieschermen continu de actuele stand van zaken in Zuid-Afghanistan zien. Als ergens in dat gebied een gewonde of dode valt, weet Pieternel het direct. Dus als er vier Nederlandse gewonden vallen als hun voertuig in de buurt van Deh Rawod in de provincie Uruzgan op een bermbom rijdt, -is de kapitein direct op de hoogte. Van huis uit is ze psychiatrisch en alge meen verpleegkundige. Zeven jaar geleden zocht Pieternel (51) een nieuwe uitdaging. Dat werd Defensie. In Kandahar coördi neert ze alle medische evacuaties. Eén van de vier Nederlandse militairen, is ernstig gewond. Hij kan niet meer verder werken in Afghanistan. In zo'n situatie wordt hij gerepatrieerd naar zijn thuis land. Nederland maakte daarover afspra ken met de Britse luchtmacht, die regelma tig met gewonden naar de Engelse lucht- Foto 1: Militair verpleegkundige Kirsten (rechts) overlegt met veldtroepen. Foto 2: Een gewonde soldaat wordt vervoerd met de Black Hawk-helikopter. Foto 3: Gewonde militairen, klaar voor repa triëring naar Nederland. Foto 4: Een vader bezoekt zijn gewonde kind in het veldhospitaal op de vliegbasis. foto's Cynthia Boll/GPD lenchirurgie gespecialiseerde arts mee kan maken. „Het is interessant en leerzaam." Ralph en zijn collega's lokaliseren de bloe ding en weten die na uren opereren te re pareren. De marinier zal het overleven, zo is de verwachting. Of de Amerikaan werke lijk zal herstellen, blijft voor de medici gis sen. Zelden horen ze hoe het een patiënt later is vergaan. Want zo snel als patiënten worden opge nomen, zo snel worden ze ook weer ont- J slagen. Niet omdat ze beter zijn, vaak volgt nog een langdurige behandeling elders, maar omdat de capaciteit van het zieken- huis gering is. Na de operatiekamer wor den de patiënten naar de mini-intensive- careafdeling (vijf bedden) gereden. Als ze voldoende zijn opgeknapt, gaan ze naar de reguliere verpleegafdeling. Sergeant-majoor Wim is daar een van de drie Nederlandse verpleegkundigen. Deze dienst heeft hij het druk. De dag ervoor is een Afghaans gezin met drie kinderen op een geïmproviseerd explosief gereden. Eén zoon overleed in het ziekenhuis, de bom rukte de rechterarm van zijn broertje af en hun zusje, een peuter in rood-wit noppen jurkje, is van top tot teen bedekt met scherfwonden. De moeder liep ernstig buikletsel op en raakte beide ogen kwijt. Ze is overgebracht naar een ziekenhuis dat over een oogspecialist beschikt. De vader bleef ongedeerd. Bij het zien van al die el lende zet Wim zijn verstand 'op de auto matische piloot'. „Misschien dat ik er later last van krijg, maar nu nog niet." Wim ververst het verband dat om het stompje van het Afghaanse jochie zit. Het kind huilt van de pijn en roept om zijn va der. In plaats daarvan komt een oom met islamitische gebedskralen in de hand. Met een stuk tissue veegt hij de tranen weg voordat hij teruggaat naar de kleine ruimte naast de verpleegafdeling. Daar maakt hij zich met andere mannelijke familieleden op voor het middaggebed. Als de jongen voor het eerst ziet wat er van zijn arm is overgebleven, is hij alleen. Hij kijkt. En kijkt nog een keer. Lijkt te berusten in zijn lot. Van een afstandje kijkt een Canadese militair met ingehouden tranen naar het hartverscheurende tafereel. Wim zucht en fluistert dat hij zelf twee kinderen heeft. „In Nederland wordt er in zo'n geval een mooie prothese gemaakt. Maar waar haalt hij die hier vandaan? En wie betaalt dat dan?" reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87