spectrum IO 'De stillen moet je in de gaten houden' 'Het verstand op MEDISCHE HULP OP VLIEGENDE AMBULANCE: VELDHOSPITAAL lm /B devac!", klinkt het I I door de portofoon. I m# I Hoewel sergeant der ■JL. JL eerste klasse Kirsten die boodschap de afgelopen maanden al vaak heeft gehoord, komt de melding voor een medische evacuatie iedere keer toch weer onverwacht. In haar zandkleurige vliegersoverall rent ze met haar Ameri kaanse collega's naar de gereedstaande Black Hawk-helikopter. Daar heeft ze haar uitrusting - scherfvest, vliegerhelm en me dische tas - bij het begin van haar 24 uurs- dienst al neergezet. Zaterdag 2 januari 2010 cB Afgerukte ledematen, scherfwonden, verbrijzelde botten: voor Nederlandse medici in Afghanistan zijn de gruwelen van een oorlog alledaagse praktijk. Gewonde militairen moeten het veld uit, in een veldhospitaal worden geopereerd en indien nodig gerepatrieerd. De drie stadia van de medische wereld op vliegbasis Kandahar, door de ogen van Nederlands personeel. „Misschien dat ik er later last van krijg, maar nu niet." door Hanneke Keultjes edevac! Medevac! Me- Kirsten (27) is als algemeen militair ver pleegkundige bezig met haar tweede uit zending in Afghanistan. Dit keer is ze ge stationeerd op de vliegbasis Kandahar. Ze werkt er afwisselend op de bloedbank, de huisartsenpost en in het militair hospitaal. Daarnaast vliegt ze mee met de Amerikaan se helikopters - vliegende ambulances - die gewonde en overleden militairen uit 'het veld' halen. Vrijwillig. Ze volgde er in de VS een speciale training voor. Gewoon, omdat ze het een uitdaging vindt. Het verschil met vliegbasis Woensdrecht, waar ze normaal gesproken werkt, is groot. Om niet te zeggen gigantisch. „Hier trainen we al die jaren voor. In Afghanis tan vallen al die puzzelstukjes op hun plek. Vooral op de vliegende ambulance kan ik me ultiem nuttig maken. Ik zie wonden die ik nog nooit eerder zag: schotwonden, scherfwonden. Patiënten die er soms heel M slecht aan toe zijn. De stillen moet je in de gaten houden, met de schreeuwers komt het wel goed." De Black Hawk vliegt ruim een half uur in westelijke richting. Een tweede helikopter, de zogenaamde chase, vliegt standaard mee om eventuele aanvallen op de heli met het rode kruis op de schuifdeur af te slaan. De medische helikopter landt op de vooruitgeschoven Amerikaanse post Price in de provincie Helmand. Daar wordt een Afghaanse militair opgehaald. De onfor tuinlijke soldaat heeft zijn schouder gebro ken en wordt voor behandeling overge bracht naar het Afghaanse ziekenhuis op het kamp van het Afghaanse leger naast Kandahar Airfield. De man loopt zelf naar de helikopter. Kirsten hoeft alleen een in jectie morfine te geven tegen de pijn. Deze vlucht geen bloederige scènes of mili tairen die schreeuwen van de pijn. Dat is wel eens anders. Kirsten beleefde al veel spannende momenten. Zoals die keer dat de helikopter landde terwijl een vuurge vecht tussen Amerikaanse militairen en ta- libanstrijders in volle gang was. De Black Hawk stond al op de grond en Kirsten, on wetend welk gevaar er op de grond loerde, was al uit de helikopter gesprongen toen een Amerikaanse militair haar met handge baren duidelijk maakte dat ze zo snel mo gelijk weg moest. De Black Hawk bleek een schietschijf. „Nou, dan gaat je adrenali ne wel stromen, hoor. Als ik dan op de huisartsenpost weer schimmelvoeten zie, moet ik wel even omschakelen." Helderrood bloed wordt door de plastic tube gezogen. De beker waarop de drain is aangesloten, loopt met dui zelingwekkende snelheid vol. De Amerikaanse marinier - met open gesperde borstkas, het kloppende hart zichtbaar achter de ribben, op de operatie tafel - bloedt in hoog tempo leeg. Het koortsachtig werkend chirurgisch team dat door de sobere operatiekamer krioelt, pro beert de oorsprong van de bloeding zo snel mogelijk te vinden én te repareren. In de indeling van veldhospitalen is het role 3-militair ziekenhuis de meest geavan ceerde. Het beschikt als een van de weini- gen in de regio Zuid-Afghanistan over een CT-scan, die onzichtbare verwondingen zichtbaar kan maken. Voor gewonden die stabiel zijn, is de tot 'Scandahar' omge doopte CT-scanruimte bij binnenkomst in het ziekenhuis de eerste stop. Slachtoffers die in slechte staat zijn, worden meteen naar de OK gereden. De artsen en verpleegkundigen, een inter nationaal team dat is samengesteld uit ver schillende nationaliteiten, beleefden een zinderende zomer. En dat lag niet alleen aan de hoge temperaturen. Nooit eerder sinds de oprichting in 2003 was het zó druk in het hospitaal. Cijfers wil de Cana dese leiding niet geven, maar was het in juli nog twee keer zo druk als normaal, in augustus kwamen er drie keer meer ge wonden binnen dan gebruikelijk in die maand. Het werk in een militair hospitaal is voor het personeel een voortdurende uitdaging. Slachtoffers komen direct uit het veld en verkeren in slechte toestand of komen van een kleiner veldhospitaal in Zuid-Afghanis tan. Daar richten de artsen zich op levens reddende operaties. De rest mogen de chi rurgen in Kandahar opknappen. De Amerikaanse marinier had pech toen hij een dag eerder op een bermbom reed, nu heeft hij geluk dat hij in dit ziekenhuis is terechtgekomen. Het role 3 op Kandahar Airfield biedt the best care anywhere, zoals op de betonnemmuren rond het zieken huis staat geschreven. Hier heeft hij de bes te kans om zijn ernstige verwondingen te overleven. Luitenant-kolonel Ralph is een van de chi rurgen aan zijn operatietafel. Voor een pe riode van twee maanden heeft hij zijn OK in Enschede verruild voor die in Kanda har. Eerder werkte hij in het role 2-zieken- huis op Kamp Holland. Het werk in Afgha nistan is het heftigste wat een in ongeval-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86