9 spectrum DIE WILLEN DELEN r Zaterdag 2 januari 2010 foto's David van Dam/GPD foto Gerlinde de Geus/GPD gen je aan. Mijn vrouw en ik wilden van deze schuur eigenlijk ons huis maken. Toen ont stond er hier en daar een stemming van: die miljonair moet niet denken dat hij boven de wet staat. En er verscheen een ingezonden brief, waarin werd gesuggereerd dat wij politi ci en ambtenaren omkochten. We zijn toen maar op de Veluwe gaan wonen." Rijkdom maakt niet geliefd. Crébas: „Niet zo gek, in de Bijbel staat al dat een kameel gemakkelijker door het oog van de naald kruipt dan dat eenuajke het koninkrijk Gods betreedt. Ik ben een calvinist. Behalve een mooi huis geef ik niet veel om luxe. Ik heb nog nooit gevlogen en rijd in een auto van vijf jaar oud. Ik wil dingen doen en niet op mijn luie reet op een tropisch eiland liggen." Sax: „Rijken hebben in de geschiedenis niet zo veel goeds met hun geld gedaan in de wereld. Het is ook volkomen krankzinnig dat heel veel geld vaak in handen is van één persoon. Zo'n Bill Gates met al zijn miljarden, daar heeft nie mand enige controle op. Hij heeft zijn geld niet in z'n eentje verdiend, maar zijn rijkdom is het resultaat van de inspanningen van heel veel mensen van Microsoft. Geld is een maat schappelijk goed, er zou een grens moeten zijn over hoeveel één persoon mag beschikken." Ergeren jullie je aan rijken die alleen maar meer willen? Crébas: „Ja. Als je op een rechtse politieke par tij moet stemmen vanwege geld, noem ik dat armoe. Als mensen naar België vluchten voor een belastingvoordeel, vind ik dat ook pure ar moe. Met belasting betalen is niets mis. Juist de rijken moeten niet proberen daar met be hulp van allerlei constructies onderuit te ko men. Je bent pas echt rijk als je kan stemmen voor een idee en helemaal niet hoeft te den ken aan geld." Sax: „Het is moeilijk een grens te bepalen, want die is voor iedereen anders. Er zijn men sen die tweehonderd miljoen hebben, maar vinden dat het een miljard moet zijn. Ik vind het bespottelijke bedragen. Al die topmana gers met hun enorme bonussen, hoe durven ze?! En dan nog doodleuk duizenden werkne mers ontslaan." Is het de morele plicht van rijken hun geld in te zetten voor maatschappelijke doelen? Crébas: „Het gaat er vooral om hoe je in het leven staat, hoe je je talent inzet. Ik probeer na te denken over hoe we omgaan met de verde ling van schaarste en overvloed in de wereld. Mijn conclusie is dat we de aarde naar de knoppen helpen. Op mijn manier probeer ik daar iets tegen te doen. Dat kan doordat ik rijk ben." Sax: „Rijkdom brengt ook verantwoordelijk heid met zich mee voor je medemens. Er is veel ongelijkheid in de wereld en dat is on rechtvaardig. Er is meer dan genoeg geld, maar het is oneerlijk verdeeld. 3 a 4 procent van de mensen in de wereld heeft 90 procent van al het bezit en land. Nederlanders geven relatief veel geld weg, maar procentueel geven men sen met weinig geld meer dan de rijken." Dat bevestigt het beeld dat rijken egoïsten zijn. Crébas: „Daarom moeten we een maf belas tingvoordeel als de aftrek van de hypotheek rente ogenblikkelijk afschaffen." Sax: „In ieder geval eerst voor de hogere inko mens, want die hebben het echt niet nodig." Crébas: „Zo'n miljonairsfair, daar heb ik niets mee. Bezoekers die met hun geld te koop lo pen en kicken op een enorme bank die met goud is bedekt. Die mensen meten hun succes blijkbaar af aan de hoeveelheid geld die ze heb ben. Dat is dus een enorme misvatting. Ik ben één keer in de PC Hooftstraat geweest, maar toen was ik nog geen miljonair. Vroeger zijn we wel een paar keer in Saint Tropez geweest, gewoon leuk om te kijken naar al die boten en mensen op straat. Nog met de lelijke eend, in onze 'Malle Pietje-tijd'. We hadden een kring- loopbedrijf en haalden oude kranten op. Mijn vrouw deed dat eens bij de school van onze kinderen. Toen die hun moeder zagen, doken ze weg. Ze schaamden zich rot, maar het is goed dat ze in die sfeer zijn opgegroeid. Ze denken gelukkig net zo over geld als ik." Maar het algemene idee is: geld is goed. Crébas: „In de maatschappij telt alleen geld. In tellectuele rijkdom telt niet mee. Dat vind ik heel erg." Sax: „Geld is op zich niet goed of slecht, het gaat er om wat je ermee doet. Dankzij Mama Cash heb ik de meest fantastische vrouwen le ren kennen, die zich inzetten om veranderin gen tot stand te brengen. Daar kan geen dure auto tegenop." Crébas: „Rijkdom is het vermogen tot delen". reageren? spectrum@wegener.nl Bob Crébas y Ceboren in Bant (Noordoost polder), 1951. y Na de bosbouwschool diver se baantjes, van bordenwas ser tot fabrieksarbeider. y Zet in de jaren tachtig de kringloopwinkel Goedzooi op als werklozenproject. Ver volgens mede-eigenaar van 'Het Goed', een keten van kringloopwinkels. Koopt eind 1999 de website Marktplaats en verkoopt die vijfjaar later samen met zijn compagnon voor 225 mil joen euro aan het Amerikaan se bedrijf eBay. ►- Momenteel eigenaar van Brennels, maker van milieu vriendelijke kleding van brandnetels. Marjan Sax Geboren in Amsterdam, 1947. y Studeerde politicologie en sociologie aan de Universi teit van Amsterdam. y Van 1988 tot 2003 directeur van Stichting Mama Cash, internationaal fonds voor rechten van vrouwen. y Momenteel eigenaar van een filantropisch adviesbureau waar zij particulieren, banken en bedrijven adviseert over investeren in goede doelen. y Actief in Women on Waves, de abortusboot, en bij 'Vrou wen Tegen Uitzetting', orga nisatie die opkomt voor de rechten van vrouwelijke vluchtelingen in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85