spectrum 8 Zaterdag 2 januari 2010 foto David van Dam/GPD Bob Crébas en Marjan Sax. Het is grijs, grauw en regenach tig in de polder. De eindeloze, kale akkers liggen er trooste loos bij. Niets doet vermoeden dat dit de droomplek is van een miljonair. En toch is het zo. Bob Crébas verbouwde een schuur tot kantoor en runt hier zijn brandnetelplantage waar hij op duurzame wijze kleding produceert. In de 'vergaderzaal' van de omgebouwde schuur zit vandaag ook Marjan Sax, directeur van een filantropisch adviesbureau. Zij geeft advies aan particulieren, banken en bedrij ven die in goede doelen willen investeren. Met Sax en Crébas discussiëren we over rijk en tóch links. Op verzoek van de vermogen de gastheer hebben we allemaal onze eigen boterhammen meegebracht. Crébas: „Ik denk de hele dag na, dat is mijn ding. Ik maak me druk om het milieu, om de wereld op een meter afstand van mij. Ik ben maar een gewone boerenlul uit de polder, alleen mijn directe omgeving kan ik beïnvloeden. De hele dag nadenken, dat is een luxepositie. Ik hoef geen geld meer te verdienen." Sax: „Ik moet nog wel werken voor mijn geld! Ik heb behoorlijk wat opgemaakt. Geen rare dingen hoor, maar er wel lekker van ge profiteerd." Crébas: „Veel geld geeft vrijheid, maar gek ge noeg voel ik mij nu niet gelukkiger dan toen ik géén geld had. Ik heb tien jaar in de bij stand gezeten. Ik vond het leven toen niet moeilijker dan nu. Ik was gelukkig met mijn vrouw en kinderen, was maatschappelijk zeer actief, speelde in een band. Het was vooral mijn omgeving die zich zorgen maak- Ze bestaan echt: rijk en tóch links. Bob Crébas (58) werd multimiljonair toen hij de website Marktplaats verkocht, maar heeft nog nooit gevlogen. Marjan Sax (62) erfde in haar jonge jaren 2,5 miljoen gulden en schaamde zich daarvoor. Beiden zetten hun geld in voor maatschappelijke doelen. door Dick Hofland en Carine Neefjes te om mij. Ik maakte geen carrière, dat was toch een beetje raar." Jullie komen uit een goed milieu. Als kind gin gen jullie daar terughoudend mee om. Sax: „Mijn ouders, beiden joods, zijn uit Duitsland naar Nederland gevlucht. Na de Tweede Wereldoorlog handelde mijn vader in staal en schroot. Wij woonden in het chi que Amstelveen. Ik vond het een verschrik king tussen die gepensioneerde bankdirecteu ren. Bekakt én stom! Je laten voorstaan op geld, vreselijk. Ik schaamde mij als mijn va der mij soms in zijn dure auto van school kwam halen. Dat stond opschepperig." Crébas: „Mijn vader was een herenboer. In de Noordoostpolder woonden wij in de grootste boerderij van de omgeving. Ik had snel door dat je beter niet boven het maai veld kunt uitsteken. Om als kind te kunnen overleven in een dorp met mensen van aller lei gezindten en achtergronden, zocht je bondgenoten in alle geledingen, kinderen uit het dorp en van 'de buitenweg'. Ik trok ook graag op met sterke vriendjes. Er hing een sfeer van: je moet niet denken dat je meer bent, omdat je vader een grote boer is." Hebben jullie last van schaamte over geld? Sax: „Ja, ik vroeger wel. Ik was 25 toen ik 2,5 miljoen gulden erfde. Ik heb dat toen geheim gehouden. Alleen mijn toenmalige vriendje wist het. Ik was heel actiefin het linkse actie wezen, deed veel voor de vrouwenbeweging, was actief voor Dolle Mina. Ik wilde per se niet bij de kapitalisten horen. Geld waar ik niets voor had gedaan, was in mijn ogen hart stikke fout. Daar heb ik nu geen last meer van. Als je iets zinnigs met je geld doet, is het niets om je voor te schamen." Crébas: „Ik schaam mij helemaal niet voor mijn geld. Geld is altijd heel belangrijk voor mij geweest. Je hebt het nodig om een zaak op te zetten. Ik ben een ondernemer. Na de verkoop van Marktplaats hield ik tachtig mil joen euro over voor mijn gezin. Als je geld hebt, hoef je toch niet in één keer een recht se klootzak te worden? Niet dat ik een hekel heb aan rechtse mensen, ik vind dat zelfs een beetje achterhaald begrip. En ik stoor me nauwelijks aan rijkeluisgedrag. Er zijn ergere dingen,.maar het staat ver van me af." Maakt geld eenzaam? Sax: „Ja, vlak na mijn erfenis had ik daar wel last van. Ik durfde er met niemand over te praten. Eenzaam is wel een groot woord. Het was meer dat ik met financiële zaken te ma ken had waar mijn vrienden geen kaas van hadden gegeten. Toen ik jaren later zag dat ik mijn geld ook kon gebruiken om de maat schappij te veranderen, kwam de opluchting. Ik heb bijna al mijn geld gestoken in de op richting van Mama Cash, een internationaal fonds voor rechten van vrouwen. Toen dat bekend werd, reageerden de meesten heel positief Sommigen maakten wel eens een ja loerse opmerking, zo van: 'ja, dat kan jij je permitteren'. Maar ik heb me daar niet zo veel meer van aangetrokken." Crébas: „Eenzaam heb ik mij nooit gevoeld, ik verstop mij niet voor mijn geld. Ik heb drie keer in de Quote 500 gestaan. Maar als je miljonair bent, kijken mensen wel anders te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84