7 spectrum een blinde monarch I is T 'Hij is wellicht een pragmaticus. Maar pragmatici winnen alleen veldslagen, geen oorlogen' Zaterdag 2 januari 2010 S A R K O Z Y Hij is waarschijnlijk de klein ste president die Frankrijk ooit had, maar Nicolas Sar- kozy is niet van plan als zo danig de geschiedenis in te gaan. Hij veroverde tweeëneenhalf jaar ge leden het Elysée Paleis met 490 verkie zingsbeloftes. En wat er sindsdien ook van Sarkozy gezegd kan worden, hij heeft niet stilgezeten. Hij wisselde van vrouw. Red de, in eigen ogen, de wereldeconomie. Hij gaf, nog steeds in eigen ogen, Barack Oba- ma milieules en beëindigde de oorlog in Georgië. Hij hervormde universiteiten en bouwde gevangenissen. Hij verwierp de boerka en haalde immigrantendochters in het kabinet. Sarkozy was zo hyperactief, dat hij geen tijd had zich te laten inenten tegen de griep. Zijn vrouw zou misschien, suggereer de een krant, de elektronische armband van Roman Polanski kunnen kopen. Dan. zou ze in elk geval weten waar hij uithing. In de voorbije jaren heeft Sarkozy een aan tal bijnamen verworven. 'Meneer Groen' dankt hij aan zijn plotselinge liefde voor het milieu. 'SuperSarko' duidt op zijn bo venmenselijke energie. 'OmniPresident' slaat op zijn vermogen overal tegelijk te zijn. Jammer alleen, voor de president, dat alle bijnamen zijn bedacht door het satiri sche weekblad Le Canard enchainé. Zelden heeft de Vijfde Republiek een presi dent gehad die zo impopulair is. Zijn bier drinkende voorganger, Jacques Chirac, had ook problemen met het volk. Tegen het einde van zijn twaalfjarige bewind werd hij verguisd. Maar sinds de wisseling in het Elysée Paleis, is de opmars van Chirac in de peilingen niet meer te stuiten. „Jacques Chirac was totaal anders dan Nicolas Sarko zy", zegt Vincent Tiberj, een politicoloog bij de topuniversiteit Science Po. „Dat is zijn grootste voordeel." Sarkozy was de eerste president die zijn persoonlijke leven etaleerde. Een patiënt kan nu gewoon bij de tandarts de naaktfo to's bekijken van de presidentsvrouw, het voormalige model Carla Bruni. Dat is niet alleen ongehoord in Frankrijk, het is ook ongeciviliseerd. President Franqois Mitter rand hield er twee maitresses op na en Jac ques Chirac had naar eigen zeggen een 're delijk' geslachtsleven, maar zij hielden hun gezicht in de plooi. Zoals hij Carla Bruni en de twee honden etaleert, doet 'Sarko' ook zichzelf in de ver koop. Het hem sympathieke weekblad Pa ris Match publiceerde in 2007 foto's van een Sarko-in-zwembroek, waarop vetrolle tjes vakkundig waren weggesneden. Dat laatste was in elk geval bij Carla Bruni niet nodig, observeerde een commentator. De Belgische televisie rapporteerde in septem ber dat de spindoctors van Sarkozy altijd proberen de president te omringen met ul tra-kleine mensjes als hij een officieel be zoek brengt aan fabriek.of winkelcentrum. Dan lijkt het staatshoofd een hoofdje gro ter. Het Elysée Paleis kwalificeerde de reporta ge als 'absurd en grotesk'. Maar twee maan den later drukte de pro-Sarkozy-krant Le Figaro een fotomontage af waarop Sarkozy even groot leek als de Amerikaanse reus Barack Obama. Nooit eerder ook had Frankrijk een presi dent die zijn premier als 'assistent' en de ministers als 'managers' bestempelde. De regering wikt, Sarkozy beschikt. Fransen verwachten waardigheid en onpar tijdigheid van hun president, een zekere gereserveerdheid ook. Ze verwachten niet dat het staatshoofd zelf met vakbondslei ders onderhandelt. Franqois Bayrou, de milde leider van het politieke midden, schreef een boek over de president, dat hij de titel Machtsmis bruik meegaf Hij omschreef het Frankrijk van Sarkozy als een 'egocratie' en refereer de aan de president als 'een blinde mo narch' en 'een barbaars kind dat gelooft dat het oppermachtig is en dat de wereld in zijn handen ligt'. Maar de voornaamste reden voor Sarko- zy's impopulariteit ligt in zijn inefficiëntie en zijn inconsistentie, wat een onvermijde lijk bijproduct is van opportunisme. Sarko zy is iemand die gemakkelijk uit de heup schiet, maar zelden raak. Het Brusselse Thomas More Institute, een denktank, houdt bij of hij zijn 490 verkie zingsbeloftes nakomt. Na tweeëneenhalf jaar 'Sarko', zo concludeerde het instituut, had de president actie ondernomen op 80 procent van de beloftes. Niet slecht. Al leen, in de meeste gevallen hadden die ac ties tot niets geleid. Veel Fransen voelen dat aan hun water. Bij zijn aantreden beval Sarkozy dat van elke twee ambtenaren die met pensioen gingen, er maar één zou worden vervan gen. Hij hield vast aan dat beleid, dat het land 500 miljoen euro aan bezuinigingen opleverde. Maar dat geld raakte hij in één klap weer kwijt toen hij in een opwelling alle reclame op de publieke televisie ver bood. Sarko kwam aan de macht met een ode aan de Angelsaksische economie, waar Frankrijk veel van kon leren. Begin decem ber, ruim twee jaar later, sprak hij: „Ik wil dat de wereld de zege ziet van het Europe se model, dat niets van doen heeft met de excessen van het Angelsaksische financiële kapitalisme." Het is moeilijk het fenomeen Sarkozy te duiden. Soms leent hij de kleren van de ul trarechtse Le Pen met een tirade tegen im migranten, dan weer benoemt hij twee im migrantendochters in zijn regering. Hij wierp zich op als de ultieme verdediger van de muziekindustrie, met een wetsvoor stel dat de internetverbinding zou verbre ken van mensen die illegaal downloaden. Maar dat voorstel bleek in strijd met de Grondwet en moest danig worden afge slankt. De ultieme vernedering kwam toen Le Canard enchainé onthulde dat een hele afdeling in het Elysée Paleis zich onledig hield met het illegaal kopiëren van een voor Nicolas Sarkozy lovende documentai re. De illegale kopieën werden aan bezoe kers meegegeven. Die obsessie met zichzelf valt slecht. Sinds zijn aantreden liet Sarkozy gemiddeld elke twee dagen een opiniepeiling houden om te zien hoe hij het doet bij het gepeupel. In 2008 kostte dat de fiscus 3,28 miljoen eu ro, maar een poging van de Assemblée Na tionale daar een onderzoek naar te laten doen, werd geblokkeerd door de pro-Sar- kozy-voorzitter van het parlement. Een van de problemen die het Thomas More Institute signaleerde, was dat Sarko- zy's initiatieven slecht waren doordacht en voorbereid. Soms bleef de schade beperkt tot het imago. In november kondigde Sar kozy in een opwelling van daadkracht aan dat de linkse schrijver Albert Camus pos tuum geëerd zou worden door zijn lijk over te brengen naar het Panthéon, waar alle grote Fransen liggen. Alleen was hij vergeten de dochter van Camus te bellen, die 'ernstige twijfels' had. „Ik denk niet dat Albert Camus hulp nodig heeft van Sarko zy", hoonde Olivier Todd, de biograaf van Camus. „Ik denk eerder dat Sarkozy hulp nodig heeft van een intellectueel." In een rede begin december 2009 roemde Sarkozy zichzelf als een president die elke belofte had ingelost, als gevolg waarvan Frankrijk aan de crisis was ontkomen. „Laten we om ons heen kijken en enkele conclusies trekken", sprak hij zelfgenoeg zaam. „De crisis richt een ravage aan in Amerika, in Japan is er deflatie, Engeland en Spanje zijn ingestort, terwijl bij onze Duitse vrienden de recessie twee keer zo erg is als hier. En dan zwijg ik nog over IJs land, dat vrijwel failliet is." Economen hadden weinig moeite Sarko te corrigeren. Ja, Engeland en IJsland waren er erger aan toe, maar dat was omdat de fi nanciële sector daar veel groter was. Span je had problemen omdat de economie af hankelijker was van de bouw. Duitsland kromp meer, omdat het ook veel meer uit voer. Nicolas Sarkozy, zeggen critici, is een slim me tacticus. Hij paait links door te zwijgen over de pedofiele escapades van Roman Polanski en door de socialistische goeroe Jack Lang als boodschapper in te huren. En net als hij zijn rechtse gehoor dreigt te verliezen, komt er een tirade tegen de boer ka. Maar een strateeg? „Sarkozy is misschien een pragmaticus", zei Jean-Thomas Lesueur van het Thomas More Instituut. „Maar pragmatici winnen alleen veldsla gen, geen oorlogen." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83