spectrum 0 1 Twaalf zure druiven Zaterdag 2 januari 2010 In dit stukje schreef ik vijf jaar gele- 1 I II III den - ook rond de jaarwisseling - J 1 Jf R i j over druiven, rode slipjes en de opko- i mende zon in de Middellandse Zee. Want zo vieren Spanjaarden hun jaarwis seling. Geen oliebollen, niks vuurwerk, ook geen gesleep met andermans spullen of vernielingen. Mijn eerste jaarwisseling in Spanje was dan ook wennen. We zatenin de feeste lijk versierde garage bij vrienden thuis. Feestmutsen op en rode slipjes aan, zoals het feestreglement had bevolen. Iedereen bracht drank en eten mee. Wij de zelfge bakken Nederlandse oliebollen en appelf lappen. Die laatste waren in een mum verslonden, maar oliebollen ken nen de Spanjaarden niet en dus bleef de schaal vol. Tijdens de jaarwisseling is in Span je alles gefocust op de druiven, daar gaat het om. Iedereen zit voor de buis met een schoteltje druiven en als de klok van de Spaanse Big Ben, de Puerta del Sol in het hart van Ma drid, de laatste twaalf slagen van het jaar slaat, begint de wedstrijd. Bij elke slag een druif, bij elke druif STANDPLAATS een wens. Een pittig karwei met die taaie, zure koelceldruiven. (joor Alleen daarom zou het al een nutti- Henk van den Boom ge wens zijn dat de druiven in dit nieuwe jaar minder zuur hoeven te worden gegeten. Vooral figuurlijk. In tegenstelling tot vijfjaar gele den, toen de bomen nog tot in de hemel groeiden, sloeg de economi sche crisis nergens harder toe dan onder de Pyreneeën. Vier miljoen Spanjaarden zitten thuis zonder werk en velen van hen wachten op het moment dat ze naar de voedsel- bank kunnen, omdat de sociale voorzie ningen in de glorietijd zijn vergeten. Het is dan ook niet moeilijk te raden wat de grootste wens van deze Spanjaarden voor het nieuwe jaar is. Zij willen niets liever dan het rampjaar 2009 zo snel mo gelijk achter zich laten. Vergeten. Een nieuw begin met zoete druiven en een nieuwe toekomst vol werk en inkomen. De traditie van de 'uvas de la suerte' (drui ven van geluk) is al meer dan een eeuw oud. Toen wijnboeren begin vorige eeuw kampten met grote overschotten, schon ken ze de bevolking voor de jaarwisse ling gratis druiven. Daarvóór was het al een gewoonte onder de Madrileense aris tocratie om druiven uit Frankrijk te ha len en op te eten onder de Puerta del Sol. Terwijl wij in Nederland voor miljoenen euro's het oude jaar kapot knallen, eten de Spanjaarden twaalf groene druifjes om het geluk over zichzelf en het nieuwe jaar af te roepen. Een uiterst serieuze aan gelegenheid, waar niemand zich aan mag onttrekken. Op de televisie werd de ceremonie van de druiven dit jaar gepresenteerd door het volksmeisje Belén Esteban. Voor veel Spanjaarden vertegenwoordigt zij het ge luk, omdat ze na haar scheiding van stie renvechter Jesulin de Ubrique een succes volle tv-carrière wist op te bouwen. Pas toen het ritueel van de wensdruiven was beëindigd, trokken de mensen de straten in en konden de feesten begin nen. Die gingen de hele nacht door, want een rechtgeaarde Spanjaard gaat met de jaarwisseling niet eerder naar bed voor dat hij de zon heeft zien opkomen. Daarom stroomden gisteren rond een uur of acht in de ochtend de stranden en boulevards langs de Spaanse costa's vol met jong en oud, om te zien hoe El Sol aan zijn reis in het nieuwe jaar begon. En wensten de mensen elkaar een 'feliz' 2010. Waarin de druiven hopelijk een stuk minder zuur zijn dan in 2009. door Cees van Zweeden foto Yoan Valat/EPA Nicolas Sarkozy is nu tweeëneenhalf jaar aan de macht in Frankrijk. Dat kan de wereld niet zijn ontgaan. Maar weet die wereld wel wie Sarkozy is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82